THK, bayram derilerini toplamak için hazır

Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şubesi Başkanı Av. Coşkun Molla, Kurban Bayramı’nda deri toplama işini 18 kesik kesim noktasında 7 araçla gerçekleştireceklerini söyledi. Molla, “4 köy hattımız var. Birer araç sürekli olarak ring şeklinde gidip gelecek, derileri toplayacak. 3 aracımız toplama işlemlerini yapacak. Toplama yeri geçen sene olduğu gibi bu senede Sarayiçi’nde yapılacak.” Dedi.

THK, bayram derilerini toplamak için hazır

Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şubesi Başkanı Av. Coşkun Molla, Kurban Bayramı’nda deri toplama işini 18 kesik kesim noktasında 7 araçla gerçekleştireceklerini söyledi. Molla, “4 köy hattımız var. Birer araç sürekli olarak ring şeklinde gidip gelecek, derileri toplayacak. 3 aracımız toplama işlemlerini yapacak. Toplama yeri geçen sene olduğu gibi bu senede Sarayiçi’nde yapılacak.” Dedi.

THK, bayram derilerini toplamak için hazır
16 Temmuz 2021 - 22:40

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala deri toplama işini diğer senelerde olduğu gibi Türk Hava Kurumu (THK) üstlendi. Kurban derisi toplama faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren THK Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla, hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.
7 araçla faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Molla, yükleme sırasında kullanma amacıyla belediyeden kepçe ve greyder temin ettiklerini ifade etti. Molla, “Gündemimiz kurban derisi ve son Ramazan bayramından bu yana bütün çalışmalarımızı çabalarımızı bu yönde değerlendiriyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladık. Her zaman olduğu gibi Edirne Belediyesi’nin olağanüstü desteği sürüyor. Çok değerli katkısı oluyor. Deri toplamada araç konusunda belediyemizin katkıları çok büyük. Toplama yerinin tahsis edilmesinde de katkısı çok büyük. Belediyemiz kendi araçlarını temin etmekle birlikte ciddi bir alt yapı çalışmalarını da kurban süresince yürütüleceğini öğrendik. Birçok aracı asfaltlama çalışmalarında kullanacağından bu yıl 5 araç tahsis edebildiler. Edirne Süt Üreticileri Birliği’nden 1 araç, Tarım Kredi Kooperatifi’nden bir araç olmak üzere toplam 7 araçla faaliyetimizi sürdürebileceğiz. 4 köy hattımız var. Birer araç sürekli olarak ring şeklinde gidip gelecek, derileri toplayacak. 3 aracımız toplama işlemlerini yapacak. Toplama yeri geçen sene olduğu gibi bu senede Sarayiçi’nde yapılacak. Belediyemiz bize Sarayiçi dış dükkanlardan yer veriyor. Bu yıl bir özellik daha var. Edirne Merkez toplama yeri durumunda. Havsa, Süloğlu, Lalapaşa gibi yakın ilçelerimizden de derilerini getirecekler. Toplanan deriler ihaleyi kazanan firmaya teslim edilecek. Yükleme sırasında kullanılmak üzere belediyeden kepçe ve greyder temin ettik.” Şeklinde konuştu.
“RESMİ 18 KESİM KESİM NOKTAMIZ VAR”
Resmi olarak 18 kesim noktası olduğunu vurgulayan şube başkanı Av. Coşkun Molla, kurban kesecek vatandaşların bu alanları kullanmasını istedi. Bayramın birinci ve ikinci günü kurban derilerinin teslim edilmesi gerektiğinin altını çizen Molla, “Resmi 18 kesim noktamız var. Birkaçında görevlilerimiz olacak. Valiliğin resmi izinli kesim noktalarıdır. Halkımızdan bu kesim noktalarında kurbanlarını kestirmelerini rica ediyoruz. Çevre kirliliğini önlemek ve salık açısından buna özen göstermelerinde fayda var. Evlerde kurban kesim geleneği halen sürüyor. Edirne Merkez’de 3 aracımız deri toplama faaliyetini gerçekleştirecek. Deri toplama faaliyetini bayramın bir ve ikinci günü gerçekleştireceğiz. Üçüncü günü toplam faaliyeti olmayacak. Kurban derilerini bayramın bir ve ikinci günü halkımızın teslim etmesi gerekiyor. Aksi halde kurban derileri zayi olur, yazık olur. İl bazında organizasyonumuz bu şekilde.” Diye konuştu.
Kurban derilerinin serin ortamda tutulması gerektiğini söyleyen Molla, mutlaka tuzlama yapılması gerektiğini ifade etti. Molla, “Kurumumuza halkımız deri bağışlarını makbuz karşılığında yapacak. Bu deriler tabii ki ekonomimize katkı sağlamış olacak. Bu arada bayramın bir ve ikinci günü Edirne Şubemiz de açık olacak. Bu yılda Kurban bayramı sıcaklara rastladı. Ciddi sıcaklık artışı olacağı söyleniyor. Bu nedenle kurban kesenlerin derilerini mümkün olduğunca serin yerde muhafaza ederek mutlaka tuzlama işlemini yapsınlar. Kesimhanelerde de elemanlarımız tuzlama işlemini gerçekleştirecekler. Önlem olarak toplama araçlarında da tuz bulundurulacak. Bu organizasyonda öncelikle Edirne Belediyesi’ne, Edirne Süt Üreticileri Birliği’ne, Tarım Kredi Kooperatifi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kurumumuzun kurulma amacı ve çalışma amacı zaten kendi öz kaynaklarımıza yönelik yani bizim öz kaynağımızdaki insanımızdır. Edirne’de yaşayan çocuklarımıza da havacılığı sevdirmek, daha büyük yaş gruplarına da değişik branşlarda eğitimler vermek suretiyle faaliyetlerimizi yerine getiriyoruz. Günümüz koşullarında yapabildiklerimiz bunlar. Kurumumuzun Cumhuriyet tarihinde köklü ve büyük katkısı olduğunu söylemek isterim. Maalesef bir buçuk iki yıl gibi kayyum heyeti tarafından yönetilmekteysekte Türk Hava Kurumu sivil toplum örgütüdür. Kurumu oluşturan kuruluşlarda bütün Türkiye geneline yayılmış olan Türk Hava Kurumu şubeleridir. Bu şubelerin yönetimlerinde de benim gibi sivil insanlar yer almaktadır. Onların çabalarıyla Türk Hava Kurumu faaliyetlerini en iyi şekilde sürdürmeye çalışmaktadır. Edirneli hemşehrilerimin mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Pandemi sürecinde bu faaliyet yürütüleceği içinde gerekli tedbirlerimiz zaten alınmıştır. Gönül rahatlığıyla halkımız bağışlarını ekiplerimize yapabilirler. Edirnelilere şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.” Açıklamasında bulundu.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 178 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum