Sağanak Tunca nehrini taşırdı

Edirne’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle Tunca nehrinin taştı ve Sarayiçi’nde bulunan Kanuni köprüsü ekipler tarafından trafiğe kapatıldı. Edirne İl AFAD Müdürlüğü ekiplerinin de yardımıyla mahsur kalan sokak hayvanlarına Zodyak bot yardımı yiyecek götürüldü. Taşkın sebebiyle herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Sağanak Tunca nehrini taşırdı

Edirne’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle Tunca nehrinin taştı ve Sarayiçi’nde bulunan Kanuni köprüsü ekipler tarafından trafiğe kapatıldı. Edirne İl AFAD Müdürlüğü ekiplerinin de yardımıyla mahsur kalan sokak hayvanlarına Zodyak bot yardımı yiyecek götürüldü. Taşkın sebebiyle herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Sağanak Tunca nehrini taşırdı
14 Ocak 2021 - 10:14
Reklam

Edirne’de, 2 gündür etkili olan ve dün gece itibariyle etkisini artıran sağanak yağışlar sonrası Tunca ve Meriç nehirlerinin debileri oldukça arttı. Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, Tunca Nehri'nin debisi Suakacağı İstasyonu’nda Pazartesi akşam saatlerinde 12 metreküp/saniye ölçülürken, bu gece itibariyle 199 metreküp/saniye artarak 211 metreküp/saniyeye ulaştı. Yetkililer tarafından Tunca Nehri için ‘kırmızı alarm' verildi.
                Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi bölgesinde Fatih Köprüsü'nden akan Tunca Nehri'nin suyu yatağından taştı. Sarayiçi alanının bir kısmı da taşkın nedeniyle sular içinde kaldı. Taşkın nedeniyle polis ekipleri tarafından Sarayiçi bölgesine giriş yapılmasını sağlayan tüm köprüler trafiğe kapatıldı. Taşkın sebebiyle de herhangi bir can ve mal kaybı olmadığını da belirtildi.  Pazartesi akşam saatlerinde su debisi 253 metreküp/saniye ölçülen Meriç Nehri'nin debisi yaklaşık iki kat artarak bu gece itibariyle 449 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Ve yetkililer tarafından Meriç Nehri için de ‘sarı alarm' verildi.
                Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Etkili olan sağanak yağış nedeniyle mahsur kalan sokaka hayvanlarını beslemek için ekiplerin seferber olduğunu belirtti.
               Tanrıkulu, “Şehrimize uzun bir süre yağmayan beklediğimiz yağmurlar nihayet yağdı. Bütün gün boyunca yağan ara ara şiddetini artıran yağmur nedeniyle komşumuz Bulgaristan’da çok ciddi yağmurlar oldu. Bu anlamda 3 nehir bulunan Meriç,Tunca ve Arda nehirlerinin olduğu Edirne şehrimizde Tunca nehrimiz sarayiçi mevkiinde taştı. Dün gece AFAD, Valilik ve Belediye ekipleri beraber bu bölgede çalışmalar yaptık. Aynı zamanda taşkın nedeniyle mahsur kalan sokak hayvanlarını canlarımızı kurtarmak için de dün gece 1 itibari ile ekiplerimiz çalışmalar yapmıştı. Şimdi tekrar Edirne İl AFAD müdürlüğümüz ile beraber Zodyak bot ile beraber orada mahsur kalan sokak hayvanlarımız için mahsur kalan 4 köpek tespit ettik. Onun dışında besleme yapılacak, alabileceklerimizi alacağız. Ama yağışlar yüzümüzü güldürdü gerçekten bu 90 yıldan fazla olan kuraklığı ilk defa bu kadar kurak bir yaz ve kış aylarını geçiriyoruz. Yağışlar bizi mutu etti. Tabi Tunca nehri malumunuz bazı yerlerde dar bir yatağa sahip bu yüzden de taşma oluyor. Tavuk Ormanı, Sarayiçi ve Er meydanının olduğu bölgelerimiz ciddi bir su yükselmesine neden oldu. Onun dışında köylerimizde bir sorun yok. Taşkınlarda yolda kalan araçlara da AFAD müdürlüğü müdahale ederek ve biz burada da hem etrafı kontrol edip hem de bir sokak hayvanlarına müdahale etmek için de Edirne Belediyesi olarak da ekiplerimizle buradayız. Daha çok yağmur yağsın biz bunlara razıyız. Bu kadar taşkına önemli olan bu kuraklığı yağan yağmurlar ile son verilsin. Burada önemli olan orman alanlarımızın yok edilmesini önlemek gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz ki orman alanları ne kadar azalırsa yağmur o kadar da azalıyor. Doğanın dengesini bozmamak doğa anaya bir şekilde saygı göstermek gerekiyor. Çevreyi doğayı korumazsak bizi çok ciddi bir susuzluk bekliyor. Tarım alanlarını da korumamız gerekiyor.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1039 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum