Tarihi köprülere led ışıklandırma

Edirne Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur tarafından ‘Tarihi Köprülerde Fonksiyonel Aydınlatma Projesi’ hakkında Meriç nehri köprüsü yanında basın açıklaması düzenlendi.

Tarihi köprülere led ışıklandırma

Edirne Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur tarafından ‘Tarihi Köprülerde Fonksiyonel Aydınlatma Projesi’ hakkında Meriç nehri köprüsü yanında basın açıklaması düzenlendi.

Tarihi köprülere led ışıklandırma
17 Şubat 2021 - 11:05
Reklam

Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur, “Tarihi köprülerin aydınlatmalarının yapılmasının bir yerde geçmişi aydınlatmak, geçmişimizi güzelleştirmek ifadelerini kullanarak asıl amacın Dini ve ulusal bayramlarda kırmızı-beyaz, yerel festivallerin, etkinliklerin ruhuna renk skalası bulunduğunda o renklerin tercih edilmesi gibi çeşitli şeyler düşünülebileceğini söyledi.
                Tarihi köprülerdeki aydınlatmaların bakım ve onarımları yapılarak yenilendi. Yenilenen aydınlatmaların tarihi köprüler üzerindeki yansımaları seyirlik görüntüler oluşturdu.  
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Köprülerin ışıklandırılmalarının temel mantıklarından bir tanesininde emniyet ve güvenlik olduğunu belirtti.
                Genel Sekreter Uğur, “ Edirne, hepinizin bildiği gibi Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış bir şehir. Bunu, kafamızı nereye çevirsek Osmanlı ait bir eserin karşımıza çıkmasından anlıyoruz. Bu eserler içerisinden en önemliler içerisinden birisi de taş köprülerdir. Edirne'de 13 tane taş köprü var. Tabii bunun da mantıklı sebepleri var. Çünkü Edirne Avrupa'ya seferde bir geçiş noktasıdır, taş köprüler bu sebeple fazla sayıda bulunmaktadır. Bunlarda en önemlileri de arkamızda gördüğünüz Meriç ve Tunca Köprüleridir. Meriç Köprüsü 2'nci Mahmut zamanında yapılmaya başlanmış fakat Abdülmecit zamanında bitmiş, Tunca Köprüsü de Ekmekçizade Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Sayın valimize bu köprülerin yeni nesil LED aydınlatılmasıyla ilgili fikrimizi sunduğumuzda, fikrimizi beğendi ve destekledi bu konuda. Şu an arkamızda gördüğünüz köprüler bu ışıklandırma sayesinde bütün renklerle ışıklandırılabilecek durumdadır. Dini ve ulusal bayramlarda kırmızı-beyaz, yerel festivallerin, etkinliklerin ruhuna renk skalası bulunduğunda o renklerin tercih edilmesi gibi çeşitli şeyler düşünülebilir. Sayın valimizin dediği gibi bu bir yerde geçmişi aydınlatmak, geçmişimizi güzelleştirmek. Zaten güzel olan geçmişimizi daha estetik hale getirmek. Köprülerin ışıklandırılmalarının temel mantıklarından bir tanesi de emniyet ve güvenliktir. Her şey bundan ibarettir. Bütçemizden 35 bin lira civarında gitti iki köprü için. 35 bin lira içerisinde sadece ışıklandırma değil, bakım ve onarım da yapıldı. Aslında daha düşük bir ücrete tekabül ediyor.” Dedi.  (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 808 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum