Sevgililerin cebi ekonomik

14 Şubat Sevgililer Günü’nde Edirneli esnaflar insanların önceliklerinin değiştiğini artık hediyelerin ikinci planda kaldığını söyledi. Sevgililer birbirlerine hediyeler alsa da daha ekonomik tercihler yaptıkları belirtildi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin esnafları olumsuz yönde etkilediği açıklanırken, alınan ürünlerin orijinali ile aynı olmadığı görüşü savunuldu.

Sevgililerin cebi ekonomik

14 Şubat Sevgililer Günü’nde Edirneli esnaflar insanların önceliklerinin değiştiğini artık hediyelerin ikinci planda kaldığını söyledi. Sevgililer birbirlerine hediyeler alsa da daha ekonomik tercihler yaptıkları belirtildi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin esnafları olumsuz yönde etkilediği açıklanırken, alınan ürünlerin orijinali ile aynı olmadığı görüşü savunuldu.

Sevgililerin cebi ekonomik
14 Şubat 2020 - 09:31
Reklam

 
14 Şubat Sevgililer Günü’nde Edirneli esnaflar insanların önceliklerinin değiştiğini artık hediyelerin ikinci planda kaldığını söyledi. Sevgililer birbirlerine hediyeler alsa da daha ekonomik tercihler yaptıkları belirtildi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin esnafları olumsuz yönde etkilediği açıklanırken, alınan ürünlerin orijinali ile aynı olmadığı görüşü savunuldu. 14 Şubat Sevgililer Günü’nün ticari anlamda normal günlerden bir farkı kalmadığını söyleyen Gümüşçü Rabia Ersöz, “Sevgililer Günü bizim için ticari anlamda yılın en gözde günlerinden biriydi. Şimdi ise normal günlerden bir farkı yok” dedi.

 Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Son zamanlarda döviz kurlarının artması ve vatandaşların önceliklerin değişmesi birçok sektörü etkiledi. Yılın belli günleri ticari anlamda canlanan piyasalarda bile artık bir canlılık olmadığını görüldü. Birçok sektörde Gümüş, Altın, Çiçekçilik ve oyuncakçılık sektörlerinde 14 Şubat sevgililer Günü dolayısıyla en yoğun oldukları günlerden biri olması gerekirken piyasadaki ekonomik durguluk özel günleri de etkiledi. Esnaflar özel günlerde ekonomik durgunluğun sebebini internet alışverişinin artışına bağladı.
“NAKİT AKIŞI PEK SAĞLANMIYOR”
14 Şubat Sevgililer Gününden Edirne esnafı olarak hiçbir beklentilerinin kalmadığını söyleyen Gümüşçü Rabia Ersöz, “. Çünkü gerekçe olarak birçok gerekçe sunulabilir. Ama başta Türkiye’deki ekonomik sıkıntının bir yansıması Edirne’de fazlasıyla var. Bu konuya önce bir açıklık getirelim. İnsanlar önce karınlarını doyuruyor. Ondan sonra zevk olayında hediye kavramını düşünmeye çalışıyorlar. Ama burada hediyelik şeklinde hitap ettiğimiz genç jenerasyonunda ne yazık ki internet ile ilişkisinin fazla olduğunu görüyoruz. İnternet alışverişlerinin kazancının vergilendirilmemiş olması nedeniyle fiyatların biraz daha düşük ama kalitenin tartışılır olduğu bir ortamda kişiler internet üzerinden almayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla bu bizim Edirne’deki beklentilerimizin şuanda ki güne göre yüzde 10 civarında yüzde 90 bir düşüş var. Genç jenerasyonun kız veya erkek arkadaşına ilgisini çekebilecek gümüş sektöründe kolye ve ucuz küçük tarzlarda hediyeler tercih ediyorlar. Ekonomik olarak yıpratmayacak hediyeler tercih ediliyor. Yaklaşık 35 yıldır bu sektördeyim. Bundan 10 yıl öncesine kadar internet alışverişi yoktu. O zamanlar tatminkârdı şimdi öyle bir şey yok. İnternet bizi ve diğer sektörleri gerçekten etkiledi. Bugün gazete okurken bile birçok alanda internet üzerinden yapılan satışların vergilendirilmediği konusu var. Maalesef gümüş sektöründe fazlasıyla var. Sevgililer günü bizim için ticari anlamda çok özel günlerden biri, Yılın en gözde günlerinden biriydi. Şimdi normal günlerden bir farkı yok. Bir toplu iğneyi bile dolar bazında alıyoruz. Çünkü imalat sektörü kendini dolar bazına ayarladığı için bize yansıması da dolar bazında oluyor. Ama biz Türk lirasına çevirdiğimiz zaman fiyatlarda bir daha artış yapamıyoruz. Dolar yükselse bile bizim fiyatımız sabit kalıyor. Genelde alışverişlerin yüzde 90-95 kredi kartı ile oluyor” diye konuştu.
“KALİTE ÇOK DÜŞÜK, AMA FİYAT YÜKSEK”
İnternet üzerinden alınan ürünlerde şikayet olduğunu söyleyen Ersöz, “İnternet üzerinden yapılan bazı alışverişlerde ticari bir faaliyette olduğum için müşteri yanlış algılayabiliyor. İnternet üzerinden aldığı bir ürünü gelip internetten aldığını söylüyor. Bunun fiyatı nedir? Ben şimdi orada direk yorum yapamıyorum. İçimden geçen ise kalite çok düşük, ama fiyat yüksek. Ürünün orijinal fotoğraflarını sitesinden alıyorlar. O fotoğraf ürünü satışa sunuyorlar. Fakat kargo ile gelen ürün onun çok çok kalitesiz ya düşük ayarlısı ya da replikası gibi bir ürün geliyor. Sonrada benim düşündüğüm gelmedi deyip değiştirmek istiyor. Müşteriye söylediğiniz zaman kendisi satış yapmak istediği için böyle söylüyor diyorlar. Aslında sevgililer günü bir nevi internetteki dolandırıcıların günü oldu diyebiliriz” şeklinde konuştu.
“GEÇMİŞ SEVGİLİLER GÜNÜNE İSTİNADEN ÇOK SÖNÜK GEÇİYOR”
14 Şubat Sevgililer Gününün eskiden daha yoğun geçtiğini söyleyen Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, “ Fiyatlar çok yukarda olduğu için bu birçok kişinin de şevkini kırmıştır. Dolayısıyla altına pek sokulan yok. Cüzi hediyeler kolye, tek taş yüzük alınır. Tek taş yüzük dediğimiz 400 lira ile 800 lira arasında pırlanta olmayan, bir de 300 liralık ince ufak tefek kolye türleri satılmaktadır. Ama geçmiş sevgililer gününe istinaden çok sönük geçiyor. Ekonomik sebepler bu günü yavan geçiriyor. İnternet satışları bize göre dezavantajlı. Gördüğün ürünü alamıyorsun. O fiyatlara ürün yok ama internette üçkâğıt çok fazla. İnternette daha çok insanlar pırlantaya talep ediyor ama o da aslına uygun değil. Kimseye tasvip etmiyorum. En iyisi insanın bildiğin kuyumcudan alacaksın, ne alacaksın. Bir sıkıntı olursa da muhatap bulabilirsin. Öbür türlü internetten alış verişte de muhatap bulamayabilirsin. İnsanların internette sırf altın değil hiçbir şey de aldanmaması lazım. İnternet alış verişi doğru değil” dedi.
“TALEBİMİZ ÇİÇEĞİ DOKUNARAK ALMAK”
Çiçekçi Aykut Yaman, “Bugün 14 Şubat sevgililer günü. Çiçekçilerin en yoğun olduğu ve en çok gül ve orkidenin satıldığı gündür. İnsanları mutlu etmek istiyoruz.  Tabii ki amacımız sevgililer gününe değil, insanların birbirine her gün sevmesi ve huzur içinde yaşamamız daha güzeldir. Genelde gül buketi ondan sonra karışık buket birde orkide en çok talep edilen çiçeklerdir. Aranjmanlar ve bunun yanında da orkidelerimizi de süsleyip de veriyoruz. Genelde insanlar fiyatlar pahalı olduğu için, ucuz ürün talepleri var. Evli çiftler genelde kalıcı çiçekler, sevgilisi olanlarda genelde gül buketi ya da karışık buket alıyorlar. Tek gül alan arkadaşlarımız da çok var. En çok talep edilenlerden bir tanesi kutu gül. Kutu güllerin fiyatı 20-25 arası değişiyor. Sevgililer günümüzde amacımız insanlara iyi hizmet vermek. Daha önce ki yıllara göre satışlarımızda düşüş var. Nedeni de insanların ekonomik durumlarından kaynaklanıyor. İnternet sitesi üzerinden yapılan satışlarda genelde müşteriler şikâyetçi. İnternette sipariş verilen çiçek ile gelen çiçek arasında görsel farklılıklar oluyor. Bu şikâyetleri müşterilerimiz bize anlatıyor. Müşterilerden talebimiz çiçeği çiçekçiden alması.  Talebimiz çiçeği dokunarak almak. Çiçekçi ile muhatap olabilmek. Çiçekçi ile muhatap olunduğu zaman şikâyetleri dile çiçekçiye söylemek. Çiçekler internetten alındığı zaman kimseyle muhatap olamıyorlar. Bu konuda mustarip çok müşterimiz var. Bizde müşterimize diyoruz ki; Çiçeği çiçekçiden alınız” dedi.
“TALEP YOK GİBİ BİR ŞEY”
İnternetten satışın daha kolay olduğunu o yüzden esnafların iş yapamadığını söyleyen Oyuncakçı Hasan Koca,  “Bende peluş oyuncakların dışında hediyelik kürede var. En çok satılacak bir şey ama 1-2 tane ancak vermişimdir. Hiçbir özelliği kalmadı. İnternette tabi satış daha kolay oluyor. Toptancılar satış yapıyor. Eleman derdi yok çok kolay yapıyor. Kargo anlaşmalı 5 lira ile çok kolay gönderiyor. Bize verdiği fiyatın altında satanlar bile var. Elinde az kalıyor mal onu bitirmek için, atıyorum 25 toptan veriyorsa 20 liraya internetten satıyor, daha kolay satıyor. O zaman biz pahalı satmış gibi gözüküyoruz, ama aslında tam tersi oluyor. Büyük marketlerde var bunun yanı sıra. Bizim bir üründen alacağımız maksimum belli. Bir üründen alacağımız maksimum 10 tanedir. Adamın 9 bin mağazası var, 10 tane aldığı zaman 90 bin almış oluyor. Bir de ürünü biraz değiştirip, kaliteden ve ebatlardan ödün verip 5-10 lira da oradan kırpıyor, nakliyesini de kendi yaptığı için bizim aldığımızın altında satabiliyor. Ben çok yaşadım bunu. 70 liraya kaydırak aldım, satacağım 100 liraydı, bana tek paket göndereceğine 2 tane ayrı göndermiş 25 lira da nakliye ile 95 oldu ben 100 liraya sattım 5 lira kar edebildim. Aradan birkaç ay geçti mahallelere giren üç harfli market 65 liraya satıyor. Bu sefer insanlar orada görüyor, 65 liralık ürünü 100 liraya satıyor diyorlar benim için. Rekabet etme şansımız yok. Nakliyesini kendi yapıyor, ithalatta yapıyor. Geçmiş yıllara göre sevgililer günü normal gün gibi hiçbir farkı yok. Şuan etkilenmeyen şey internet üzerinden yapılan satış. Bu özel günde onlar yüksek cirolar yapacak, kaçınılmaz” dedi.
 
 

Bu haber 330 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum