‘Seçmeli ders kurban edilmez’

Edirne Eğitim İş Başkanı Nedim Zobar, okullarda seçmeli ders seçimlerinde dayatmaların olduğunu ifade etti. Zobar, “Seçmeli ders, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Bazı okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez.” Dedi.

‘Seçmeli ders kurban edilmez’

Edirne Eğitim İş Başkanı Nedim Zobar, okullarda seçmeli ders seçimlerinde dayatmaların olduğunu ifade etti. Zobar, “Seçmeli ders, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Bazı okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez.” Dedi.

‘Seçmeli ders kurban edilmez’
14 Ocak 2021 - 10:10
Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı, okullara gönderdiği yazı ile 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında Okutulacak Seçmeli Derslerin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında belirlenmesini istedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullara gönderdiği yazı ile 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında Okutulacak Seçmeli Derslerin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında belirlenmesini istedi. MEB, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanan seçmeli derslerin seçim işlemlerinin 04-22 Ocak 2021 tarihleri arasında tamamlanması gerektiğini ifade etti.Edirne Eğitim İş Başkanı Nedim Zobar, 4, 11. Sınıflar arasında okuyan öğrencilerin seçmeli derslerini 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlemesi gerektiğini belirterek, “Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle, sanatla, sporla, yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur.” Dedi.
Öğrencilerin okul yönetimiyle ters düşmemek için dayatmaları kabul ettiğini belirten Zobar, Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır. Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir.
 Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken bazı dernek veya vakıflar STK adı altında okullara enjekte edilmektedir. Bu dayatmalar, okullardaki norm kadro dengesini de alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir.
Seçmeli ders dayatmasının sonucunda din görevlilerinin derse girmesinin sağlandığını ifade eden Zobar, “Bu dayatmalar, okullardaki norm kadro dengesini de alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir. Oysa ki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlilerinin derslere girmesi sağlanmaktadır.” Diye konuştu.
Zobar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çağdaşlık vurgusunun yaptığını, bu konu üzerinde harekete geçmesi gerektiğini belirtti.
Seçmeli derslerin okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapılmaması gerektiğini belirten Zobar, “Altını çizerek belirtmek istiyoruz. Okullarımızdaki seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, bazı okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez. Eğitim-İş olarak bu konuların takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz.” İfadelerine yer verdi. (Haber merkezi)
 

Bu haber 541 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum