Acımız büyük TÜRKİYE’M

Suriye’nin sıcak bölgesi İdlib’in Kuzey’inde geçtiğimiz gün Esad Rejim güçleri ve İran destekli yabancı savaşçılar Rusya’dan aldığı hava desteği ile 2 günde 10 yerleşim yerini işgal ederek hem sivillere hem de Türk askerine ateş açtı. Yapılan bu saldırı sonucunda 5 Türk askeri şehit, 5 asker yaralanırken 14 sivil de yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili Edirne’nin siyasetçilerinden tepkiler çığ gibi geldi.

Acımız büyük TÜRKİYE’M

Suriye’nin sıcak bölgesi İdlib’in Kuzey’inde geçtiğimiz gün Esad Rejim güçleri ve İran destekli yabancı savaşçılar Rusya’dan aldığı hava desteği ile 2 günde 10 yerleşim yerini işgal ederek hem sivillere hem de Türk askerine ateş açtı. Yapılan bu saldırı sonucunda 5 Türk askeri şehit, 5 asker yaralanırken 14 sivil de yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili Edirne’nin siyasetçilerinden tepkiler çığ gibi geldi.

Acımız büyük TÜRKİYE’M
12 Şubat 2020 - 09:32
Reklam

Haber: Hatice ÖZSOY
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AK Parti İl Başkanı Belgin İba, MHP İl Başkanı Zakir Tercan ve İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir, saldırıda şehit olan ve yaralanan Mehmetçiklerimiz için tek bir yürek olarak açıklamalarda bulundu.
GAYTANCIOĞLU, “GEREKİRSEYENİ BİR ATEŞKES HATTI OLUŞTURULMALI”
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ülkenin ve askerlerin güvenliğinin sağlanması için mevcut iktidarın ellerinden gelen her şeyi biran önce yapması gerektiğini söyleyerek, “Orta doğuya girilmemesi gerektiği konusunda daha önce uyarmıştık. Hükümetin dış politikasının yanlış olduğunu zaten sürekli söyledik. Ancak askerimiz oradayken tüm sınır ötesi operasyonlara destek verdik. En son yapılan Barış Pınarı operasyonunda olduğu gibi. CHP olarak terörist bir grup varsa bizim de askerimiz orada olmalı diye düşündük. Burada bir mutabakat oldu. Bu mutabakatta birtakım kararlar alındı, askerimizin burnu bile kanamayacaktı orada sade güvenliği sağlayacaktı. Buna uyulmadığını görüyoruz. Esad rejiminin şuanda bizi zor duruma soktuğu ve onlarla görüşülmemesi gerektiğini savunuyoruz. Bu masanın yeniden kurulması ve ateşkesin yeniden sağlanması gerekli, sorunların yeniden barışçıl bir şekilde diplomasiyle çözülmesi gerektiğini savunuyoruz. Askerlerimizin burnunun dahi kanamamasını istiyoruz. Konuşlanmış bir sürü askerimiz var ve can güvenliklerini önemsiyoruz. Ülkenin güvenliği ve askerlerimizin güvenliğinin sağlanması için bütün önemler alınması gerekli. Yeni koşullar en kısa zamanda değerlendirilmeli. Gerekirse yeniden bir ateşkes hattı oluşturulmalı. Siyasi iktidar bunu sağlamaktan uzak gözüküyor. Bugün CHP mecliste bir araştırma önergesi verecek bu konuyu gündemde tutmak istiyoruz. Orada bir sığınmacı sorunu var. Yeni sığınmacılar Türkiye’de gelmesiyle ilgili. 700 bine yakın sığınmacı var orada. Çoğu terörist unsuru bunların, bunların Türkiye’ye gelmemesi ve orada konuşlanması gerekli. Ülkemiz için ulusal güvenlik sorunudur bu. Akan kan sadece bizim kanımız değil, ateşkes olması gerektiğini düşünüyoruz. Nasıl ki Barış Pınarı Harekâtından sonra yapılan bir mutabakat varsa buna uyulması gerektiğini savunuyoruz. Bugün TBMM’de CHP olarak araştırma önergesi verilecek. Bir sorun olduğunu görüyoruz. Sürekli şehitler gelmeye başladı. Mevcut iktidar şehitlerin kanı yerde kalmayacak misliyle cevap verilecek deniliyor. Fakat bundan sonra ne olacağını kestiremiyoruz. Bu yüzden biz ciddi bir politika uygulanması gerektiğini savunuyoruz” dedi.
İBA, “SALDIRILARA MİSLİYLE KARŞILIK VERİLDİ”
AK Parti İl Başkanı Belgin İba, yaşanan saldırı sonucunda Türk askerinin kanının yerde kalmadığını belirterek, “İdlib'de rejim unsurları tarafından yapılan topçu ve havan atışları sonucu şehit olan askerlerimizin kanları yerde kalmamıştır. Hedefler tahrip edilmiş ve saldırılara misliyle karşılık vermiştir. Gelinen noktada Türkiye’nin kararlılığı tam ve en üst düzeydedir. İdlib’de rejimin saldırısına verilen karşılıklar zaten bir operasyondur. Sınır güvenliğimizi sağlamak için TSK üzerine düşeni uzun zamandır gerçekleştirmektedir. Ama biz bunu herhangi bir yeri ele geçirmek için veya mutabakatların dışındaki bir mevziyi ele geçirmek için yapmıyoruz. Suriye’deki hedefimiz bellidir. Türkiye’nin gözlem noktalarından çekilmesi söz konusu değildir. Saldırılara misliyle karşılık verilmeye devam edilecektir. Cumhurbaşkanımız, ilgili kurumlara gerekli talimatları vermiştir. Rejim, saldırganlıkla ihlal ettiği çizginin gerisine çekilinceye kadar TSK gereken çalışmaları yapacaktır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor; şehitlerimizin ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve aziz milletimize başsağlığı, sabır ve metanet diliyorum” dedi.
 
 
TERCAN, “MEHMETÇİKLERİN KANI YERDE KALMAMALI”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Zakir Tercan, Türk’ün Türkten başka dostu olmadığını söyleyerek, “Bugün her yerimiz kan rengi kırmızısı, bugün her taraf cennet kokusu. Şehit yükselir başı arşa değer, hain ve cani düşer gövdesi yerin yedi kat dibine iner. Hepimiz Uzman Çavuşuz, hepimiz Uzman Onbaşıyız, Hepimiz Mehmet’iz Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. İdlib'de 5 vatan evladı şehit düşmüştür. Fakat insanlara huzur ve barış götürmek için çıktığı yoldan devletimizi döndürmeye uğraşanlar; hüsrana uğrayacaktır. Akan kanın durması için daima çaba gösteren Türkiye Cumhuriyeti; Mehmetçiğin temiz ve asil kanının hesabını da soracaktır. Rusya’nın Esat güçleri ile birlikte hareket ettiğini söyleyen Tercan, “Rusya Türkiye'ye kalleşlik ediyor, Rusya Türkiye'ye hainlik ediyor. Çünkü Rusya kan emici, güçsüz devletleri güçsüz hale getirmek için alan hâkimiyeti kurmak istiyor. Rus Devlet Başkanı acımasız, eli kanlı bir devlet başkanıdır. Bu Putin’e asla güven olmaz! Putin denen devlet başkanı, mazlum milletlerin baş belası, güven duyulmayan, Tam bir Türk düşmanıdır. Bu kişi acımasız, kalleş, bir dediği diğer dediğini tutmayan bir ruh hastasıdır. İran’da, Rusya’da hiç bir dönemde Türkün dostu olmamış, aksine düşman duygularını öne çıkaran devletlerdir. Türk Devleti şartlar ne olursa olsun, Rusya ile ilişkilerini gözden geçirmeli ve şehitlerimizin intikamını almalıdır. Türk milleti hiç bir millete benzemez. Tarihte hep ülkesi için ölümü ve şehitliği kutsal saymıştır. Türkün Türk’ten başka dostu yoktur” dedi.
“BÖLGENİN HUZURU SAĞLANINCAYA KADAR GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”
İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir, İdlib’in AK Parti’nin dış politikadaki başarısızlığının faturasının Türk Milletinin ödeiği yer olduğunu söyleyerek, “Son günlerde ard arda yaşadığımız felaket haberleri ile milletçe hüzne boğulduk. Acımız büyüktür. Milletimizin her ferdi gibi derin üzüntü içerisindeyiz. İdlib’te kahraman ordumuza yönelik hain saldırıda şehit düşen kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. İdlib, AK Parti iktidarının dış politikadaki maharetsizliğinin faturasının Türk milletine ödettirdiği yerdir. İdlib’te yaşadığımız hain saldırıyla birlikte hepimizin malumu olan Astana Süreci, Soçi Mutabakatı ve güvenli bölge derken gelmiş olduğumuz bu noktanın vahameti bizi derin bir endişeye sevk etmektedir. Bugün görülmektedir ki, daha önce düşmüş olduğumuz şerhler ve itirazlarımız, maalesef yersiz kaygıların sonucu değilmiş. Ayrıca, uyarılarımızda bizi hiç haksız çıkarmayan hükümetin tüm bu menfi siciline rağmen vatan mevzu bahis olduğunda şartsız destek sunduğumuzu Barış Pınarı Operasyonu’ndan aniden ve izahsız bir şekilde dönülmüş olması da bugünleri yaşamamıza sebep olan bir başka hatadır. O gün de söylemiştik, bu günde tekrarlıyoruz. Biz, bölgedeki güven ve huzurumuzu temin etmek için hiçbir fedakârlıktan ve atılımdan geri durmayız. Bölgenin huzuru ve sükûnu, tam manasıyla tesis edilinceye kadar da geri adım atmayacağız. Peki, biz, ‘yarım bırakılan’ Barış Pınarı Operasyonu ile bunu sağlayabildik mi? Eğer ki hükümet sağladığımızı iddia ediyorsa “ateşkes sahasından” ana kuzularının Türk Bayrağına sarılı tabutları neden geliyor? Hükümetin evvelce cevaplaması gereken soru bu olup, halkımızın da bu konuyu bilmesini istiyoruz. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, İktidar geçen sefer yaptığı açıklamanın aynısını yapmıştır. Aziz Milletimiz bu laflara artık itibar etmemektedir. Bu saatten sonra gereğinin yapılmasını acil beklemekteyiz” dedi.
 
 
 

Bu haber 362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum