‘Sarı sendikacılığın önüne TÖS ilkeleri ile geçilecek’

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne Kurucu İl Başkanı Celil Özcan, asgari ücret görüşmelerinin başlamasıyla beraber sarı sendika kavramlarının havada uçuştuğunu söyledi.

‘Sarı sendikacılığın önüne TÖS ilkeleri ile geçilecek’

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne Kurucu İl Başkanı Celil Özcan, asgari ücret görüşmelerinin başlamasıyla beraber sarı sendika kavramlarının havada uçuştuğunu söyledi.

‘Sarı sendikacılığın önüne TÖS ilkeleri ile geçilecek’
01 Aralık 2021 - 17:52

TÖS Edirne Kurucu İl Başkanı Celil Özcan, asgari ücret görüşmelerinin dün itibariyle başladığını ifade ederek, sarı sendika kavramlarının arttığını söyledi. Özcan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “ Sarı sendika, işgörenden çok işverenin menfaatlerini kollayan, sermaye çevreleriyle iş birliği içinde bulunarak işverenden destek alan, işgören haklarının alınmasına yönelik hareketleri engelleyen ve kısıtlayan sendikadır. Sarı sendika terimi, İşverenlerin lehine hareket eden ve işçilerin çıkarlarını gözetmeyen sendikaları nitelendirmek için kullanılan terimdir. Sarı sendika, sendika mantığına tamamen ters bir oluşumdur. İşyerinde patronun/işverenin dersteklediği, sonra da işgörenlerin üye olduğu, sendikacılık taklidi yapan “mış” gibi sendikadır. Sınıf sendikacılığını sona erdirmeyi amaçlayan, İşverenden yana olan işverenin desteklediği “mış” gibi sendikal örgüt anlayışı gittikçe gelişti ve birçok ülkede yasal hale geldi. Bugün ülkemizde işverenlerin desteklediği sendikalar mevcuttur. Özellikle memur sendikacılığında durum daha vahimdir. Sendikalara üye olan memurların üye aidatları yasal olarak işveren (Devlet) tarafından ödenmektedir.
TÖS olarak, sarı sendikacılığı teşvik eden bu yasal düzenlemelerin bir an önce değiştirilmesini talep ediyoruz. Eğer sendikacılığı teşvik etmek amaç ise, sayıca en güçlü sendika en fazla desteklenmez. İşverenin maddi desteğinin arttığı oranda sarı sendikacılık artacaktır. Sarı sendikacılığı ortadan kaldırmanın ilk yolu, işverenin maddi yardımının kaldırılmasıdır. Yeni kurulan memur sendikalarından işveren (Devlet) yardımını kesmek sendikacılığı teşvik değildir. İşveren yardımı kesilecekse önce sayıca güçlü sendikalardan başlanmalıdır. İşveren yardımı % 1’den değil, % 100’ün tamamından kaldırılmalıdır. Sendikal hak, işvereninin maddi yardımı değildir. Sendikal hak, ifade hürriyeti, grev hakkı gibi sendikaların demokratik haklarıdır. İnsan hak ve özgürlüklerini güvence altına almayı hedefleyen ve insanlık tarihinden süzülüp gelen evrensel hukuk ilkelerinin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından onaylanan ve iç hukuku ile bütünleşmiş bulunan uluslararası sözleşmelerde yer alan koruyucu hükümlerin hayata geçmesidir. Yeniden güçlü bir sendika hareketin yaratılması, örgütlü mücadelenin hayatın her alanına yayılması, sosyal devlet anlayışının gelişmesi, evrensel ve demokratik ilkelerin hayata geçmesi ile gerçekleşebilecektir. Sarı sendikacılığın önüne TÖS ilkeleri ile geçilecektir.”   (Haber Merkezi)
 

Bu haber 171 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum