‘Şimdiki çiftçilik memuriyet gibi’

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Edirne’de 45 senedir çiftçilik yapan 65 yaşındaki Nazmiye Cartoğlu, Şimdiki çiftçiliğin memuriyet gibi olduğunu söyledi. Çiftçi Cartoğlu, “Şuanda çiftçilikte teknoloji çok ilerledi. Teknolojinin gelişmesiyle çiftçilik kolaylaştı” dedi.

 ‘Şimdiki çiftçilik memuriyet gibi’

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Edirne’de 45 senedir çiftçilik yapan 65 yaşındaki Nazmiye Cartoğlu, Şimdiki çiftçiliğin memuriyet gibi olduğunu söyledi. Çiftçi Cartoğlu, “Şuanda çiftçilikte teknoloji çok ilerledi. Teknolojinin gelişmesiyle çiftçilik kolaylaştı” dedi.

 ‘Şimdiki çiftçilik memuriyet gibi’
16 Ekim 2020 - 09:42
Reklam

Edirne merkezde Yıldırım mahallesinde 65 yaşında 45 senedir Çiftçilik ve hayvancılık yapan Nazmiye Cartoğlu, “çiftçilik bu zamana kadar önemli meslekler arasına alınmadı. Ben uzun yıllar eşim ile birlikte çiftçilik ve hayvancılık yaptım. Çiftçiliğe ve çiftçilere daha çok önem verilirse bizlerde mutlu oluruz. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dediğimiz zaman kadınların anımsandığı, bizlerinde düşünüldüğü bir gün olarak mutlu oluyorum. Ben 45 senedir çiftçilik yapıyorum. Evlenmeden önce babam esnaflık yapıyordu. Evlendikten sonra eşim çiftçilik yapıyordu. Bende onunla birlikte çiftçilik yapmaya başladım. Hayvancılık yapıyorduk. 10 sene önce hayvancılığı bıraktık şuan sadece çiftçilik ile uğraşıyoruz.” Şeklinde konuştu.
“ÇİFTÇİLİK ZOR BİR MESLEK Mİ?”
Çiftçi Cartoğlu, çiftçilikte ekim ve biçim zamanı işlerin yoğun olduğu dönemlerde ağır bir iş olduğunu söyledi Cartoğlu,  “Çiftçilik bana hiç zor gelmedi. Tabi ki zor bir meslek ama işimizin olduğu zaman çok ağır bir meslek. Biz hep kendi işimizi kendimiz yaptığımız için belki de bize ağır geldi. Çapamızı kendimiz kazdık, süpürge kestik şimdi yapmıyoruz. Ama kara fasulye ektik kendimiz biçtik, kapak çekirdeği ürettik hep kendimiz yaptık. Ektik, biçtik, topladık her şey elimizden geçti. İşimizin olduğu zaman çok sıkışık olmadığı zaman da rahat ben hem ev kadınıyım hem de çiftçi.” İfadelerini kullandı.
“KADIN OLARAK ÇİFTÇİLİKTE ZORLANILAN DURUMLAR NELER?”
Çiftçi Cartoğlu, hem ev işlerini yapıp hem de çiftçilikle uğraşmanın en zor zamanlar olduğunu söyledi. Cartoğlu, “Çiftçilikte zor olan sabahları erken kalkıyorsunuz. Bir ahır dolusu hayvan bakıyorsunuz. Aynı zamanda ev hanımı olduğum için yemek hazırlıyorum. Birde tarlaya gidip çapa yapıyoruz. Gereken ne işimiz varsa yapıyorsunuz. Birde akşama eve gelip yemeğinizi yapmak zorundasınız. Hem tarla hem ev işleri tabi ki zor oluyor. İşimiz sadece çiftçilik olsaydı o zaman daha rahat olabilirdi. Hem çiftçilik hem hayvancılık hem ev işlerini yapmak kolay değil. Hayatı biz ağır geçiriyoruz. Şimdiki çiftçilikler çok kolay makineli sistem her şey. Çapa makineleri var. Ara sürücüler var her şeyi makineler yapıyor.” Dedi.
“GEÇMİŞ VE GÜNÜMÜZDEKİ ÇİFTÇİLİK ARASINDAKİ FARK NEDİR?”
Çiftçi Cartoğlu, Geçmişten bugüne bakıldığında teknolojinin gelişmesiyle çiftçilikte çok büyük fark olduğunu söyledi. Caroğlu, “Şimdi çiftçilik memuriyet gibi çok güzel. Şimdi tarlaya gittiğimiz yok. Makineler çıkınca biz çalışmıyoruz. Çoğu işi makineler hallediyor. Ben çoğu zaman dolaşma veya tarlada ölmeyen otlar olursa gidiyorum. Eskiden ekim için giderdik, kazmak için giderdik, kesmek için giderdik. Şimdi makineler çok her şeyi onlar ile yapabiliyoruz. Şuanda çiftçilikte teknoloji çok ilerledi. Teknolojinin gelişmesiyle çiftçilik kolaylaştı. Şimdi ayçiçeğini makineler tek tek atıyor. Benim çiftçiliğe başladığım zaman ayçiçeği saçma ile ekilirdi. Şimdi ilacı var otları temizlemek için şimdi çiftçilik çok rahat eskiden böyle tarım ilaçları yoktu.” Şeklinde konuştu. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)


 

Bu haber 1206 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum