‘Temennimiz HES kodu ile işletmelerin açılmasıdır’

CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık periyod halinde il il açıklanan tablodaki artışları işaret ederek, İl ortalaması 100 binde 65'lerden, geçtiğimiz hafta 75'e çıktığını söyledi.  Pekcanlı, “2 gündür ülke gündeminde kapısını açmayı bekleyen esnaf var. İnşallah bizim de temennimiz en kısa zamanda HES kodu ile bu işletmelerin açılması.” Dedi.

‘Temennimiz HES kodu ile işletmelerin açılmasıdır’

CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık periyod halinde il il açıklanan tablodaki artışları işaret ederek, İl ortalaması 100 binde 65'lerden, geçtiğimiz hafta 75'e çıktığını söyledi.  Pekcanlı, “2 gündür ülke gündeminde kapısını açmayı bekleyen esnaf var. İnşallah bizim de temennimiz en kısa zamanda HES kodu ile bu işletmelerin açılması.” Dedi.

‘Temennimiz HES kodu ile işletmelerin açılmasıdır’
02 Mart 2021 - 10:58

Pekcanlı, “Bu demektir ki 400 binlik nüfusta 300 - 350 kişi. Hepsini kongreye bağlamıyoruz ama bu kongrelerden sonra da artışlar başlamış. İktidar partisinin il başkanı 'takip ettik, kongrelerle ilgili artış yok' diyor. Ama bunu söylerken kendi il yöneticisi İpsala'da KOVİD oluyor, kongre sonrasında. Açıklama yaparken biraz da aynaya bakarak açıklama yapmak lazım. Bakın 2 gündür ülke gündeminde kapısını açmayı bekleyen esnaf var. Gerçekten büyük beklenti içerisinde bütün esnaflarımız. Biliyorsunuz gıda ile özellikle hizmet sektörü ile alakalı bölgemizde çok büyük işletmeler var. 50 - 60 kişinin çalıştığı işletmeler var. İnşallah bizim de temennimiz en kısa zamanda HES kodu ile bu işletmelerin açılması.” Dedi.
                “KIRSALDA PARA YETMEDİĞİ ZAMAN BU SEFER KREDİ KULLANILACAK”
                CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, İl genel meclisinin bütçeleri ile alakalı uzun zamandır kafa kurcalayan konular olduğunu belirterek, bütçedeki paranın, Özel İdare'deki paranın bazen har vurup harman savruluyor söyledi.
                Pekcanlı, “Bazen kredi çekiyoruz bunu kapatmak için bazen ek ödenekleri bitiriyoruz, fuzuli işler için. Örnek vereyim. Geçtiğimiz günlerde İl Encümeni'nde alınan bir kararda, 'Edirne İl Özel İdaresi 2021 Mali Yılı bütçesinde yer alan ve yılı içerisinde yapılması zorunluluk gerektiren giderler için Mali Hizmetler Müdürlüğü yedek ödenek harcama kaleminden, Plan Proje Müdürlüğü Kamu Hizmet binaları bakım ve onarım giderleri, Edirne Menzilahir Mahallesi halı saha ve soyunma odaları onarım işi, Fevzipaşa İlkokulu ek binaları sosyal yaşam merkezi tamirat işi, Karaağaç Bölgesi'nde Yeşeren Umutlar Projesi kapsamında bina onarım ve bahçe düzenleme işi ve Edirne İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri'nin yeni konsepte uygun ürünlerin alım işi' için toplam 3 milyon 950 bin liralık bir ödenek aktarıldı il encümeninden. İl Genel Meclisi'nin ek bütçesinden buraya aktarılıyor. Bu saydıklarım yapılmalı tabii ki ama bu yatırım programları il genel meclisi gündemine alınarak yapılması gereken programlar. Bunlar planlanıp il genel meclisi kararı alınır. Hiç ek ödenek bunlar için kullanılmaz. Örnek veriyorum Tayakadın da bir su işi yaptınız, ödenek yetmedi buradan ödenek aktarırsınız. Tahminen 4 buçuk milyon liralık ek ödeneğiniz var. Bunun 3 milyon 950 bin lirasını buraya aktarırsanız yarın öbür gün kırsalda para yetmediği zaman bu sefer kredi kullanılacak.” Dedi.
                “BURASI SINIR ŞEHRİ, BU GÖRÜNTÜLER HOŞ DEĞİL”
                CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, Edirne Valiliği tarafından Protokol evi yan tarafına Meriç nehri kenarına yapılan mesire alanında Emniyet personelinin trafik kontrolleri yapmasına tepki gösterdi.
                Pekcanlı, “Özellikle Edirne merkezde protokol evi civarında yapılan bir uygulamayı gerçekten bu şehrin bir vatandaşı olarak dile getirmem gerekiyor. Mesire alanında vatandaşlarımız alkol de alabilir, çay da kahve de içebilir. Ama bir mesire alanında insanların çıkış yapacağı kapıda saat 20.00 civarı ki biliyorsunuz saat 21.00'de kısıtlama başlıyor, saat 20.00 civarı emniyet mensuplarının oraya gidip herkese alkol kontrolü, kimlik kontrolü yapması. Burası sınır şehri, bu görüntüler hoş değil. Bir bakıyorsunuz kapıdan çıkan herkese bu uygulama yapılıyor. Keyfi bir uygulama mı, orayla ilgili önlem alınacaksa bu şekilde mi alınacak?” ifadelerine yer verdi.
                “BU KENT BUNLARI HAK EDİYOR MU?”
                CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu günlerde radar uygulamasının anlamsız olduğunu belirterek, tuzak kurularak kesilen cezalara karşı olduğunu söyledi.
                Pekcanlı, “Radar uygulamaları. Herkesin başına geliyordur. Sokağa çıkma yasağı var, radar uygulaması var. Böyle bir şey olabilir mi? Adım başı radar. Bu kent bunları hak ediyor mu? Tuzak kurularak kesilen cezalara karşıyım. Bir bakıyorsunuz şehirde gece bekçileri. Ankara'dan genel başkanı ziyaretten geliyordum 10 tane gece bekçisi arabanın etrafını sardı. Böyle uygulama olmaz. Bunlar şehir merkezinde dolaşıp bu uygulamalar için mi işe alındı. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum