Sel felaketi riski azalacak

Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Tunca Nehri'nde ki taşkınları önlemek ve su akışını rahatlatmak amacıyla nehir yatağı temizleme çalışmaları başlatıldı. Değirmenyeni köyünden başlatılan çalışmaları yerinde takip eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, Yapılan çalışmaların 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyeceğini ifade etti.

Sel felaketi riski azalacak

Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Tunca Nehri'nde ki taşkınları önlemek ve su akışını rahatlatmak amacıyla nehir yatağı temizleme çalışmaları başlatıldı. Değirmenyeni köyünden başlatılan çalışmaları yerinde takip eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, Yapılan çalışmaların 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyeceğini ifade etti.

Sel felaketi riski azalacak
15 Eylül 2021 - 09:09


Sel felaketlerini en aza indirmeyi hedeflediklerini belirten Canalp, “Edirne’de yaşanacak sel felaketlerinin hem ortadan kaldırılmasına, hemde etkisinin minimize edilmesine katkı sağlayacak. Yapılmış olan çalışma 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyecek. Bu çalışmalar yaklaşın 1 yıl boyunca sürecek.” Dedi.
DSİ 11. Bölge Müdürlüğünün iş makinesinin gerçekleştirdiği çalışmaları Edirne Valisi Ekrem Canalp yerinde takip etti.  Edirne’nin sel felaketlerinden etkilenen illerin başında geldiğine dikkat çeken Vali Canalp, başlatılan çalışmayla birlikte sel felaketlerini en aza indirmeyi hedeflediklerini söyledi.
“SU TAŞIMA KAPASİTESİ ARTACAK”
Su taşıma kapasitesinin artacağını ifade eden Canalp, “Sel ve afetlerden dolayı memleketimizde ehemmiyetli çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz Edirne’de bu sel felaketlerinden en fazla etkilenen illerimizin başında geliyor. Hala hazırda bizim hem Meriç Nehri’nden hemde Tunca Nehri’nden kaynaklanan seller sürekli gündemimizi meşgul edebiliyor. Geçmiş yıllarda Meriç Nehri’nde yapmış olduğumuz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan Kanal Edirne Projesi Meriç’ten kaynaklanan sel felaketlerinin azaltılması noktasında çok büyük bir katkı sağlıyor. Yani saniyede 750 metreküplük suyun tahliye ediliyor olması hala hazırda geçmiş yıllarda sel olarak, taşkın olarak ortaya çıkan tabloların artık sel olmaması, çok daha büyük su debilerinin gelmesi durumunda ve çok daha az sorun yaratacak sellerin ortaya çıkmasına vesile teşkil etti. Tabi Meriç Nehri’ndeki taşkınların yanı sıra Tunca taşkınları ve Tunca’nın seli de yine Edirne’nin gündeminde her zaman için yer alabiliyor. DSİ Bölge Müdürlüğü’müz, bugün burada bir çalışma başlattı. Yapmış olduğumuz çalışma Tunca Nehri üzerindeki yatağı genişletme çalışması ve yatakta birikmiş olan alüvyonların temizlenme çalışması. Bu bize ne sağlayacak, Tunca Nehri üzerinde birikmiş olan çalışmayla birlikte 40 kilometre boyunca nehir yatağındaki alüvyonları temizlemiş olacağız. Nehir yatağındaki alüvyonlarda temizlenmiş olduğu içinde ki nehrin su taşıma kapasitesi artmış olacak. Dolayısıyla da sellerden dolayı da sel riski azaltılmış olacak. Sel riski tamamen ortadan kaldırmak diye bir şey mümkün değil. Gelecek olan suyun miktarına bağlı. Ancak biz sel yatağını genişlettikçe ve nehir yatağı üzerindeki alüvyonları temizledikçe taşkın riskide minimize oluyor. Var olan olacak taşkınlarında kapasitesi, çapı, etkisi azaltılmış olacak. Dolayısıyla ümit ediyorum ki bu çalışmayla birlikte Edirne’de yaşanacak sel felaketlerinin hem ortadan kaldırılmasına, hemde etkisinin minimize edilmesine katkı sağlayacak.” Diye konuştu.
“40 KM’LİK HAT BOYUNCA İLERLEYECEK”
Yapılan çalışmaların 40 kilometrelik hat boyunca ilerleyeceğini belirten Canalp, “Bu çalışmalar yaklaşık 1 yıl boyunca sürecek. Devlet su İşleri Bölge Müdürlüğümüz şu anda iş makinaları büyük ölçüde sel felaketi yaşamış olan bölgelere gönderdik. Oralarda çalışma yapılıyor. Ancak oralardaki çalışma tamamlandıkça  peyder pey iş makinalarıda Edirne’ye geri geldikçe bu alandaki çalışmalara kaydıracağız. Bu alandaki çalışmaya devam edecek. İhtiyaç duyulması halinde kamu kurum ve kuruluşlarımızın iş makinalarından da Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’müzün takviyede bulunmak üzere inşallah nehir üzerindeki bu çalışmayı en kısa zaman içerisinde toparlayacağız. Aynı zamanda kent merkezinde Tunca Nehri’nin ve şehrin içinde geçen kısımları kapsıyor olması dolayısıyla da yakın zamanda oradaki çalışmaları beraberce görmüş olacağız.” Şeklinde konuştu.
“SU AKIŞINI RAHATLATMAK İSTİYORUZ”
DSİ 11. Bölge Müdürü Erdinç Kuran ise çalışmalara Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talimatlarıyla başladıklarını söyledi. Kuran, “Yılda 650 milyon metreküp su taşıyor Tunca Nehri. Su Akacağı’ndan başlayıp Kirişhane’de de Meriç Nehri ile birleşiyor. Yatak genişliğimiz 30 metre ile 70 metre arasında değişiyor. Şu anda kumları temizleyerek akışı rahatlatmak istiyoruz. Sayın Valimin dediği gibi ülkemizde bu sene taşkınlar yaşandı. Tunca’da da Edirne’de de yaşanmaması için bu çalışmayı Valimizin talimatıyla başlattık.” İfadelerini kullandı.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum