Valilikten ‘Kan’ seferberliği

Edirne Valiliği kan stoklarının azalmasından dolayı toplantı gerçekleştirerek kurum çalışanları ve tüm vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti. Pandemi döneminde Kızılay’ın kan stoklarının azalması üzerine Kızılay kan bağışı kampanyası gerçekleştirilecek.

Valilikten ‘Kan’ seferberliği

Edirne Valiliği kan stoklarının azalmasından dolayı toplantı gerçekleştirerek kurum çalışanları ve tüm vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti. Pandemi döneminde Kızılay’ın kan stoklarının azalması üzerine Kızılay kan bağışı kampanyası gerçekleştirilecek.

Valilikten ‘Kan’ seferberliği
14 Ekim 2020 - 10:29
Reklam

Valilik kapsamında 16-17-18 Ekim tarihlerinde Türk Kızılayı Edirne Şubesi tarafından Saraçlar caddesinde kan bağışı kapmayası başlatılacak. Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, hedeflerinin bütün kamu, kurum ve kuruluşlarının birim amirleri ve personelini sağlığa elverişli olan herkesi kan vermeye davet edeceklerini ifade etti.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde kan bağısı ile ilgili toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Kızılay Edirne Şubesi Başkanı Kadir Çakay, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves, Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet, Ak Parti İl Başkanı Belgin İba, Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, İYİ Parti Edirne İl Başkan Ekrem Demir, Esnaf Odası Genel Sekreteri Özay Güngören katıldı. 
Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Hedeflerinin bütün kamu kurum ve kuruluşlarının birim amirleri milliği eğitim başta sağlık, diğer bütün kurumlar, sağlığa elverişli olan herkes bütün kamu personelini kan vermeye davet edeceklerini ifade etti. Uysal” Kan veren bütün kamu görevlileri sosyal medyadan paylaşacaklar. Daha çok teşvik etmek için. Siyasi partilerden destek isteyeceğiz, böyle bir yöntem izlemeyi düşünüyoruz.” Dedi.
“15 DAKİKANIZ BİR BAŞKA KİŞİNİN HAYATINI KURTARABİLİYOR”
Kızılay Edirne Şubesi Başkanı Kadir Çakay, ‘16-17-18 Ekim’de saraçlar caddesinde kan alımı kampanyası’ başlayacağını ifade etti. Çakay, 15 dakikanız bir başka kişinin hayatını kurtarabiliyor. Şu an pandemiden dolayı ülke genlinde kan stoklarımız sınırın altına inmiş durumda ve kanın tek kaynağı insan. Tek kaynak insan ve bu bağışı insanın yapması gerekiyor. Hiçbir vatandaşımız hiçbir hastanede kullanmış olduğu kan için ücret ödemiyor. Bugüne kadar çok duyarlı olmuş Edirne halkının tekrar bu konuda bize destek olmasını istiyorum. Geçen yıl kan artısında Türkiye genelinde 2. Sıradaydık. Tekrar bu durumda sınırlarımızın günlük kapasite stoklarımızın 1 altına düştüğünü söyleyebilirim, dolayısıyla imdat veriyor, bu konuda Edirne halkının bu isteğimize destek olmaları bağış konusunda bize yardımcı olmaları istiyorum” dedi. Çakay, kan alımı yapımı yerlerin hijyenik olduğunu, kan alan doktorların profesyonel olduğunu kimsenin şüphesi olamamasını söyledi.
“TÜM ÇALIŞANLARIMIZLA BERABER KATKI SUNACAĞIZ”
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz tüm çalışanlarımızla beraber aynı katkıyı sunacaklarını belirtti. Yılmaz, “Duyarlılığı insan olarak hepimizin göstermesi gerekiyor. Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak da 2019 yılında Kızılay Başkanlığı’nda bir bağış kampanyası düzenlemiştik. O dönemde de güzel bir katkımız olmuştu. Bu aşamadan sonra tekrar tüm çalışanlarımızla beraber aynı katkıyı tekrar sunacağız. Arkadaşlarımızı seferber edeceğiz. Ancak pandemi döneminden geçiyoruz. Sonuçta hem çalışanlarımız yoğun bir yük altında, hem de farklı bir süreçteyiz. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar katkıda bulunacağız ama herkesi kan bağışı yapmaya, canları kurtarmaya davet ediyorum” diye konuştu.
“KAN BAĞIŞI ANLAYIŞINI TOPLUMUN HER KESİMİNE YAYMAK AMACINDAYIZ”
Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet, Kan temini projesi kapsamında ülkenin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerinin karşılanması sürdürülebilir, güvenli kan temini için gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışı anlayışını toplumun her kesimine yaymak amacında olduklarını söyledi. Dr. Dedemehmet, hastanelerin kan talebinde bulunmasına Kızılay’ın olarak kan ihtiyacını karşıladığını ifade etti. Dedemehmet, “Yaşamış olduğumuz pandemiden dolayı kan sayılarında ciddi bir düşüş oldu, stoklarımız erime noktasına geldi depomuzda bin civarı gibi bir şey var. İstanbul’un Avrupa yakası, İstanbul’a bağlıyız bizde, Trakya’daki bütün hastaneler toplam 186 hastanenin kan ihtiyacını karşılamaya çalıyoruz.” Dedi.
Dedemehmet, Trakya Üniversitesinin 16 bin 500 ünite kan talebinde bulunduğunu, 1 murat devlet hastanesi 5 bin ünite kan talebinin olduğunu, Edirne il ve ilçelerdeki diğer devlet ve özel hastanelerin talebinin 5 bin civarında olduğunu ifade ederek “Edirne Kızılay kan bağış merkezi olarak aldığımız kan sayısı sadece 15 bin ünitedir. Şu an için sadece Tıp fakültesinin ihtiyacını bile karşılayamamaktayız.” Diye konuştu.
“KESİNLİKLE KAN VERMEKTEN ÇEKİNMESİNLER”
Ak Parti İl Başkanı Belgin İba, Ak parti olarak pandemi döneminde iki kere kan kampanyasına katıldıklarını belirterek, “Kesinlikle kan vermekten çekinmesinler, Kızılay da hijyen kuralları üst seviyede, doktorlarımız eşliğinde kan veriyorsunuz. Öncesinde her türlü test yapılıyor Mart ve Nisan ayında sonra 2 kere kampanya düzenledik, çok iyiydi.” Şeklinde konuştu.
“İLK DEFA 55 YAŞINDA KAN VERMENİN MUTLUĞUNU YAŞADIM”
Milliği eğitim müdürü Önder Arpacı, Milliği eğitim müdürlüğü olarak 3 yıldan beri bu projeyi yürüttüklerini belirterek “İlk defa 55 yaşında kan vermenin mutluğunu yaşadım. Kanımın işe yaraması beni mutlu etti.” Diye ifade etti.
“SARAÇLAR CADDESİNDEKİ UYGULAMAYA TEŞKİLAT OLARAK KATILACAĞIZ”
İYİ Parti Edirne İl Başkan Ekrem Demir, kampanyaya daha önceden katıldıklarını belirterek kampanyaya destek verdiklerini açıkladı. “Saraçlar caddesindeki uygulamaya teşkilat olarak katılacağız. Dedi.
“ESNAFLAR OLARAK KAMPANYAYA KATILIYORUZ”
Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Özay Güngören eski uygulamanın olmadığını tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşılıyor Kızılay’ın karşıladığını ifade ederek, “2017 yılında önce Trakya üniversitesi Kızılay’dan kan almıyordu, dolayısıyla orada birebir kan değişimi oldu. Biz Kızılay’la yıllardır çalışıyoruz, bu değişiminde şöyle bir etkisi oluyordu; kişi hastaneye gidiyor, kan ihtiyaç oluyor birebir kan bulmak zorunda kalıyoruz. Daha sonra bu üyeye biz mesaj ile ‘kan bağışı yapın’ dediğimiz de bize şu yanıt geliyordu; ‘ben hastaneye gittim Kızılay bana kan vermedi’ artık 2017 yılından beri böyle bir durum söz konusu değil, Kızılay Trakya üniversitesi dahil tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşılıyor. Halkımızın kafasındaki bu düşünce silinmesi gerekli. Biz Kızılay’a gidip kan vereceğiz, yarın fakültede de bir ihtiyaç olduğunda fakülte kanı Kızılay’dan alıyor. Eski uygulama olmadığını bilsin halkımız. Esnaflar olarak kampanyaya katılıyoruz.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 

Bu haber 680 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum