Sokak sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor

Edirne Valiliği Çevre Koruma Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Tarihe Dokunuş’ sloganı ile ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesini kapsamında Hükümet caddesinde bulunan 200 yılık tarihi Köylere Hizmet Götürme Birliği hizmet binası restorasyonu tamamlandı.  Canalp, “Bu sokak, yan sokak ve valiliğin altındaki sokakta bulunan toplamdaki 23 binayı yeniden ele alıyoruz ve yeniliyoruz.” Dedi.

Sokak sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor

Edirne Valiliği Çevre Koruma Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Tarihe Dokunuş’ sloganı ile ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesini kapsamında Hükümet caddesinde bulunan 200 yılık tarihi Köylere Hizmet Götürme Birliği hizmet binası restorasyonu tamamlandı.  Canalp, “Bu sokak, yan sokak ve valiliğin altındaki sokakta bulunan toplamdaki 23 binayı yeniden ele alıyoruz ve yeniliyoruz.” Dedi.

Sokak sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor
12 Haziran 2021 - 09:16

Restorasyonu tamamlanan binanın açılışında konuşan Vali Ekrem Canalp tarihi dokuya uygun 3 sokakta 23 binayı yeniden ele alınacağını, kaldırımların da onarılacağını söyledi. Vali Canalp, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak ve Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile birlikte eline fırçayı alıp sokak sağlıklaştırma adına duvarı boyadı.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, yeni yerine taşınan Merkez ve Köylere Hizmet Birliği binasının açılışını yaparak, ‘Tarihe Dokunuş’ sloganı ile başlatılan ve şehrin tarihi dokusunun yeniden canlandırmayı amaçlandığı ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesini başlattı.
Canalp, Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının yenilenmesinin başlangıç olduğunu, üç sokakta 23 binada çalışma olacağını çalışma yapılacağını belirtti. Canalp, Sokak sağlıklaştırma çalışmasının kent estiği kazandıracağını söyledi.
‘TARİHİ DOKUYA UYGUN YENİDEN ELE ALACAĞIZ’
 Onarım yapılacak üç binanın tarihi tescillinin bulunulduğunu ifade eden Vali Canalp, “Bu sokak, yan sokak ve valiliğin altındaki sokakta bulunan toplamdaki 23 binayı yeniden ele alıyoruz ve yeniliyoruz. Bu yeni 23 binanın içeresinde 3 bina aynı zaman da tarih tescil olarak tescillenmiş ve koruma altındaki bina. 3 Binayı ayrı bir konsept içerisinde restorasyon çalışmaları ile yeniden inşa etmiş olacağız. Diğer modern yapılı binaları da aynı şekilde tarihi dokuya uygun, kent estetiğine uygun bir şekilde yeniden ele alacağız.” Şeklinde konuştu.
‘KÜLTÜR TURİZMİ OLDUĞU ZAMAN ŞAMPİYONLUĞUNA OYNAYAN BİR İL’
Edirne’nin her şeyi ile ön planda olan bir şehir olduğunu belirten Canalp, “Edirne turizmi ile de ön planda olan bir şehir. Türkiye de de kültür turizmi olduğu zaman da Türkiye’nin şampiyonluğuna oynayan bir il. Önümüze yapmamız gerekenlerin listesini koyduğumuz zaman, en önde gelen husus tarihi dokuyu yeniden inşa edebilmek ve tarihi dokuyu yeniden ortaya çıkarabilmek.  İçinde bulunmuş olduğumuz alanda şu an için örnek bina ile bugün başlamış olduğumuz bir başlangıç var.” Sözlerine yer verdi.
Çalışmaların yapılacağı üç sokağın Karanfiloğlu sokağına komşu sokaklar olduğunu Çevre ve şehircilik bakanlığı ile birlikte onarım çalışmalarını yapacaklarını söyledi.
Hizmete açılan Köylere Hizmet Götürme Birliği binasında tahsilat işlemi bölümünün olduğunu ifade eden Canalp, “Yapacağımız çalışmalarımız Edirne’miz için bir başlangıç olacak. Bugün hizmete alçağımız bu binayı da Merkez ilçe köylere hizmet götürme binasının işlem yapacağı, yürütüleceği bir bina olarak tasarladık.  Bir taraftan tahsilat büromuz, Köylere hizmet götürme birlikleri aynı zaman da, içme suyu hizmetlerini de köyler de yürüten ve bununla ile ilgili tahsilat işlemlerini yürüten birimler olduğu için, buranın bir bölümü tahsilat işlemlerinin yapıldığı bölüm olacak.” Diye konuştu.
BİNA KÖY MUHTARLARININ OFİS OLABİLECEK
Vali Canalp, Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının köy muhtarlarına ofis olabileceğini söyledi. Köy muhtarlarının Edirne’ye geldiklerinde binayı kullanabileceklerini belirten Canalp, “Merkeze bağlı köy muhtarlarımızın Edirne’ye geldikleri zaman ofis olarak ta kullanmalarına uygun bir tasarım olarak ta onların hizmetine sunulmuş olacaklar. Edirne merkeze gelen muhtarlarımız da, ofis olarak kullanmak istedikleri bir yer olursa bu binayı da kendilerine ait bina gibi bir ofis gibi kullanma imkanı bulmuş olacaklar.” İfadelerine yer verdi.
EDİRNE’MİZİN KENT DOKUSUNU YENİDEN İHYA EDECEĞİZ.
Çalışmayı Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) ile beraber yürüttüklerini belirten Canalp, “Bütün bu çalışmayı bir bütün olarak bir tarafından Edirne Valiliği olarak yürütüyoruz. Bir tarafından KUDEB aracılığıyla aynı zaman da Selçuk Bey’in yönetim kurulu üyesi olduğu KUDEB organizasyonun içeresinde, beraberce yürütüyoruz.  El birliği ile gönül birliği ile hepimiz el ele vermek sureti ile Edirne’mizin kent dokusunu yeniden ihya edeceğiz. Edirne kültür turizmi ne de Edirne ekonomisine de net bir katkı olarak dönmüş olacak.” Sözlerine yer verdi.
Açılışın ardından kentin tarihi dokusunu ihya edecek olan sokak sağlıklaştırma projesi, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak ve Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır tarafından sembolik olarak başlatıldı. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 

Bu haber 211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum