Saraçlara sigara farkındalık standı

Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında dün Saraçlar caddesinde karbonmonoksit ölçümleri ve vatandaşların bilinçlendirmek amacıyla broşür dağıtıldı.  Saraçlar caddesinde kurulan stand da farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşlara karbonmonoksit ölçümleri ve tütün kullanımdan meydana gelebilecek hastalıklar hakkında bilgi verildi.

Saraçlara sigara farkındalık standı

Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında dün Saraçlar caddesinde karbonmonoksit ölçümleri ve vatandaşların bilinçlendirmek amacıyla broşür dağıtıldı.  Saraçlar caddesinde kurulan stand da farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşlara karbonmonoksit ölçümleri ve tütün kullanımdan meydana gelebilecek hastalıklar hakkında bilgi verildi.

Saraçlara sigara farkındalık standı
15 Şubat 2020 - 09:25
Reklam

Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Düzenledikleri etkinlikler tütün kullanan vatandaşlara farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Önlenebilir hastalıklar ve kanser sıralamasında sigara en başta yer alıyor. Dolayısıyla sigarayla yapılan mücadele hiç gündemden düşürülmeden sürdürmemiz gereken adeta bir milli mücadele tarzında algılamamız gereken bir hadise” dedi.  
Tütün kullanan vatandaşlar karbonmonoksit ölçümleri yaptırmak için standa yoğun ilgi gösterdi. Farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinliğe Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Yeşilay Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz, halk sağlığı çalışanları katıldı.
Her yıl 9 Şubatta Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında bu tür etkinlikler düzenlendiğini söyleye Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Dünya Sigarayı Bırakma Günü her yıl 9 Şubatta kutlanılmakta sağlık bakanlığımızda bir dizi çalışmalarla bu konuda yıl boyu sürdürdüğü etkinliklerini bugünde taçlandırmakta. Sigara dünyada halk sağlığını tehdit eden çok maalesef önemli bir gündem oluşturuyor. Önlenebilir hastalıklar ve kanser sıralamasında sigara en başta yer alıyor. Dolayısıyla sigarayla yapılan mücadele hiç gündemden düşürülmeden sürdürmemiz gereken adeta bir milli mücadele tarzında algılamamız gereken bir hadise. Bu konuda sağlık bakanlığımızın alo 171 hattı devrede olup yaklaşık olarak günde 4 bin insan bu hatta müracaat etmekte. Aynı zamanda 184 alo ihbar hattımız sürekli pasif içiciliği maruz bırakılan halkımızın haklarını koruma adına anlamında aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu bağlamda yeşil dedektör atımız mevcut olup pasif içiciliğe yol açacak kendileri dumandan zehirlendiği gibi tütün den birçok hastalıklara bulaşmanın yolunu açtığı gibi böyle bir kaygısı bundan uzakta durmaya çalışan insanlarımıza da bu içicilerin zarar vermesiyle de böyle bir mücadele programı bulunmakta. Ülke genelinde sigarayla olan mücadelemiz gerçekten dünyadan da takdir almakta. Alo 171, alo 184 hatlarımızla beraber bir mücadele yürütmekteyiz. Aynı zamanda yaklaşık olarak 300 bin hastamızın bir yıl içerisinde ihtiyacını giderebilecek sigaradan kurtarılmasını sağlayacak. Aynı zamanda nikotin replasmanı sağlayacak ilaçlarımızda bakanlığımızca alınıp ihtiyaç duyulan bütün illerimize de gönderilmekte. Bu bağlamda biz her türlü hastalığın ve bağımlılığım giriş kapısı mesafesinde olan sigaranın ne kadar tehlike oluşturduğunu siz basın mensupları aracılığıyla halkımıza farkındalık oluşturarak bu günlerde yaymak azminde ve kararlılığındayız. Gerçekten bir çok alanda bir çok hastalıklara yol açabilmekte ve gelecekte ülkemizi kanser gibi inme gibi akciğer kanserinden tutun mesana, prostat, kolon kanserine varana kadar bir dizi sağlık problemi ile baş başa bırakacak tütün bağımlılığının yol açtığı bir hadiseden bahsediyoruz. Aynı zamanda tütün kullanımı birçok bağımlılığında başlangıcı sayılmakta. Bizim kanser ile mücadele de kronik hastalıklarla mücadelede bağımlılıkla mücadele de en önemli mücadelemiz sayılmalıdır tütünle yapılan mücadele. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşam için tütünden uzak durmayı sağlıklı kalmak için tütüne hiç prim vermemeyi bunu bir şekilde alışmış olanlarında sağlık bakanlığımızın sigarayı bırakma polikliniklerine başvurarak destek almalarını ve bu konuda hep birlikte yıl boyu değişik etkinliklerimizle siz basın mensuplarımızla birlikte halkımızı bilinçlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu meydanda karbonmonoksit ölçümleri yaparak halk sağlığında çalışan arkadaşlarımızla birlikte halkımızı bilinçlendirme ve eğitim planlamaları yapmaktayız. Bu amaçla bu günü değerlendiriyoruz” dedi.
 

Bu haber 425 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum