‘Yerli pirince ithal karıştırıyorlar’

 CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Edirne ve Türkiye gündemine dair İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Gaytancıoğlu, toptancı ve aracıların pirinçleri karıştırdıklarını belirterek, “İpsala, Meriç, Uzunköprü'de üretilen Osmancık, Luna, Baldo, Kameo ithal pirinçle karıştırılıyor ve ardından fahiş fiyatla satıyorlar. Yine bizim alın terimiz gidiyor. Gündem maddesi bu” dedi.

‘Yerli pirince ithal karıştırıyorlar’

 CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Edirne ve Türkiye gündemine dair İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Gaytancıoğlu, toptancı ve aracıların pirinçleri karıştırdıklarını belirterek, “İpsala, Meriç, Uzunköprü'de üretilen Osmancık, Luna, Baldo, Kameo ithal pirinçle karıştırılıyor ve ardından fahiş fiyatla satıyorlar. Yine bizim alın terimiz gidiyor. Gündem maddesi bu” dedi.

‘Yerli pirince ithal karıştırıyorlar’
02 Mart 2021 - 11:01

Edirne'nin gelir kaynaklarının başında tarım geldiğini belirten CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, , İstanbul'daki tüketicilerin markete gittiğinde Trakya pirinci almak istediğini fakat aldığı pirincin içerisine ithal pirinçlerin karıştırıldığını söyledi.
                CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin ve Edirne gündeminin çok yoğun olduğunu belirterek, Trakya bölgesini ilgilendiren çok ciddi sorunlar olduğunu söyledi.
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, “Türkiye'nin gündemi çok yoğun, Edirne'mizin gündemi de yoğun. Yoğun bir trafik var. Geçen hafta il başkanımla birlikte genel başkanımızı ziyaret ettik. Sonrasında bir basın toplantısı yapıp hem Edirne'nin hem de ülkenin gündemini değerlendirelim dedik. İnanın bölgeyi ilgilendiren, özellikle çok ciddi sorunlar var. Bu sorunların başında ekonomik sorunlar var. Edirne ve Türkiye ciddi anlamda kan kaybediyor. Edirne neden kan kaybediyor? Edirne'nin gelir kaynaklarının başında tarım geliyor. Özellikle İpsala ilçemizde bir feryat hissediliyor.” İfadelerine yer verdi.
                “ÇELTİK ÜRETİCİLERİ ÇOK PERİŞANLAR”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Türkiye pirincinin yüzde 60'ını Edirne’nin karşıladığını belirterek en kaliteli pirincin de Ergene Havzası'ndan elde edildiğini belirtti.
                Gaytancıoğlu, “Çeltik üreticileri çok perişanlar. Düşünün, çok kaliteli bir ürününüz var, bu ürün hasat zamanı çok yüksek, üretici 'belki borçlarımız öderim, çeviririm, biraz piyasalar oluşsun' diyerek bir kaç hafta bekliyor. Fakat bir kaç hafta sonra hükümet ithalat kararı alıyor. Elindeki ürün satılmadan, elindeki alın terini dökmüş borcunu ödeyecek, çeltik 4 bin 500 liraya çıkmış ama şu anda 3 bin 500 liraya satamıyor. Tonda bin lira zarar. Yani 100 dekar arazisi olsa 100 bin lira zarar. Hesap yaptığınızda Edirne ekonomisine 3 milyar dolar katma değer sağlayan bir üründen bahsediyoruz. Hükümet bir kararname çıkartıyor. Geçen hafta görmüşsünüzdür Ziraat Odaları ve Keşan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı bir deklarasyon yayınladı. İthalatın 15 Nisan'dan 15 Mart'a çekilmesi. Biz de aynen katılıyoruz. İthal edilen ürünlere bakıyoruz, Uruguay ürünü. Yerli üreticimiz orada kan ağlıyor ama ithalat yapılıyor. Üreticiler sürekli bunu konuşuyor. Bir insanın bağlı bulunduğu devlet bunu nasıl yapar diyor. Çiftçinin gerçek gündemi bu.” Şeklinde konuştu.
                “EDİRNE'NİN İLK GÜNDEM MADDESİ ÇELTİK ÜRETİCİSİNİN FERYADI”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Üre fiyatlarına yapılan, girdi fiyatlarına yapılan korkunç bir zam olduğunu belirterek, çiftçi geçen sene 1800 liraya alınan gübrenin, 3100 liraya alındığını söyledi.
                Gaytancıoğlu, “Arkasını açtığınızda, devlete ait 8 gübre fabrikasının tamamının özelleştirilmesi, özelleştirme sonunda başıboş kalan piyasa ve ham maddenin ithalatı, buna dolar ödenmesi ve fiyatların durdurulamaması. Bütün dünya devletçi politikalara dönüyor ama Türkiye Cumhuriyeti bu politikaları terk ediyor. Yani şu anda Edirne'nin bana sorarsanız ilk gündem maddesi İpsala, Meriç ve Uzunköprü'deki hatta Edirne'nin bazı köylerindeki çeltik üreticisinin feryadı. 4 bin 500 liraya satmadığı ürünü 3 bin 500 liraya satamaması.” Dedi.
                “BİZİM ALIN TERİMİZ GİDİYOR”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, İstanbul'daki tüketicilerin markete gittiğinde Trakya pirinci almak istediğini fakat aldığı pirincin içerisine ithal pirinçlerin karıştırıldığını söyledi.
                Gaytancıoğlu, “İpsala, Meriç, Uzunköprü'de üretilen Osmancık, Luna, Baldo, Kameo ithal pirinçle karıştırılıyor ve ardından fahiş fiyatla satıyorlar. Yine bizim alın terimiz gidiyor. Gündem maddesi bu.” İfadelerine yer verdi.
                               “MAHKEME BİTENE KADAR İNŞAAT BİTECEK”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Tüm Trakya'yı ilgilendiren FSRU Doğalgaz ve Liman çalışmasına dikkat çekerek süratle ilerlediğini ifade ederek, Mahkemenin halen karar vermediğini söyledi. 
                Gaytancıoğlu, “Mahkeme bitene kadar inşaat bitecek. Arazi sahibi ile konuştuk sayın Mehmet Zeybek ile, 'benim arazime zorla el koydular' diyor. Düşünün sizin bir araziniz var, o arazi sizin zannediyorsunuz fakat bir karar alınmış. Karar da hukuki değil. Sizin birden bire arazinize birileri geliyor, greyderleri sokuyor, buralarda işlemler yapıyorlar. Böyle bir hukuksuzluk olabilir mi? 2 ÇED olumsuz gelmesine rağmen, 13 bilim uzmanı açıklama yapmasına rağmen tam gaz inşaat devam ediyor. Bu bizi yaralıyor, ciğerlerimiz kirleniyor.” Dedi.
                “TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLARAK ÜRETİCİ BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Lalapaşa'da ağırlıklı olmak üzere Uzunköprü ve Keşan'da özellikle erken ekilen buğdaylarda bir don vurması denilen üretimi ciddi oranda etkileyip etkilemeyeceğini bir kaç gün içerisinde görülen bir sararma olduğunu söyledi.
                Gaytancıoğlu, “Bundan sonra bu tip görüntülere alışmak zorundayız. Yani, beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Yani yağmur yağmasını bekleriz birden bire sel olur. Birden bire selin ardından güneş açabilir ama çok kavurucu sıcaklar olabilir. Devletler bunun önlemlerini alıyorlar. Eskiden Ekim ayında tarlalar ekilirdi. Ama şimdi o ekim tarihi değişti, Kasım ayına geldi. Bitkinin soğukluk isteği var. Bu isteği karşılanması lazım ama birden bire ya çok soğuk ya da sıcaklık olabiliyor. Mevsimsel geçişler var. Bu da bizim üretimimizi etkiliyor. Biz üretimimizin etkilenmesini istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak üretici bir ülke olmak istiyoruz. Önlemlerini şimdiden almak lazım. Önlemlerini şimdiden alan bir çok yurttaşımız ekimlerini geç yaptı, ona göre tohumluk çeşidi kullandı. Biz burada bir bilene sorun diyoruz. Bunlarla birlikte hareket etsinler, babadan kalma yöntemleri kullanmayalım.” İfadelerine yer verdi.
                “TÜRKİYE DÜNYADA EN FAZLA İTHALAT YAPAN ÜLKE”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, daha yapılan toplantıda ayçiçeğine 3 bin 500 lira fiyat istedeiklerini belirterek o zaman bir ton ayçiçeğinin 360 dolardı olduğunu söyledi.
                Gaytancıoğlu, “Ona göre de dolar bazında hesaplamıştık. Ama fiyatlar ne bizim ne de kimsenin tahmin etmediği fiyatlara çıktı. Şu anda 1 ton ayçiçeği 740 dolar. Türkiye dünyada en fazla ithalat yapan ülke. Bunu neden söylüyorum? Çünkü Edirne üretici bir il. Daha fazla üretebilecek potansiyelimiz çok fazla. İşleyebilecek çok fazla potansiyelimiz var. Ama 2 hafta önce nüfus istatistikleri yayınladı ve Edirne'nin göç verdiği görüldü. Bizim de daha önce 6 liraya aldığımız 1 litre ayçiçek yağı şu an 17 lira. Bu paralar bizde kalsa. Sadece Edirne ekonomisi olarak söylüyorum 2 milyar dolar. Edirne ekonomisine 5-6 milyar dolar para gelebilecekken biz başka ülkelerin çiftçilerine bunları ödüyoruz. Edirne ekonomisi kan kaybediyor. Ne yapmak lazım? Çok basit; üreticiyi desteklemek lazım.” Dedi.
                “BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAĞI ÜZERİNDE HİÇBİR ŞEY YAPILAMAZ, SADECE ÜRETİM YAPILIR”
                CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Süloğlu'nun Geçkinli Köyü'nde bir açık kömür işletmesi halen çalıştığını ifade ederek, oradaki köy sakinlerinin bu konuda çok muzdaripler olduklarını söyledi.
                Gaytancıoğlu, “Ciddi anlamda kömür tozu soluduklarını söylüyor ve çok ciddi tepki gösteriyorlar. Kent Konseyi'nin bu konuda ciddi çıkışı oldu. Şimdi o işletmenin ruhsatını daha da geliştirmeye çalışıyorlar. Bunun son derece yanlış olduğunu söylemiştim. Bunlar bize yakışmıyor. Birinci sınıf tarım toprağı üzerinde hiçbir şey yapılamaz. Sadece üretim yapılır. Hiçbir haklı gerekçe olamaz. Gelecek nesillere ihanet etmiş oluruz. Sanayileşme olsun istiyoruz, yeraltı madenlerimizi kullanalım istiyoruz. Ama en güzel ve ucuz enerji tepemizde var. Bundan yararlanmayan bir ülke var. Halen enerjiye ciddi kaynaklar ödüyoruz. O konuda Geçkinli'deki konuya çok hassasız. Bilim ne derse o konuda hareket etmeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
               
 

Bu haber 344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum