19. ulusal hemşirelik öğrencileri kongresi yapıldı

Trakya Üniversitesi, alanında uzman bilim insanlarının katkılarıyla hemşireliğin her yönüyle ele alınıp tartışıldığı, “19. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi”ne ev sahipliği yaptı.

19. ulusal hemşirelik öğrencileri kongresi yapıldı

Trakya Üniversitesi, alanında uzman bilim insanlarının katkılarıyla hemşireliğin her yönüyle ele alınıp tartışıldığı, “19. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi”ne ev sahipliği yaptı.

19. ulusal hemşirelik öğrencileri kongresi yapıldı
12 Haziran 2021 - 09:00

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile Öğrenci Hemşireler Derneği ve Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu iş birliğinde düzenlenen “19. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi” gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve pandemi nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen kongreye, Trakya Üniversitesi’nin yanı sıra Türkiye’nin farklı üniversitelerinden çok sayıda bilim insanı katıldı. Her yıl farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde farklı bir temayla gerçekleştirilen sempozyumun bu yılki teması, “Günümüzden Geleceğe Her Yönüyle Hemşirelik” oldu.

“Günümüzden Geleceğe Her Yönüyle Hemşirelik” teması ile bu alanda çalışan sağlık profesyonellerini, bilim insanlarını ve öğrencileri bir araya getiren kongrede, hemşirelik eğitiminden yaşlı ve hasta bakımına, yenilikçilik ve girişimcilik konularından kariyer yönetimine kadar daha pek çok konu tartışmaya açıldı.

Onursal Başkanlığını Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yaptığı kongrenin Eş Başkanlıklarını ise Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgül Erol ile Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrenci Temsilcisi Zeynep Arabacı yaptı.


Türkiye’nin dört bir yanından hemşirelik öğrencileri arasında bilimsel, sosyal, kültürel etkileşim ve iş birliğini artırma, hemşirenin geleneksel rollerinin yanı sıra araştırmacı rolünün de ortaya konulmasına olanak sağlama amacıyla düzenlenen kongre, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrenci Temsilcisi Zeynep Arabacı’nın konuşması ile başladı. Zeynep Arabacı geleceğin hemşireleri olarak bu mesleği bilgiyle, bilimle, teknolojiyle, hemşirelik rolleriyle, kanıta dayalı uygulamalar ve mesleki örgütlenme bilinci ile daha profesyonel bir meslek haline getirecek ve bir adım öteye taşıyacaklarını vurgulayarak, güzel ve verimli bir kongre olması temennisinde bulundu.

Öğrenci Hemşireler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Umut Özdemir de Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi’nin, hemşirelik bilimleri adına güncel konu ve sorunların tartışıldığı en kapsamlı kongre olduğuna değinerek, katılımcılara ve organizasyona emek veren herkese teşekkürlerini iletti.

Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu Başkan Yardımcısı Özlem Aleyna Arslan ise kuruluşlarından bugüne hemşirelik eğitiminin niteliğini artırmak adına çalışmalar yürüttükleri bilgisini kaydederek, kongre kapsamında yaşadıkları deneyimleri aktarmak, sorumlulukları paylaşmak ve bir güç oluşturmak için bir araya geldiklerini ifade etti.

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı ve aynı zamanda kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Özgül Erol, çok yoğun katılımlı ve geniş kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını belirterek, bundan büyük onur duyduklarını söyledi. Kongrenin, öğrencilerin bilimsel faaliyetlerle birlikte sosyal ve kültürel etkileşimine de olanak sağlaması açısından oldukça değerli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özgül Erol sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kongrenin düzenlenmesinde üniversitemiz hemşirelik bölümü öğrencileri ile birlikte Öğrenci Hemşireler Derneği ve Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu’nda yer alan ve farklı üniversitelerin hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrencilerin büyük desteği oldu. Bu kongre, onları tanımamıza, onlarla iletişim kurmamıza, ekip ruhu içerisinde çalışma fırsatı bulmalarına ve deneyim kazanmalarına da olanak sağlayacak. 85 poster, 147 sözlü bildiri ve toplam 590 katılımcı ile etkileşim düzeyi yüksek bir kongre olacağına inanıyoruz. Geçmişten günümüze hemşirelik, kanıt temelli uygulamalar, hemşirelik eğitim süreçlerinde yaşanan sorunlar, kariyer geliştirme, salgın sürecinde hemşirelik, hemşirelik ve inovasyon, akreditasyon ve eğitim kalitesi gibi pek çok konuyu alanında söz sahibi hocalarımızdan dinleyeceğiz. Davetimizi kırmayarak kongremize icabet eden düzenleme kurulu üyesi, bilimsel kurul üyesi, konuşmacı ya da oturum başkanı göreviyle katkı sağlayacak çok değerli hocalarıma minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Açılış konuşmaları sırasında son sözü alan Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ ise kongre dolayısıyla konukları Edirne’de ağırlamayı çok istediklerini ancak pandemi süreci nedeniyle bunu gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “COVİD-19 salgını sırasında önemi ve toplum sağlığına katkıları bir kez daha ve güçlü bir şekilde ortaya çıkan hemşirelik mesleği ve hemşirelik bilim alanının hemen her konusunu ele alan, çok kapsamlı ve doyurucu olduğunu gördüğüm kongremizin başarıyla süreceğine inanıyorum. Kongrenin düzenlenmesinde önemli katkıları olan Öğrenci Hemşireler Derneği, Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu ve üyeleri ile organizasyonda görev alan tüm arkadaşlarımıza ve bölüm başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Hemşireliğin tüm yönleriyle değerlendirildiği kongrede, poster sunumları ve sözlü bildirilere yer verildi.(Haber Merkezi)
 
 

Bu haber 148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum