Zarbun meclis gündeminden çıkarıldı

Zarbun meclis gündeminden çıkarıldı

Zarbun meclis gündeminden çıkarıldı
01 Temmuz 2020 - 22:53
Reklam

Edirne İl Genel Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısında Havsa’da bulunan Zarbun Çiftliği’nin 60 bin metrekaresinin gümrükleme alanı olması şartıyla İl Özel İdaresine bağışı konusu Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talep yazısı üzerine oybirliği ile İl Genel Meclisi gündeminden çekildi. Mecliste tartışma yaratan Zarbun çiftliği arazisinin İl Özel İdaresi’ne bağışı konusunun mecliste görüşülmesine gerek kalmadan, Havsa Milli Emlak Müdürlüğü’ne tahsis edildiği, buradan da Ticaret Bakanlığına tahsisinin gerçekleştiği öğrenildi.
 
İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantılarının ilk oturumu Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının tek gündem maddesi, Edirne Valisi’nden gelen teklif yazılarının geri çekilmesi talebi oldu.   Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından meclis başkanlığına gönderilen yazıda; 25 Kasım stadı ve Havsa’da bulunan Zarbun çiftliği olarak bilinen 60 bin metrekarelik arazinin gümrükleme alanı şartı ile İl Özel İdaresine bağışı konusunda meydana gelen gelişmeler nedeniyle il genel meclisinde görüşülmesine gerek kalmadığından gündemden çekilmesi talep edildi.  CHP Grup Başkan Vekili Keşan İl Genel Meclis Üyesi Erdoğan Gümülcineli, CHP grubu olarak yapılacak yatırımlara karşı olmadıklarını belirterek, meclis gündemine taşınan konudan CHP grubunun haberi olmadığını söyledi.
  Gümülcineli, “Zarbun çiftliği konusu komisyona havale edilmesinden sonra tartışıldı ve kamuoyunda polemik konusuna dönüştü. Ancak bizim niyetimiz bölgemize gelecek yatırımlara her hangi bir şaibeye fırsat vermeden gözümüz kapalı evet diyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Bu konu meclise gelmeden önce uzun bir süredir bundan siyasi parti yöneticilerinin bilgisi varmış ama CHP grubunun haberi yoktu. Biz iyi niyetle konunun araştırılmasını istedik. Polemiğe dönüştürülmeseydi bu konu çözülmüş olacaktı. Buna rağmen çözüm yolu bulunmuş, bölgemize hayırlı olsun” dedi.
Ak Parti Gurup Başkan Vekili Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, bu sürecin uzun yıllardır devam ettiğini belirterek, İl Genel Meclisi başkanı ve CHP’li meclis üyelerinin de konudan haberi olduğunu savundu.
Akbulut, “Meclis Başkanının ve sizlerin bilginiz var. Neticede bölgemizde gelecek olan hizmette müşterekiz. Yeter ki bölgemize yatırım yapılsın. Biz isterdik ki o günkü şartlarda hibe yapılan yerin bağış yapıldıktan sonra tartışalım ama olmadı” dedi.
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, geçen ay gündeme gelen Zarbun çiftliği arazisinden haberi olmadığını söyleyerek, konunun araştırılması için komisyona sevk ettiklerini ifade etti. Geçmiş, özel idaresine bağışlanması gündeme gelen arazinin Havsa Milli Emlak Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini, Milli Emlak tarafından da Ticaret Bakanlığına tahsis edildiğini öğrendiklerini açıkladı.
 Geçmiş, “Meclis başkanı olarak benim haberim yoktu. Haberim olsaydı meclis üyelerine bilgi verirdim. Tekirdağ’da toplantıda Edine Valisi 60 dönüm hibe olarak arsa alındığı söyledi. Zarbun çiftliğinin iç gümrükleme lojistik alan yapılması konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Bu konuda bilgim de yoktu. İç gümrükleme yapılmak kaydıyla verilecekti, o gün de tartıştık. İmar ve Bayındırlık Komisyonunun araştırma inceleme yapmadan mecliste direkt oylaması il genel meclisinin 5302 sayılı yasasına aykırıdır. Ben bu meclise yasa dışı iş yaptırmam dedim ve komisyona sevk ettik. O gün biz buna karşı değildik. Bu komisyon yerinde inceleme yapacaktı. Meclis üyelerine bilgi verip oylarına sunacaktık. Valinin Ankara’da yaptığı görüşmeler vardı.  Sonra öğrendik, bu yer Havsa Milli Emlak Müdürlüğüne tahsis edilmiş, Milli Emlak Müdürlüğü de yeri Ticaret Bakanlığına tahsis etmiş. İnşallah bölgemize kalıcı sağlıklı bir yatırım gelir. Hiçbir meclis üyesinin art niyetli yatırımları engelleme gibi düşüncesi yoktur” dedi.
Daha sonra gümrükleme alanı şartlı bağış konulu teklifin İl Genel Meclisi gündeminden kaldırılması meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
  Mülkiyeti Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait olan 25 Kasım stadının İl Özel İdaresine tahsisinin gündem kaldırılması da oy birliği ile kabul edildi.
( Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK )
 
 

Bu haber 1412 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum