‘Teknolojinin doğru kullanılması gerekir’

Prof. Dr. Özyaral, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanan "Edirne Veli Akademisi" projesi kapsamında, velilere yönelik "teknolojinin iletişim becerileri üzerindeki etkisi" konulu seminer verdi.

‘Teknolojinin doğru kullanılması gerekir’

Prof. Dr. Özyaral, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanan "Edirne Veli Akademisi" projesi kapsamında, velilere yönelik "teknolojinin iletişim becerileri üzerindeki etkisi" konulu seminer verdi.

‘Teknolojinin doğru kullanılması gerekir’
12 Şubat 2020 - 09:30
Reklam

Edirne Lisesinde düzenlenen seminer öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Özyaral, teknolojinin olumlu ve olumsuz yanlarının iyi bilinmesi ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi. 
Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Türkiye genelinde yaşanmakta olan teknostresi anlatmak istediklerini belirten İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Teknolojinin nimetlerini ve bir yandan da onun olumlu olumsuz yönlerini birlikte tartışmak. Gençlerimiz ile öğretmenlerimiz arasındaki iletişim zincirini güçlendirebilmek. Öğretmen veli ve öğrenci üçgeninde de dünden bugüne gelişmekte olan teknolojinin bizim üzerimizde yarattığı etkilerin sonuçlarını görebilmek. Çünkü bizim doğduğumuz dönem çok geride kaldı. Bugün yeni gelen genç nüfus genç popülasyon bizi ileri doğru iterken bizi de her şekilde itiyor. Bizim de onun içerisinde olmamız gerekiyor. Açık ve net bir şekilde teknolojiyi doğru kullanmayı öğretmek bilimi, ilimi en iyi şekilde faydalanılır hale getirmek. Bir cep telefonu sadece oyun aparatı değildir. Oradan en iyi şekilde istediği internet sitesine girip pozitif bilgileri toplayabilir. Hatta bunu derste doğru amaç ve araç olarak kullanabilir. Ben kendi derslerimde ana hatları öğrenciye verip derhal anında cep telefonundan internet siteleri üzerinden bir haberi tartışabilmek için bütün sitelerde gezinmesini istiyorum. Böylece doğru kanaldan doğru bilgiye nasıl ulaşabileceğini de öğrenmiş oluyor. sadece bir takım spesifik alanlarda kendini kilitlememesi gerekiyor.” dedi.
HERKESE HER ŞEY EŞİT VERİLİR
Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanının öğrencilere tüm operatörlerden ücretsiz 3 GB ek internet sağlanması projesi ile ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Özyaral, “tamamen bunun çok uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğrenci bunun için bir bütçe ayırmamalı böyle bir bütçesi yok gençlerin ama dünyanın oluşturduğu olanakları yani verilen 3 GB interneti doğru kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Size verildi diye bunu oyun sitelerinde harcamamanız gerekmiyor. Bu çok önemli. Herkese her şey eşit verilir. Bizim de burada anlatmak istediğimiz husus bunu doğru kullanmayı öğretmek. Hangi siteden hangi bilgiyi doğru alabileceğini bir şeyi öğrenmemiz gerekiyor. Hayat boyunca kariyer planlaması nedir? Hayatımda neleri ben heybeme koyarsam diğerlerinden ayrılırım ve yukarı doğru tırmanırım” dedi.
TEKNOSTRES NASIL YENİLMELİ?
Özyaral, teknoloji ve sosyal ağların gençlerde "teknostres" yarattığını ve bu durumun gençleri olumsuz etkilediğini söyledi.
Özyaral, “ 2 tip teknostres var. Bu bir işletme boyutunda yani iş dünyasında baktığımız zaman bir teknostres var. Çünkü her şeyi bilgisayara yüklüyorsunuz. Sisteme yüklüyorsunuz anında o bilgiyi geçiriyorsunuz. Ve bir hız içerisinde yaşıyorsunuz. Yani teknoloji bize aynı zamanda zaman kazandırıyor. Büyük bir hız kazandırdı. Dolayısıyla o hız doğrultusunda dünya küçüldü. Burada işi yetiştirme stresi bilgisayarı yada elinizdeki aleti doğru kullanabilme heyecanı var. Öbür tarafta ise gençlerde teknostres ortaya nasıl çıktı. Cep telefonunuzda bir şey paylaşmak istiyorsunuz. Fotoğrafınızı koyuyorsunuz. Bir rol model seçtiğiniz mankeni, sporcuyu yada sanatçıyı taklit ediyorsunuz. Ama aynı ilgiyi görmediğiniz zaman gençlerde salgılanan adrenalin yer değiştirebiliyor. Ve pozitif yönde salgılanmadığı zaman stres ortaya çıkıyor. Ve beğenilmedim duygusuyla kendini kapamaya başlıyor. Bu büyük bir stres öbür tarafta arkadaşı aynı şekilde fotoğraf paylaşıyor. Kız yada erkek fark etmiyor. O yüz beğeninin üzerinde beğeni almaya başladığında gülümsemeye başlıyor” dedi.
TEKNOLOJİ İŞSİZLİĞİ GETİRECEK Mİ?
İşsizlik her zaman var olduğunu ifade eden Özyaral, “Dünde vardı bugünde var, yarında var olacak. Dünya nüfusu büyüdükçe teknolojide, endüstriyel alanlarda büyüyor ve genişliyor. Kendinize sürekli bir şeyler katmanız lazım. Bir diploma ile yürüdüğünüz zaman hiçbir yere gelemezsiniz yan dallar çift ana dallar yapmanız lazım. İhtisaslar yapmanız kendinizi özelleştirmeniz lazım. Bütün elinizdeki makineler alet, edevat ne kadar mükemmel olursa olsun. Sen kullanmadığın sürece hiçbir esprisi yok” dedi.
 
 
 
 

Bu haber 352 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum