Araç kiralamada talep patladı 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatile çıkmak için hazırlıklarını yapan vatandaşlar, araba kiralama işi yapan rent a car firmalarına adeta akın ediyor. 9 günlük bayram tatili araba kiralayan müşterileri memnun ederken, rent a car işletmecileri ise yoğunluktan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Araç kiralamada talep patladı 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatile çıkmak için hazırlıklarını yapan vatandaşlar, araba kiralama işi yapan rent a car firmalarına adeta akın ediyor. 9 günlük bayram tatili araba kiralayan müşterileri memnun ederken, rent a car işletmecileri ise yoğunluktan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Araç kiralamada talep patladı 
16 Temmuz 2021 - 09:45

Salgın döneminde işlerin durma seviyesine geldiğini vurgulayan Rent a car sahibi Bülent Kahyacı, bayram tatiliyle birlikte işlerinin düzeldiğini belirterek, “Elimizde araç kalmadı. Şu anda 100 tane araç olsa, onlar da gider.” Dedi.  

Kurban Bayramı’nın 9 gün olarak açıklanmasıyla birlikte vatandaşlar, tatil için daha çok kiralık arabaları tercih ediyor. Bayram için yola çıkmaya hazırlanan vatandaşlar, pandemi nedeniyle toplu taşıma yerine araç kiralamaya yöneldi. Bu kapsamda bayrama az bir süre kala araba kiralama işi yapan Rent a car firmalarında arabalar tabiri caizse yok satıyor. Rent a car çalışanı Özlem Söyler, arabalara çok yoğun bir ilgilinin olduğunu söyledi. Araçların 20 gün önceden rezerve edildiğini ifade eden Söyler, “4 aydır burada çalışıyorum. Önümüzde 9 gün bayram tatili var, işlerimiz çok yoğun. İnsanlar pandemiden sonra çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Şu anda bayram için hiç aracımız kalmadı. Hatta 15-20 gün öncesinden rezerve edildi. Günlük 200-250 TL arasında araçlarımızın kiralama ücreti. Gideceğiniz mesafeye göre de farklılık gösterebiliyor. Kaç gün olduğuna göre farklılık gösterebiliyor. Zaten bayram en az 1 haftalık veriyoruz. Biz yoğunluktan memnunuz. Piyasanın canlanmasından memnunuz. Bir bu kadar daha aracımız olsa onlar da kiralanırdı. Çünkü çok yoğun bir talep var. 8 araç kiraladık. Müşterilerimiz Türk vatandaşları.” İfadelerini kullandı.
“EDİRNE’DE FİYATLAR DAHA UYGUN”
Araba kiralamak için İstanbul’dan Edirne’ye gelen Alihan Karagöz, fiyatların İstanbul’a göre daha uygun olduğunu savundu. Araç kiralayarak tatile çıkacağını belirten Karagöz, “İstanbul’dan araç kiralayacaktım fakat Edirne’den kiralamaya geldim. Çünkü Edirne’deki bulduğum fiyatlara ve bana sunulan teklifler daha uyguna geldiği için burayı tercih ettim. Arkadaşımın tavsiyesiyle buraya geldim. Araçlar da gayet iyi. İstanbul’da bana sunulan şartlara göre, Edine’dekiler daha iyi, daha uyguna geldi bana. 12 günlük kiraladım, tatile gitmek için kiralamıştım. Gezmek için kiraladım aracı. Bayram tatilini daha iyi değerlendirebilmek için kiraladım.” Şeklinde konuştu.
“100 TANE ARAÇ OLSA, ONLAR DA GİDER”
16 yıldır Rent a car işi ile uğraşan Bülent Kahyacı, pandemide duran işlerinin bayramın gelmesiyle yeniden hareketlendiğini belirtti. Elinde araç kalmadığını vurgulayan Kahyacı, talebin fazla olduğunu ancak elinde araç kalmadığını söyledi. Kahyacı, “Aşağı yukarı en eski rent a carcı da benim Edirne’de. 9 günlük bayram tatilinde insanlar zorlamadık, 7 günlük paket program yaptık ama bu arada da günlüğü kaç paraysa, o fiyattan verdik, üstüne ekstradan para koymadık ki müşterilerimizi üzmeyelim diye. Elimizde araç kalmadı. Şu anda 100 tane araç olsa, onlar da gider. Müthiş bir yoğunluk var. Tek seferde 1 haftalık parayı aldık, şimdi 1 hafta da para toplayamayacağız ama tabii dertlerimizi göreceğiz. Memnunuz işimizden. Tabii pandemi sürecinde de çok yıprandık. İşlerimiz olmadı. Özellikle cumartesi, Pazar yasak olduğu için haftasonu araçlarımızı veremediğimiz için Cuma’dan bıraktılar, bu sefer 4 gün gibi bir zararımız oldu. 3 gün araba çalıştırabildik. Salı Çarşamba Perşembe günleri. Öyle bir etkisi oldu, şimdi toparladı işler ama bu kış ne olur ne biter ona da bakacağız.” Açıklamasında bulundu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 226 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum