Tava Ciğer’de yine çift tarife

Edirne’nin meşhur Tava Ciğeri’nin 1 porsiyonu yeni fiyat tarifesiyle birlikte 4 TL fiyat artışı yaşayarak, 36 TL oldu. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) 36 TL tarifesine onay verirken, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) bu fiyat artışına sıcak bakmadı. Ciğerci Esnaflarının bazıları yapılan zammın fazla olduğunu belirtirken, bazı esnaflar ise girdi maliyetlerine dikkat çekti. Esnaflar, tek bir tarife olması gerektiğini vurguladı.

Tava Ciğer’de yine çift tarife

Edirne’nin meşhur Tava Ciğeri’nin 1 porsiyonu yeni fiyat tarifesiyle birlikte 4 TL fiyat artışı yaşayarak, 36 TL oldu. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) 36 TL tarifesine onay verirken, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) bu fiyat artışına sıcak bakmadı. Ciğerci Esnaflarının bazıları yapılan zammın fazla olduğunu belirtirken, bazı esnaflar ise girdi maliyetlerine dikkat çekti. Esnaflar, tek bir tarife olması gerektiğini vurguladı.

Tava Ciğer’de yine çift tarife
08 Haziran 2021 - 09:54

Birçok esnaf 32 liradan satış yapmaya devam ediyor. Benzer olarak bundan önceki fiyat artışlarında da yaşanmıştı. Buna göre Ciğerin 1 porsiyonu bazı işletmelerde 32 liradan satılırken, bazılarında ise 36 liradan satışı yapılmaya başlandı.
 
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB)’un ciğer tarifesiyle iki oda adeta ikiye bölündü. 36 TL’lik ciğer tarifesine ETSO onay verirken, EDESOB bu tarifeyi onaylamadı. Gelen zamla birlikte 1 porsiyonu 36 TL olan meşhur tava ciğeri Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı esnaflar 36 TL’den satışa sunarken, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği’ne kayıtlı esnaflar eski tarihe olan 32 TL’den satıyor.
“KAFAMIZA GÖRE TARİFE İSTEMİYORUZ”
Ciğerci esnafı Aydın Doğan ise girdi maliyetlerine dikkat çekerek, kafalarına göre tarife istemediklerini belirtti. Doğan, “Bizim en çok yaşadığımız sıkıntı fiyatlarda; tüketicimiz, müşterimiz sanki biz kendimiz bu fiyatları bu kadar yükseltmek istiyormuş gibi yansıyor. Ciğerciler köfteciler paraya doymadı gibi ithamlarda bulunuluyor ama istiyorlarsa toptancı fiyatlarını paylaşabiliriz. Edirne ciğercileri Bursa, Afyon, Balıkesir ağırlıklı çalışıyor. Bazı esnaf arkadaşlarımız Edirne’nin yerel ciğeri dese bile Trakya’da ki ciğerin Edirne’de ki ciğercilere yetmesi mümkün değil. Mecburen dış destekli çalışıyoruz. Ciğerciler ve köfteciler olarak Biz odalardan fiyat isterken, bizden belgeler isteniyor bizde belgelerimiz toplayıp odalarımıza gidip öyle tarife istiyoruz. Kafamıza göre tarife istemiyoruz. Ham maddemiz dediğimiz ciğerimiz 6 ay önce 39 lira iken şimdi kilosu 48 lira olduğuna dikkat çekerim. Diğer bir ham mademiz yağ, 6 ay önce 18 litrelik bir teneke yağ 140 liraydı şimdi ise, 280 liraya çıktı. Bunu normal markete giden yağ alan her vatandaş bunu görüyordur zaten. Bir baksınlar fiyatlara biz keyfe keder tarife yükseltemiyoruz, biz valiliğimize ve esnaf sanatkârlar odası ve Ticaret Sanayi odasına evraklarımız götürüyoruz uygunsa fiyat yükseltiliyor. Şuan Esnaf Sanatkârlar Odası ve Ticaret Sanayi Odası tarafında bir ikilem oluşuyor. Bu ikilemde hoş bir durum değil tabi. Bizi büyük esnaf gibi görmesinler, küçük esnaf gibide görmesinler herkes aynı yerden ciğer alıyor, hepimiz aynı fiyata alıyoruz. Neden tarife ikiye bölündü onu da bilmiyorum.” Dedi.
“TÜKETİCİLERİMİZ BİZİ ÖCÜ OLARAK GÖRMESİN”
ETSO ve EDESOB’un ikiye bölünmesinin yanlış olduğunu belirten Doğan, “Köfteye kullandığımız ettin bile kilosuna şuan 4 lira zam geldi. Kimseye keyfe keder zam istemiyor. Müşterimizin daha iyi hizmet alması için, diğer ürünlere de ciddi zam geldi. Şuan bu Edirne’nin yerel markası ciğerin iki fiyat olması, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf Sanatkâr Odaları olarak ikiye bölünmesi çok yanlış. Eğer yanlış bizde ise valiliğimiz veya diğer kurumlar bize niye tarife verdi. Bizim tarife yanlışsa söylesinler bizde 32 liraya çekelim bizi öcü gibi görmesinler tüketicilerimiz. Bu fiyat keyfe keder yapılmadı.” İfadelerini kullandı.
“36 TL’YE SATILAN CİĞER ÇOK PAHALI”
Ciğerci esnafı Kazım Gilan, yapılan zammı fazla bulduğunu belirtti. Gilan, “Bence 36 liraya satılan ciğer çok pahalı. Ben önceden 30 liraya veriyordum. Şu anda pazartesi açıldığımızdan dolayı 32 lira yeni yaptım. Ciğerin porsiyonu 36-38 liraya bence çok. Ben mekan sahibi olduğum için şu anda bu fiyatlar beni kurtarıyor. Ama kiracıları bilemiyorum. Herhalde onları da kurtarır. 180 gram ciğer veriliyor, müşteriye. Bazıları 200 gram veriyor. Tarife şu anda 32 lira. Ben 170-180 gram ciğer veriyorum”  şeklinde konuştu.
“TEK FİYAT TARİFESİ OLMASI LAZIM”
Ciğerci Kemal Imrak ise tek fiyat tarifesi olması gerektiğinin altını çizdi. Irmak, “Bizim odamızın vermiş olduğu tarife 32 lira. Oda fiyatını aşamazsınız. Aşıyorsak oda niye var? Tarifemiz dışarı da. Turistler tarifeyi görecek, rahat rahat yemek yiyecek. 40 senedir her tava ciğere bir lira zam geldiğinde sakatata 2 lira zam konuyor. Bugün piyasada ciğerin kilosu 50 lira. Sakatat aldı başını gitti. Bir teneke yağ olmuş 300 lira. Ciğer fiyatını makul bir yerde tutmak lazım. Bu işin denetimi sıkı yapılsın. İş takip edilsin. Bu böyle olmaz. Tek fiyat tarifesi olması lazım.” Açıklamasında bulundu.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 252 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum