Yeni huzurevinin temeli bu yıl atılacak

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine yapılması planlanan ‘Uzunköprü Huzurevi’ projesi kapsamında Edirne Valiliği ve hayırsever Bülent Uçar arasında dün imza protokolü gerçekleştirildi. Uzunköprü’de bulunan Trakya Üniversitesi’ne bağlı eski meslek yüksekokulu binası hayırseverlerin desteğiyle 122 kişilik huzurevine dönüşecek. İmza protokolünde konuşan Vali Ekrem Canalp, Edirne merkeze 250 kişilik huzurevi inşası projesinin, yatırım programına girdiğini söyledi.

Yeni huzurevinin temeli bu yıl atılacak

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine yapılması planlanan ‘Uzunköprü Huzurevi’ projesi kapsamında Edirne Valiliği ve hayırsever Bülent Uçar arasında dün imza protokolü gerçekleştirildi. Uzunköprü’de bulunan Trakya Üniversitesi’ne bağlı eski meslek yüksekokulu binası hayırseverlerin desteğiyle 122 kişilik huzurevine dönüşecek. İmza protokolünde konuşan Vali Ekrem Canalp, Edirne merkeze 250 kişilik huzurevi inşası projesinin, yatırım programına girdiğini söyledi.

Yeni huzurevinin temeli bu yıl atılacak
02 Nisan 2021 - 09:50

Canalp, “Bu sene merkezdeki yeni huzurevimizin temelini atacağız. Merkezde yenilenecek huzurevimizin dışında aynı zamanda şu anda Uzunköprü ilçemizde de kullanım dışı olan eski meslek yüksekokulumuzu da huzurevine dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” Dedi.
 
                Edirne Valiliği toplantı salonunda Uzunköprü Huzurevi projesi kapsamında gerçekleştirilen protokol töreni ile birlikte Edirne merkez ve Uzunköprü ilçesinde 2 adet huzurevi yapılarak hizmete açılacak. Vali Ekrem Canalp, protokol töreninde yaptığı açıklamada Türkiye’de yaşlı nüfusun en yoğun olduğu illerden bir tanesinin de Edirne olduğunu belirterek, yaşlı nüfusa ilişkin olarak yürütülecek kamu görevlerine özel bir ehemmiyet verilmesi gerektiğini söyledi.
                Vali Canalp, “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde yaşlılarımıza yönelik tutum ve dayanışlarımız çok özenlik arz eder. Bizim insanımız, yaşlıya yapılan hizmeti ve her türlü görevi çok kutsal bulur. Bu çerçeve içerisinde Türkiye de nüfusunda günden güne yaşlanan bir seyir izliyor. Geçmiş yıllara baktığımız zaman nüfusumuz içerisinde 65 yaş üstü olan grubun peyderpey arttığını görebiliyoruz. Bu durum, Edirne açısından da çok daha çarpıcı bir gerçeği işaret ediyor. Çünkü Türkiye’de yaşlı nüfusun en yoğun olduğu illerden bir tanesi de Edirne’dir. Dolayısıyla yaşlı nüfusa ilişkin olarak yürüteceğimiz kamu görevlerine özel bir ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Kuracağımız huzurevleri de bu şekilde yürüteceğimiz hizmetlerin omurgasıdır ve en temel yükü taşıyan sütun da burasıdır. Şu anda Edirne için memnuniyetle ifade edebilirim ki merkezde 250 kişilik bir huzurevimizin inşası ile ilgili proje, yatırım programına girdi. Bu sene merkezdeki yeni huzurevimizin temelini atacağız. Merkezde yenilenecek huzurevimizin dışında aynı zamanda şu anda Uzunköprü ilçemizde de kullanım dışı olan eski meslek yüksekokulumuzu da huzurevine dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kuracağımız huzurevi, şu anda sıra bekleyen 122 yaşlı insanımıza da hizmet vermemize vesile teşkil edecek.” ifadelerine yer verdi.
                “MALİYETİN BİR KISMI VALİLİK, BİR KISMIDA HAYIRSEVERLER TARAFINDAN KARŞILANACAK”
                Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uzunköprü’ye yapılması planlanan Huzurevi projesinin inşa maliyetlerinin bağışçısı Bülent Uçar tarafından karşılanacağını belirterek, maliyetlerin bir kısmının ise valilik tarafından karşılanacağını ifade etti.
                Vali Canalp, “Buranın belli bir maliyeti var. Saygıdeğer hayırseverlerimiz bu maliyeti bizimle beraber paylaştılar. Maliyetin bir kısmını valilik olarak biz karşılayacağız, bir kısmını da hayırseverlerimiz kendi imkânlarını seferber etmek suretiyle karşılayacaklar. İlçe Kaymakamımız Hakan Yavuz Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Bilgin Özbaş da bu sürecin işleyişi ile ilgili konuları birebir takip edecekler. İnşallah kısa bir zaman içerisinde, şu anda protokolünü imzalamış olduğumuz huzurevinin faaliyete geçtiğini görmüş olacağız. Huzurevi dediğimiz zaman bunun sadece inşa maliyetleri olmuyor. Bunun işletme maliyetleri de belki inşa ve donanım maliyetlerinden çok daha yüksek maliyetler çıkartıyor. Huzurevinin açılması, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın onayına tabi bir işlemdir. Sayın Bakanımıza da şükranlarımı arz ediyorum. Bu onayı vererek Edirne’mize ve Uzunköprü’müze böyle bir müessesenin kazanılmasını teşkil ettiler. Her şeyde olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Yapmış olduğumuz her yeni kamu hizmetinde Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlıklarımızın desteğini arkamızda hissediyor olmak, bizim için de büyük bir gurur ve mutluluk vesilesidir.” Dedi.
                “ÇORBADA TUZUMUZ BULUNSUN İSTEDİK”
                Uzunköprü’de yapılacak olan huzurevine bağışçı olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Bülent Uçar,
yaşlıları huzur içinde yaşatmak istediklerini söyledi.
Bağışçı Uçar, “Ben bir yardımda bulunmak istediğimi Uzunköprü’deki yetkililere söyledim. Kaymakamımız haber göndermişler, böyle hayırlı bir iş olduğu söylendi. Tam da bizim tesislerimizin karşısında, bakıma muhtaç insanlarımızın kalacağı bir huzurevinin inşasındaki çorbada tuzumuz bulunsun istedik. Bize de mutluluk veren bir proje olacak. Her zaman ziyaret edeceğiz. İleriki dönemlerde de katkılarımız olacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum. Yaşlılarımızı da huzur içinde yaşatmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.
CANALP, HİÇBİR VATANDAŞIN HUZUREVİNE GELME İHTİYACI HİSSETMEMESİ TEMENNİSİNDE BULUNDU
                Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirnelilere seslenerek hiçbir vatandaşın huzurevine gelme ihtiyacı hissetmemesi temennisinde bulunarak, “Eğer bir gün ihtiyaç hissederlerse devletimiz onların yanındadır” dedi.
Vali Canalp, “Ümit ederim ki hiçbir Edirneli, huzurevine gelme ihtiyacı hissetmesin. Bütün herkesin, yaşlılık dönemini evlatları, eşleri ve akrabalarıyla beraber geçirme imkânı olsun. Ama herkes şunu bilsin, eğer bir gün ihtiyaç hissederlerse devletimiz onların yanındadır. Kurduğumuz ve kuracağımız huzurevlerinde onlara bakmaya, yaşlılık dönemlerindeki her türlü ihtiyaçlarını gidermeye talibiz.” İfadelerine yer verdi.
               
                Gerçekleştirilen protokol töreninde konuşmaların ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, hayırsever iş insanı Bülent Uçar’ın protokolü imzalaması ile tören sona erdi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 341 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum