Bu yarışmada el emeği göz nuru yarışacak   

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in koordinesinde Edirne Valisi Eşi Dr. Ayten Canalp’in destekleri ile gerçekleştirilecek olan Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması (ÜREKAD) başvuruları dün başlarken, 25 Ocak 2021 tarihinde son bulacak.

Bu yarışmada el emeği göz nuru yarışacak   

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in koordinesinde Edirne Valisi Eşi Dr. Ayten Canalp’in destekleri ile gerçekleştirilecek olan Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması (ÜREKAD) başvuruları dün başlarken, 25 Ocak 2021 tarihinde son bulacak.

Bu yarışmada el emeği göz nuru yarışacak   
20 Ocak 2021 - 09:54
Reklam

Yarışmada kadınlar el emeği göz nuru ürettikleri malzemeleri sergileyerek birinci olabilmek için ter dökecek. Hülya Tahtaoğlu, 10 senedir kursa geldiğini ve yarışmaya katılacağını belirterek, “Her insanın içerisinde bir mücevher vardır. Bir de onların parlaması için önderler vardır. Bu ışığı ben burada buldum.” Dedi.

 
Çoğu ev hanımlarından oluşan katılımcıların kendi ürettikleri ürünler ile yarışma gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilecek yarışmada  adaylar juri tarafından puanlanacak ayrıca 25 ile 27 Ocak tarihleri arasında adaylar için halk oylaması yapılacak sonuçlar 5 Şubat 2021’de ödül töreni ile açıklanacak.
 Edirne Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları başladı. Yarışmada kadınlar el emeği göz nuru ürettikleri malzemeleri sergileyerek birinci olabilmek için ter dökecek. Gerçekleştirilen yarışmaya girişimcilik faaliyeti yapan tüm kadınlar katılabilecek.  Kadın istihdamına yönelik toplumsal farkındalığın arttırılmasını hedefleyen yarışmada birincilik ödülü 5 bin Türk lirası, ikincilik 3 bin 500 Türk lirası ve üçüncülük ödülü ise 2 bin Türk lirası olarak belirlendi.
                “HER İNSANIN İÇERİSİNDE BİR MÜCEVHER VARDIR”
                Hülya Tahtaoğlu, 10 senedir kursa geldiğini ve yarışmaya katılacağını belirterek,  tüm kadınların kursa gelebileceğini belirtti.
                 Tahtaoğlu; “53 Yaşındayım. Neredeyse 10 senedir kursa geliyorum. Kursun eski öğrencilerinden sayılırım. Dikişi seviyordum ama düzgün dikemiyordum. Gerçekleştirilecek yarışmaya da katılacağım. Buraya gelmemin sebebi evde sıkıntılarımız oluyor buraya geliyoruz hem sohbet ediyoruz hem de bir şeyler öğreniyoruz. Her insanın içerisinde bir mücevher vardır. Birde onların parlaması için önderler vardır. Bu ışığı ben burada buldum. Siparişler aldığımız zaman para kazanabiliyoruz. Bu zamana kadar hiç çalışmadım ev hanımıydım. Pandemi döneminde bin 500 tane maske diktik. Yarışamaya katılacağız hem kendimizi hem de yaptığımız işleri anlatacağız. Bizim gibi bu işlere girmek isteyen ve çekinenlere çağrıda bulunuyorum. Çekinecek hiçbir şey yok. Mücevherini parlatmak isteyen her kadını kursumuza bekleriz.” Dedi.
                “BU İŞ BİZE BİR EKMEK KAPISI OLDU”
                Remziye Özçetin, Koronavirüs salgınında maske ürettiklerini ve yarışmada kendisinin de ürünlerinin olacağını dile getirdi.
                Özçetin, “40 yaşındayım. Bir dönem fabrikada çalıştıktan sonra işten ayrıldım. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslar ile tanıştım. Daha sonra buraya gelerek el sanatlarını öğrendim. Salgının başlamasıyla birlikte biz de maske dikmeye başladık. Pandemiden öncede birçok ürün satarak para kazandık. Normalde ev hanımıyım ama yaklaşık 4 seneden beri buraya geliyorum. Bu iş bize bir ekmek kapısı oldu.” Şeklinde konuştu.
                “EV EKONOMİSİNE AZ DA OLSA BİR KATKIDA BULUNUYORUM”
                Aslı Halaç ise arkadaşı sayesinde meslek edindirme kurslarıyla tanışan da ev ekonomisine katkı sağladığını söyledi.
                 Halaç; “38 yaşındayım. Burası ile tanışmama arkadaşım vesile oldu. Buraya geldim dikişi öğrendim. Siparişlerim geldi. Onları satarak para kazandım. Bunun sayesinde ev ekonomisine az da olsa bir katkıda bulundum. Normalde ev hanımıyım ama yaklaşık 1 buçuk yıldır burada dikiş yapıyorum.” Şeklinde konuştu.
Başvuruların hala devam ettiği yarışmanın ödül töreni ise 5 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 447 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum