CHP KOBİ’ler için çalışma başlattı

CHP Edirne İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “KOBİ’lerin envanterleri genel merkeze iletip muhasebesi çıkartılarak ve ulusal basınla, yerel basınla paylaşılıp en azından hükümetin bundan sonra yapacağı hal hareket tavır davranış neyse KOBİ’ler üzerinde yapması gerekenleri de ana muhalefet partisi olarak biz ortaya koyacağız.” Dedi.  

CHP KOBİ’ler için çalışma başlattı

CHP Edirne İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “KOBİ’lerin envanterleri genel merkeze iletip muhasebesi çıkartılarak ve ulusal basınla, yerel basınla paylaşılıp en azından hükümetin bundan sonra yapacağı hal hareket tavır davranış neyse KOBİ’ler üzerinde yapması gerekenleri de ana muhalefet partisi olarak biz ortaya koyacağız.” Dedi.  

CHP KOBİ’ler için çalışma başlattı
23 Ekim 2020 - 10:00


 CHP Edirne İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu katıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bir çalışma yapmak üzere Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Edirne’de çalışmalarda bulundu. 
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; “CHP, Türkiye’nin gerçek sorunlarıyla haşır neşir olduğunu, yaratılan suni gündemleri bir kenara iterek halkın sorunlarını gündeme taşımaya ve bu gündemleri konuşmaya çözümleri hükümetle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, “81 ilimizde Genel Başkan Kılıçdaroğlu hariç diğer tüm vekiller herkes sahada olacak. Kimisi Edirne’de kimisi Batman’da. Konumuz ise, kobilerin sorunları. Bu sorunları yerinde sahada tespit ederek rapor halinde genel merkezime ileteceğiz. Genel Başkan 81 ilden gelen raporları derleyerek ilk grup toplantısında kamuoyu ile paylaşacak. CHP yaratılan oluşturulan tasarlanan gündemin dışına çıkarak halkın gerçek gündemini ele alacak. Halk; ‘ben borçluyum, işsizim, dükkânımda siftah yok’ diyor. Her 5 kişiden birinin çiftçi olduğu bir ülkede çiftçiler bugün süt fiyatlarını konuşuyorlar. Yem fiyatlarının artmasını süt fiyatlarının artmamasını konuşuyorlar. Dün hükümet bir kararname daha çıkartarak ithal ettiğimiz ürünleri Suriye ve diğer az gelişmiş ülkelere bağış yapma kararnamesi çıkardı. İyi mi? Biz de olsa verelim ama kendi insanımız tenceresinde nohut pişirebiliyor mu önce bunu sormamız lazım.  Aynı kararnamenin devamında 31 Aralık’a kadar buğday, arpa ve mısır ithalatındaki gümrük vergileri sıfırlandı. Ak Parti’nin tek yaptığı şey sıfırlamak. Sıfırlamayı çok iyi biliyorlar. Gıda enflasyonu olur mantığıyla her şeyi sıfırlıyorlar, süt fiyatlarına zam yapmayıp yem fiyatlarına zam yapıyorlar. Peynir, elektrik, doğalgaz, her şeyin fiyatları artıyor. Ak Parti Türkiye’nin, halkın gündeminden kopmuştur.” Dedi.
“KOBİ DEDİĞİMİZDE 3 BUÇUK MİLYON CİVARINDA KOBİ TÜRKİYE’DE VAR”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, CHP olarak 81 ilde Genel Başkan Yardımcıları da dahil olmak üzere kobi faaliyetlerini incelemek üzere esnaf ve tüccarların yanında olduklarını söyledi. CHP Kırklareli Milletvekili Gündoğdu, “Belli bir süre önce esnaftan da CHP Genel Merkezi bir çalışma yapmıştı. Bu çalışmanın neticesinde esnaflarla ilgili yapmış olduğumuz sunumlarla direk yerinde temaslarla esnafın ne dertleri olduğunu ve çözüm önerilerini direk kendilerinden almıştık.  Başta yerel basın olmak üzere ulusal basında da yer alarak hükümete de yardımcı olmuş olduk. O sorunlara hükümetten bir adım atıldı mı sorunlar çözüldü mü esnafa bir kaynak aktarıldı mı? Aktarılmadı. 2015 seçimleri öncesinde oy toplamak için kobi kredisi çıkartmışlardı. Gelin bankadan hemen alın diyordu. Bu kredilerde 25 Bin TL alan kişi sadece 24 Bin 800 TL eline geçiyordu 200 TL’lik dosya masrafı kesiyorlardı. 1 yıl ödemesiz diğer 3 yıllarda da 3 ay arayla ödemesi vardı. Esnafta o süreçte rahat bir nefes almıştı, işlerini toparlamıştı. Ama hala o günden bugüne gerçek anlamda bir ses çıkmadı. Bununla aynısını şimdi bel kemiğimiz olan kobilerimizle yapmak istiyoruz. 81 ilde Genel Başkan Yardımcılarımız da dahil olmak üzere Sayın Genel Başkanımızın haricinde kobi faaliyetlerini incelemek üzere esnafımızın, tüccarımızın yanındadır. Bugün biz de Edirne’de görevliyiz. Kobi dediğimizde 3 buçuk milyon civarında kobi Türkiye’de var. Bunlar ciddi anlamda da bizim bel kemiğimizi oluşturuyor.” Dedi.
“İHRACATIN YÜZDE 56’SINI KOBİLER KARŞILIYOR”
CHP Kırklareli Milletvekili Gündoğdu,  Mevzuat da 250 kişiden az insan çalıştıran ve 125 Milyon Lira’dan daha az satışı olan yerleri kobi olarak gördüklerini söyledi. Milletvekili Gündoğdu, “Baktığımızda ciddi anlamda kobide çalışanlar da var. Kobiler Türkiye’de toplam üretimin yüzde 56’sını,  yatırımların yüzde 53’ünü, istihdamın yüzde 76’sını sağlayan, ücretli çalışanların yüzde 70’inin çalıştığı alan, ihracatın yüzde 56’sını kobiler karşılıyor. Türkiye’nin hem bel kemiği hem ülkeyi ayakta tutan kobiledir. Kobiler ciddi anlamda sıkıntılı. Onlar için neler yapabiliriz. Kendileriyle çözüm üreteceğiz. Ticaret ve Sanayi Odaları’nı ziyaret ederek onların da bilgilerini alarak ortaya çıkaracağız. Envanterleri genel merkeze iletip muhasebesi çıkartılacak ve ulusal basınla, yerel basınla ve örgütlerimizle paylaşılıp en azından hükümetin bundan sonra yapacağı hal hareket tavır davranış neyse kobiler üzerinde yapması gerekenleri de ana muhalefet partisi olarak biz ortaya koyacağız. Sıkıntımız şu; 4,5 yıllık zaman dilimi içerisinde Türkiye’de tekrarlanan İstanbul seçimiyle beraber 6 tane seçim geçirdik. Bir yandan istikrardan bahsedip diğer yanda da 4,5 yıllık süreç içerisinde 6 tane seçim yapacaksınız. Bunun içindeki darbe girişimini saymıyorum yani Türkiye’de son 18 yılın son 6 senesinde huzur kalmadı. Ekonomi bitti, sosyal ve kültürel anlamda bir çöküntü yaşıyoruz. Sadece her olumsuzlukta dış güçler diyerek topu bir başkasına atıyoruz. Ülkenin menfaatleri açısından ana muhalefet partisi olarak üzerimize ne düşerse hepsini yapacağız.  Aynı olgunluğu hükümetten görmedik. Ülkeyi dolaştığımda esnafıyla, çiftçisiyle, emeklisiyle, memuruyla, işçisiyle hayatından kimse memnun değil. Psikolojik zaaf yaşayan ülke haline geldik. Herkesin kimyası bozuldu. Çünkü yokluktan, ekonomik krizden. Geçmişte rahatsızlanıp hastanelere gittiğimizde psikoji servislerinin önünden geçerken birkaç kişiyi görürdük şimdi gittiğimizde psikolojik tedavi olan birçok kişi görmeye başladık. Bunlar Türkiye’nin gelmiş olduğu noktanın göstergesidir.” Dedi.  (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1419 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum