Ulus değil ‘Bayram pazarı’

Edirne’de Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı KOVİD-19 salgını normalleşme süreci kapsamında en yoğun günlerinden birini yaşadı. Ramazan Bayramında İçişleri bakanlığının aldığı karar ile 4 günlük sokağa çıkma yasağı ve Bayram Arefesi olması nedeniyle vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için Ulus pazarında yoğunluk oluşturdu.

Ulus değil ‘Bayram pazarı’

Edirne’de Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı KOVİD-19 salgını normalleşme süreci kapsamında en yoğun günlerinden birini yaşadı. Ramazan Bayramında İçişleri bakanlığının aldığı karar ile 4 günlük sokağa çıkma yasağı ve Bayram Arefesi olması nedeniyle vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için Ulus pazarında yoğunluk oluşturdu.

Ulus değil ‘Bayram pazarı’
22 Mayıs 2020 - 17:13
Reklam

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) aBaşkanı Bülent Reisoğlu, KOVİD-19 salgını normalleşme süreci kapsamında yoğunluk yaşanmasına rağmen gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.
Görevliler tarafından Pazar girişlerin de kurlarla dikkat edilerek vatandaşların alındığını söyleyen UPEK Başkanı Bülent Reisoğlu, “İçişleri kararı ile normalleşme süreci devam ediyor. Bununla birlikte de pazarlardaki hacim de kontrollü bir şekilde sağlık tedbirleri alınarak müşterileri içeri alıyoruz ve alışverişlerini yapıyorlar sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda ikazlarda bulunuyoruz. Sağlık tedbirleri ile ilgili hijyen malzemeleri kullanılıyoruz. Pazardaki bütün esnaflarımız maske ve eldiven takarak sosyal mesafe kurallarına uyuyor. Vatandaşlarımız maskesiz pazara girmiyorlar bu konuda bilinçliler 2 ay süren bir süreç nedeni ile bu konuda maske eldiven ve sosyal mesafe kurallarına uygun hareket ediyorlar. Kurallara uymayan vatandaşların sayısı çok az tabi ekonomik olarak başlangıçta ekonomik bir beklentimiz yok. Ramazan Bayramı Arefesi olması da ticari olarak büyük bir beklentimiz yok. Önce sağlık, önce sağlık tedbirleri diyoruz. Psikolojik eşik açılmıştır. Vatandaşların psikolojik korkuları yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır. Bu konu önemli psikolojik olarak düzene girmemiz açısından bayramdan sonra alınacak diğer tedbirler var. Camilerin ibadethanelerin ibadete açılması kafelerin, restorantların kontrollü bir şekilde açılması yavaş yavaş normal yaşama normal sürece döneceğiz. Pazarımız üçte bir oranda kurulmuştur. 150 esnaf bırakılmıştır. Tezgahların arasında 3 metrelik mesafeler bırakılmıştır. Bütün esnafımız bu kurallara harfiyen uyuyorlar. Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli kontrol, denetim ve çalışmalar yapılarak bu şekilde rutin hizmet vermeye başladık” dedi.
“VATANDAŞLAR PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLADILAR”
Geçtiğimiz haftalar da insanlar KOVİD-19 salgını nedeniyle pazarlara tedirgin geldiklerini söyleyen Reisoğlu, “2 aydır insanlarda endişe ve korku oldu. Tabi bu korku ve endişeler bilinç altına yerleşti. Şimdi yavaş yavaş bu korku ve endişeyi üzerimizden atmamız gerektiği kanısındayım. Bu hafta biraz daha kontrollerin yapıldığını önlemlerin alındığını vatandaşlar görünce içleri rahat bir şekilde gelip alışverişlerini yapıyorlar. Psikolojik olarak rahatladılar ve pazarda alışverişlerini yapıyorlar.
Ramazan Bayramında 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı olduğundan vatandaşların 4 günlük ihtiyaçlarını karşılamak için pazarda olduklarını söyleyen Reisoğlu, “Ramazan Bayramı süresinde 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı olduğundan vatandaşlar bu süre zarfından genelde sebze meyve pazarlarından zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişlerini yapıyorlar. Dolayısıyla meyve ve sebze pazarlarında yoğunluk yaşanmaktadır” şeklinde konuştu.
Bayram dan önce sokağa çıkma yasağı uygulanmadan önce ki son pazarda alışverişe çıkan Veysel Altdeğer, “4 gün sokağa çıkma yasağı nedeni ile bizim ihtiyacımız sebze meyve olmasından biz alışverişimizi yaptık. Tekstil ihtiyacımız yok. Şuan ki süreç de evden çıkamıyoruz. O yüzden ihtiyacımız olan gıda maddelerini aldık” dedi.
Haber- Fotoğraf: Umut IŞIK
 

Bu haber 222 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum