‘Sağlık turizminde büyükşehir olmayan tek iliz’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve STK’lar Trakya Bölgesel Turizm Master Planı Edirne Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya geldi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin turizm potansiyeline dikkat çekerek, Türkiye’nin en çok turist alan kentinin Antalya olduğunu ancak Edirne’de turizm sezonunun hiç kapanmadığını vurguladı.

‘Sağlık turizminde büyükşehir olmayan tek iliz’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve STK’lar Trakya Bölgesel Turizm Master Planı Edirne Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya geldi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin turizm potansiyeline dikkat çekerek, Türkiye’nin en çok turist alan kentinin Antalya olduğunu ancak Edirne’de turizm sezonunun hiç kapanmadığını vurguladı.

‘Sağlık turizminde büyükşehir olmayan tek iliz’
12 Ocak 2022 - 09:54

Edirne’de bu yıl açılacak müze sayısını 12 olarak açıkladıklarını da hatırlatan Vali Canalp, bu sayıyı 17’ye çıkaracaklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmi için öngördüğü 8 il olduğunu kaydeden Canalp, “8 ilden 7 tanesi büyükşehir. Büyükşehir olmayan bir il daha var o il ise biziz.” Dedi.

2013-2023 Trakya Bölgesel Turizm Master Planı Edirne Değerlendirme Toplantısı kentte bulunan bir tesiste gerçekleşti.
Açılış konuşmalarını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı Destinasyon Grup Müdürü Mehmet Aydın Demir, Trakya’nın turizmde önemli bir rol oynadığına vurgu yaptı.
“TÜRKİYE’DE ÖRNEK GÖSTERİLECEK MASTER PLANI”
Ardından kürsüye çıkan Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, master planının Türkiye’de örnek planlardan biri olduğunun altını çizdi. Karasar, “Trakya master planı bence Türkiye’de örnek gösterilecek bölgesel bir turizm master planı olarak gösterebiliriz. Benim çocukluğumda insanlar kemer, bodruma giderken yanlarında konserve götürürlerdi çünkü aç kalırlardı. Restoran yoktu, konaklama tesisleri çok sınırlıydı. Buralar nasıl destinasyonlaştı, nasıl dünyanın en büyük turizm merkezleri haline geldiler. Bizlerde hem büyük ölçekte hem küçük ölçekte hızlı destinasyonlaşma için önemli fırsatlarımız olduğunu düşünüyorum. Yeni trend ise küçük bölgelerin hızlı destinasyonlaşması. Destinasyon için bir kere markalaşmak lazım, elimizdeki değerleri iyi bilmemiz lazım. Neyin diğer insanlara cazip geleceğini bilmemiz lazım.” diye konuştu.
Karasar, Türkiye’nin 75 milyon turist hedefinin olduğunu belirtti.
“BİN 300 OYUNCAKLI ÇOCUK MÜZESİ YAPACAĞIZ”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Edirne’nin dünyada Floransa’dan sonra en çok tarihi eser barındıran şehir olduğunu belirtti. Edirne’yi müzeler kenti yapmak istediklerini vurgulayan Başkan Gürkan, bin 300 parçadan oluşan Çocuk Müzesi’ni yakın tarihte açmayı planladıklarını söyledi. Gürkan, “Edirne’nin pandemi sonrasındaki dönemde turizm ihtiyaçları ve planlaması ile ilgili bugün düğmeye bastık. Edirne bir tarafıyla tarihi, doğal kültürel varlıklarla avantajlı bir il ama alışkanlıklarımız ile dezavantajlıyız. Alışkanlıkları değiştirmek uzun bir zaman alıyor. Edirne’nin dezavantajlarını avantajlara, güçlü yönlerini daha da güçlü yapmaya çalışacağız. 2014’te Edirne’de ortaya bir hedef koyduk. Dedik ki Edirne’nin turizm potansiyelini orta vadede 5 milyon uzun vadede 10 milyona çıkaracağız dedik. Deli diyenler oldu, atma bu kadar diyenler oldu. Atma Recep din kardeşiyiz diyenler oldu. Ama sonuç itibariyle 2019 sonunda Edirne’ye gelen turist sayısı 5 buçuk milyona çıktı. Demek ki gerçekleşebiliyor bunu da planlı bir çalışma ile gerçekleştirebiliriz. Turizm aslında kentte yaşayan dolaylı veya doğrudan herkesi mutlaka etkiliyor. Biz Trakya Master Planı hazırlamıştık. Trakya özel bir bölge. İstanbul’u çıkarırsak 18 bin kilometrelik bir alan ve 3 şehrinde kültürleri hem çok benzerlik gösterir hem de farklılık gösterir. Kentte birçok proje var. Edirne’yi bir müzeler kenti yapmak istiyoruz. Valilik bu anlamda 13 müzenin bir kısmını bitirdi bir kısmı devam ediyor. Biz belediye olarak 4 tane yeni müze planladık. Türkiye’nin en büyük 2’inci en büyük oyuncak müzesini açacağız. Bin 300 parçadan oluşan büyük bir oyuncak müzesi açacağız. Şehit Ressam Hasan Rıza’nın vurulduğu noktayı müze haline getireceğiz. Bir göç müzesi ve Kırkpınar’ın da bir müzesini yapacağız. Edirne Valiliği ile beraber Edirne’nin yıllardır özlemi olan, sportif amaçlı bir havaalanı yapacağız. Demirhanlı Havaalanı’nı hayata geçireceğiz. Edirne Floransa’dan sonra en çok tarihi eser barındıran şehir.” Şeklinde konuştu.
Gürkan, kentte yapılan ve yapılacak olan turizm çalışmaları hakkında da bilgi verdi.
“10 GÜN İÇİNDE TASLAĞI HAZIRLAYACAĞIZ”
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 10 gün içerisinde Turizm Master Planı’nın taslağını hazırlayacaklarını kaydetti. Canalp, “Bu kadar kısa sürede bu çalıştayı düzenleyecek hale geldik çünkü bunun bir öncesi olmasından dolayı en azından zihinsel planda belli hazırlıkları yapmış olmamızdan dolayı 10 günlük bir süre içerisinde de bu çalıştayı yapıp, hatta daha iddialı bir şey söyleyeyim; 10 gün sonrasında da Turizm Master Planımızı taslak olarak ortaya koyacak bir çalışmanın içerisinde olacağız.”  Dedi.
“EDİRNE BALKANLARIN BAŞKENTİDİR”
Edirne’nin balkanların başkenti olduğunu söyleyen Canalp, “Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizm için öngördüğü 8 tane il var. 8 ilden 7 tanesi büyükşehir. Büyükşehir olmayan bir il daha var o il ise biziz. Edirne balkanlarında başkentidir. Balkanların başkenti olmak demek aynı zamanda sağlık turizm açısından da potansiyel olarak ta Türkiye’nin dünya’ya açılan kapısıdır.” Açıklamasında bulundu.
“12 DEĞİL 17 MÜZE AÇACAĞIZ”
Kentte 17 müze açacaklarını dile getiren Canalp, “Türkiye’de 1 yılda açılan müze sayısı 14’tür. Biz 12 tane müzeyi Edirne’de açacağız. Sayın bakanlarımızdan da özür borcumuz var buradan biz 12 müze dedik ama 12’yi tutturamayacağız çünkü 17 müze açacağız.” İfadelerini kullandı.     (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 169 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum