3 ülkenin taşkın risk planı

Meriç -Ergene Havzası'nda taşkın riski taşıyan alanların belirlenmesi için risk yönetim planı oluşturmak için harekete geçildi. AB Projesi kapsamında gerçekleşen toplantıda konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, projenin özünün riski bertaraf etmek olduğunu söyledi.

3 ülkenin taşkın risk planı

Meriç -Ergene Havzası'nda taşkın riski taşıyan alanların belirlenmesi için risk yönetim planı oluşturmak için harekete geçildi. AB Projesi kapsamında gerçekleşen toplantıda konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, projenin özünün riski bertaraf etmek olduğunu söyledi.

3 ülkenin taşkın risk planı
06 Temmuz 2022 - 18:00

Meriç Nehri’nin 3 ülkeyi kapsadığını ifade eden Kırbıyık; “Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye’yi ilgilendiren bir nehirden bahsediyoruz, bu nehrin sunduğu imkanlar ve oluşturdukları riskleri de hep birlikte planlamamız gerekiyor. Bölgesel ve Uluslararası anlamdaki işbirliğinin son derece önemli olduğunu görüyoruz.” Dedi.  Açılış toplantısı yapılan Meriç -Ergene havzası taşkın risk yönetim planı 36 ayda tamamlanacak.
Meriç -Ergene havzası taşkın risk yönetim planının hazırlanması AB projesi açılış toplantısı kentte bulunan bir otelin toplantı salonunda yapıldı.
Toplantıya; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen,  Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Borislav Dımıtrov, Büyükelçi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ve Proje Direktörü Rifat Ünal Sayman katılarak konuşma yaparken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da toplantıya katılım sağladı.
Riski yok etmenin önemli yolunun mevcut analizi sağlık bir şekilde yapmak olduğunu dile getiren Edirne Valisi Kırbıyık; Bu projenin özü riski bertaraf etmek gibi gözüküyor. Karşı karşıya kaldığımız risklerin tespit edilmesi, buna uygun planlamaların yapılması ve bu planlamalar doğrultusunda gerekli uygulamaların hayata geçirilmesi son derece önemli. Bu topraklar 100 yıl öncede 50 yıl öncede yakın zamanlarda da çeşitli şekillerde taşkına maruz kalmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Kanal Edirne bu anlamda Edirne için önemli bir proje olmuş. Edirne merkez açısından belki risk düzeyimizi mümkün olduğunca en az seviyeye indirmiş ancak tüm risk kalktı mı dersek bu riskin kalkmadığını sizlerde bizlerde biliyoruz. İlimiz genelinde Meriç havzasındaki güzergah boyunca da benzer şekilde riskin bulunduğunu görüyoruz. Bu çerçevede bu taşkınların oluşturduğu etkiler; bir yandan can güvenliğini tehdit ediyor. Bölgemizde maalesef geçtiğimiz yılda taşkınlarda can kayıpları yaşandı. Bir yandan mal güvenliği tehdit ediyor. Tarlalar başta olmak üzere vatandaşımızın evi, işyerinde tehditler oluşturuyor. Bir yandan da ekolojik bir zarar ortaya koyuyor. Tarım arazileri üzerinde ekolojik zararlar oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu riskin iyi hesaplanması, iyi planlanması, iyi uygulanması, iyi yönetilmesi son derece önemli. Bu anlamda bu çalışma bu bölgeye Meriç havzasına, Ergene havzasına ışık tutacak ve bizim risklerimizi bertaraf edilmesi noktasında tüm uygulayıcı kurumların valiliklere, belediyelere, diğer kamu kurum ve kuruluşlara, DSİ’ye paydaşların tamamına bir yol haritası sunacağını ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.
“MERİÇ’İ 3 ÜLKE 1 NEHİR OLARAK DA DEĞERLENDİREBİLİRİZ”
Meriç Nehri’nde devam edilen 3 Nehir 1 Şehir ile ilgili de konuşan Kırbıyık; “Edirne Valiliğinin öncülüğünde 3 Nehir 1 Şehir adı altında içinde enerji santralleri, rekreasyon alanlarının olduğu. Edirne’nin çehresini değiştirecek, geleceğine katkı sunacak vizyon projelerden bir tanesi. Aslında Meriç’i 3 ülke 1 nehir olarak da değerlendirebiliriz. Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye’yi ilgilendiren bir nehirden bahsediyoruz bu nehrin sunduğu imkanlar ve oluşturdukları riskleri de hep birlikte planlamamız gerekiyor. Bölgesel ve Uluslararası anlamdaki işbirliğinin son derece önemli olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.
“23 HAVZADA TAŞKIN YÖNETİM PLANI HAZIRLAMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞTIR”
Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, 2013 yılında 25 nehir havzası için taşkın yönetim planlarının hazırlanmaya başladığını belirterek; “Genel Müdürlüğümüz tarafından 2011 yılından itibaren taşkın riskini etkili bir şekilde yönetebilmek için taşkın konusu tüm yönleriyle beraber havza ölçeğinde bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda; 25 nehir havzası için taşkın yönetim planlarının hazırlanması çalışmalarına 2013 yılında başlanmış olup bugün itibariyle 23 havzada taşkın yönetim planı hazırlama çalışmaları tamamlanmıştır. 1 havzada da taşkın yönetim planı çalışmaları devam ediyor. 1 havzada da bu proje kapsamında taşkın yönetim planı hazırlama çalışmalarına başlanmıştır.” ifadelerini kullandı.
“TAŞKIN RİSK YÖNETİM PLANLARININ HAZIRLANMASINI ÇOK ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ”
Proje Direktörü Rifat Ünal Sayman ise taşkın risk yönetim planlarının hazırlanmasının önemli olduğunu belirtti. Sayman;  “İklim değişikliği birbirine zıt gibi görünen hep kuraklık hem de taşkınların riskini hem dünyada hem de ülkemizde yükseltiyor. Bu anlamda taşkın risk yönetim planlarının hazırlanmasını çok önemli görüyoruz. Bu kapsamda da ülkemizdeki diğer bütün havzalarda hazırlanmış bulunan bu planın Meriç Ergene havzasında hazırlanmasının bize nasip olmasını da büyük onurla karşıladığımızı belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 

Bu haber 192 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum