Bugün

'Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum'

TBMM’de 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü nedeniyle söz alan İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, “Dünyanın gördüğü en büyük katliamların yaşandığı Balkan Savaşında son düşen şehirler, Şubat 1913 Yanya, Mart 1913’te Edirne ve Nisan 1913 İşkodra’dır. Balkan şehitlerini 110. yılında ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

29 Mart 2023 - 15:53
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Edirne'de sağanak etkili oldu
Edirne'de sağanak etkili oldu

 

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, TBMM’de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “26 Mart 1913 yılında Balkan Savaşında 3.ncü kez işgal edilen Edirne, 3 gün boyunca Müslüman mahalleleri yağma edilmiş, evlerde camilerde, mescitlerde ve benzeri yerlerde kayda değer ne varsa yağmalanmış, çok kıymetli eserler gaspedilmiştir.

Sanat Okulu Müdürü Üsküdarlı Ressam Hasan Rıza Bey,  eserlerinin tahrip edilmesini önlemeye çalışırken ki, (bu eserlerin kalanlarından birkaçı Rumeliye Geçiş Tablosu, Ordunun İstanbul’u fethi için Edirne’den Harketi, Gemilerin karadan yürütülmesi, Eğri Zaferi gibi) 28 Mart’ta Şehit edilmiş ve cesedi parçalanarak Meriç Nehrine atılmıştır.

Anısına Karaağaç şehitliğinde bir ibret taşı dikilmiştir.

Dünyanın gördüğü en büyük katliamların yaşandığı Balkan Savaşında son düşen şehirler, Şubat 1913 Yanya, Mart 1913’te Edirne ve Nisan 1913 İşkodra’dır. Balkan şehitlerini 110. yılında ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”   (Haber Merkezi)