Doğru antibiyotik kullanımı nasıl olmalı?

Doktorun önermesi halinde antibiyotik tedavisinin uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu tedavinin de yarım bırakılmaması gerektiği hatırlatmasını yapıyor. Antibiyotik kullanımında kimi zaman kanlı ishalin görülebileceğini belirten uzmanlar, mutlaka hekime danışılması gerektiğini vurguluyor.

Doğru antibiyotik kullanımı nasıl olmalı?

Doktorun önermesi halinde antibiyotik tedavisinin uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu tedavinin de yarım bırakılmaması gerektiği hatırlatmasını yapıyor. Antibiyotik kullanımında kimi zaman kanlı ishalin görülebileceğini belirten uzmanlar, mutlaka hekime danışılması gerektiğini vurguluyor.

Doğru antibiyotik kullanımı nasıl olmalı?
30 Ocak 2020 - 00:20
Reklam

Her yıl 18 Kasım Avrupa Antbiyotik Farkındalık Günü olarak anılıyor. Bu özel günde bilinçli antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.
Uzmanlar, antibiyotik kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
ANTİBİYOTİK DOKTOR ÖNERMEDİKÇE KULLANILMAMALIDIR
Antibiyotiklerin birçoğunun gereksiz olarak kullanıldığını oysa birçok hastalığın antibiyotik tedavisi görmeden de düzeldiğini belirten Uzmanlar, “Mesela en çok görülen üst solunum yolu enfeksiyonları viral kaynaklıdır ve antibiyotik kullanımını gerektirmez. Bu nedenle antibiyotik gerekmediği takdirde ve doktor onayı olmadıkça başlanmaması gereken bir tedavi yöntemidir” dedi.
ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ MUTLAKA TAMAMLANMALIDIR
Antibiyotik tedavisinin yarım bırakılmaması gerektiğini de vurgulayan Doktorlar, “Antibiyotik tedavisi tamamlanmalıdır. Yarım bırakılan tedavi, hastanın iyileşme sürecini uzatır. Belli zaman aralığında kullanılması gereken ilaç tedavileri, belirtilen süre zarfında bitirilmelidir. Yarım bırakılan tedaviler zarar verir” uyarısında bulundu.
ANTİBİYOTİK HANGİ DURUMLARDA KULLANILMALIDIR?
Antibiyotiğin doktor önerisiyle ve gerektiği takdirde başlanması gereken bir tedavi olduğunu kaydeden Doktorlar, “Fizik tedavi bulguları, kan tahlillerini desteklemesi durumunda doktor eğer bu yönde bir öneride bulunursa antibiyotik alınmalıdır. Zaten son dönemlerde de antibiyotik kullanımının azaltılması, gereksiz kullanımının önüne geçilebilmesi için önemli bir çaba var. Biz de aynı şekilde antibiyotiğin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.
ÇOK KULLANIMI ZARAR VERİYOR
Doktorlar, çok antibiyotik kullanımının da vücuda zarar verdiğini belirterek “Çünkü antibiyotik tedavisi vücudun kendi içerisindeki mikroorganizmaları da etkileyen bir tedavi yöntemidir. Bağırsak florasında, ağız içerisinde, deri yüzeyinde ilacın kendisinin oluşturacağı birçok tesiri de düşünecek olursak gereksiz antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır” dedi.
ANTİBİYOTİK KULLANIMI İSHALE YOL AÇABİLİR
Antibiyotik kullanımında ortaya çıkan ishal vakalarına değinen Doktorlar, rutin enfeksiyonlar sonrası kullanılan antibiyotiklerin bağırsakta bulunan iyi huylu mikroorganizmaları azaltıp kötü huylu patojen mikroorganizmaları artırarak ishale neden olabileceğini söyledi.
KANLI İSHAL GÖRÜLEBİLİR
Bu tür durumlarda genellikle kanlı ishalin gözlemlendiğini belirten Doktorlar, “Bu tür durumlarda bir hekime müracaat edip kanlı ishalin sebebinin neden kaynaklandığının anlaşılması ve sorunun çözülmesi gerekir. Hem kullanılan antibiyotiği hem de hekimin yaptığı tetkiklerin değerlendirilmesi gerekir” uyarısında bulundu.
MİDE KORUYUCU İLAÇLAR KULLANILMALI
Doktorlar, “Antibiyotik ishalini önlemek çok mümkün değildir ancak o antibiyotiği kullandıktan sonra bu enfeksiyon ortaya çıkacağı için benzer antibiyotiklerin ve muadil ilaçların kullanılmaması gerekir. Olası bir antibiyotik ishali durumunda da mide koruyucu ilaçlar, bağırsakları düzenleyici ilaçlar ve antibiyotiğin öne çıkardığı mikroorganizmanın azalması için başka ilaçlar kullanmak faydalı olacaktır” dedi. (Haber Merkezi)
 

Bu haber 912 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum