Süt üreticisinin sanayici ile başı dertte

Üreticiden 3 liraya yakın bir maliyetle alınan süt fiyatları market raflarında 7-8 lirayı buluyor. Süt üreticilerine yapılan zammın ardından yem fiyatlarına da zam yapıldı. Üreticinin satın aldığı yem fiyatlarına çuval başına 5 ila 7 lira arasında zam geldi

 Süt üreticisinin sanayici ile başı dertte

Üreticiden 3 liraya yakın bir maliyetle alınan süt fiyatları market raflarında 7-8 lirayı buluyor. Süt üreticilerine yapılan zammın ardından yem fiyatlarına da zam yapıldı. Üreticinin satın aldığı yem fiyatlarına çuval başına 5 ila 7 lira arasında zam geldi

 Süt üreticisinin sanayici ile başı dertte
26 Ocak 2021 - 09:51

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, “Üreticiler kendi yeminin yüzde 70 – yüzde 80’ini çıkarmaya başladığında sanayiciler yemi kime satacak? Burada ticaret yapılsın ama makul bir fiyat belirlenmelidir. Çuval başına 7 Türk lirası zam yapıldı dendiği zaman tonda 140 Türk lirası yapar.” Dedi.


                Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, Yem fiyatlarına yapılan son zamma bir anlam veremediklerini dolar ve avro’nun düştüğü halde yem sanayicilerine bakıldığında durduk yerde yapılan 5 -7 Türk lirası arasındaki zamma bir anlamsız bulduklarını söyledi.
                SÜTÜB Başkanı Suiçmez, “ Süte yapılan zamlarla alakası var mı bilmiyorum ama biz daha yeni 50 kuruşluk bir zam aldık. Süte verilen zammı küçümsemiyorum. Yapılan zamlarla birlikte 30 kuruşluk desteklerin devam edeceği açıklandı. Bu hatırı sayılır bir şey. Bu yeme gelen zamma anlam vermek mümkün değil. Önceden dolar ile Euro yükseliyordu. Yemin hammaddesi dışarıdan geliyordu. O dönemde durumlar farklı idi. Ama şimdi burada ne yükseldi de bu durumun enflasyona da etkisi olacak. Bizim elimize gelen paranın bir kısmı daha bize gelmeden yem satıcılarına gitti. Biz şu anda süt döküyoruz ama bunların bedellerini 40 – 45 gün sonra alabiliyoruz. Bu para daha elimize geçmeden paranın bir kısmı yem sanayicilerine gitti maalesef. Ancak Nisan Ayı’ndaki toplantıda aldığım duyumlar doğrultusunda bir takım fiyat açıklamaları yapılacak. Bakanlık bunun üzerinde çalışıyor. Özellikle bu soğutma giderleri, yem maliyet giderleri, Ulusal Süt Konseyi’nde ele alınacağından benim haberim var. İnşallah Nisan Ayı’nda yapılacak olan toplantıda Bakanımızın da talimatıyla burada değişiklikler olacak. Özellikle fiyat 2,80 kuruş olarak açıklandı. Burada tartışılan konu bir maliyet giderleri olması. Bu giderler son 4 – 5 yıldan beridir üreticiden karşılandı. Ama burada artık bakanımızın da talimatıyla bu konu Nisan Ayı’nda gündem getirilecek. Çıkacak kararla birlikte soğutma giderlerinin üreticiye yansıtmamasını bekliyoruz.” Dedi.
                “ÇUVAL BAŞINA 7 TÜRK LİRASI ZAM”
               
SÜTÜB Başkanı Suiçmez, Yem fiyatlarını kontrol altında tutabilmenin çok önemli olduğunu belirtti.  
                Suiçmez, “Burada parite bunun çözümü değil. Sadece pariteye bakarsak örneğin Nisan Ayı’nda belirli bir zam geldi. Yem sanayicileri yine zam yaptı parite gitti. Yem sanayicilerinin de Ulusal Süt Konseyi’ne dâhil edilmelidir. Yem sanayicileri haksız yere bir zam yapmışlardır. Burada yarın öbür gün nereye kadar zam yapacaklar. Üreticiler gözünü açacak. Üreticiler kendi yeminin yüzde 70 – yüzde 80’ini çıkarmaya başladığında sanayiciler yemi kime satacak? Burada ticaret yapılsın ama makul bir fiyat belirlenmelidir. Çuval başına 7 Türk lirası zam yapıldı dendiği zaman tonda 140 Türk lirası yapar. Yem sanayicilerin zam yapmasını gerektirecek bir durum yok ortada.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1480 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum