‘Sadece bir soru soruyoruz’

Savcılığın talimatı ile kaldırılan CHP’nin afişlerinin ardından konuşan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kimseye iftira atmadıklarını sadece soru sorduklarını söyledi. Pekcanlı, “Karardan sonrada Edirne adliyesinde partimizin hukukçuları ile itiraz ettik.” Dedi.

‘Sadece bir soru soruyoruz’

Savcılığın talimatı ile kaldırılan CHP’nin afişlerinin ardından konuşan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kimseye iftira atmadıklarını sadece soru sorduklarını söyledi. Pekcanlı, “Karardan sonrada Edirne adliyesinde partimizin hukukçuları ile itiraz ettik.” Dedi.

‘Sadece bir soru soruyoruz’
13 Nisan 2021 - 08:41

Önceki gün CHP genel başkanlığınca Türkiye genelindeki bilbordlara ‘128 milyar dolar nerede’ yazan afiş bilbordlara asılması üzerine savcılık kararı ile afişler kaldırıldı.CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne il başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, Birçok ilde asılan afişlerin arka fonunda cumhurbaşkanlığının külliyesinin olduğunu, Edirne’de asılan afişlerin arka fonunda külliyenin olmadığını söyledi. 
Cumhurbaşkanlığına hakaret mazereti olmasın diye afişlerden cumhurbaşkanlığı külliyesinin kaldırıldığını ifade eden Pekcanlı, “Birçok İlde bu afiler toplatıldı buna sebepte billboardlarda 128 milyar dolar nerede yazısının arkasında Cumhurbaşkanını siluetinin olduğunun birçok ilde mazeret gösterildi. Biz bu afişleri diğer illere göre geç astık. Biz cumhurbaşkanlığı külliyesinin olmadığı afişleri hazırlayıp bilbordlara yerleştirdik. Haklılığımızı ortaya koymak için madem cumhurbaşkanlığına hakaret kavramını kullanıyorlar biz de külliyeyi koymayalım dedik.  Edirne’de olan afişlerin arka fonunda Külliye’nin resmi yoktur. Uzunköprü ilçe başkanlığımızda külliye fotoğrafların olduğu afişleri kullandı. Burada cumhurbaşkanına hakaret kavramını kullandılar. Edirne merkez’ de asılan afişlere toplumun farklı görüşlerine mensup kısımlarının tepkisine yol açacağı ve grupların karşı karşıya gelmelerine neden olabileceğini bize söylediler. Uzunköprü’de ise cumhurbaşkanlığına hakaret külliye mazeret gösterildi.” Sözlerine yer verdi. 
‘KİMSEYE İFTİRA ATMIYORUZ’
Pekcanlı, afişlerde kimseye iftara atmadığı sadece soru sorduklarını söyledi. Paranın nerede olduğunu merak ettiğini ifade eden Pekcanlı, “Savcılığın bize tebliğinden sonra bizde parti olarak itirazımızı yaptık. Haklı olduğumuz yerde hukuksal çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz. Yetimin hakkı olan 128 milyar doların hesabını sormak ana muhalefet partisinin hem anayasal bir hakkıdır hem de vicdani bir hakkıdır. Biz burada kimseye bir iftira atmıyoruz sadece bir soru soruyoruz. Merkez bankasının rezervi olan 128 milyar dolar nerede biz bunu merak ediyoruz.” Şeklinde konuştu
‘MERKEZ BANKASI REZERVİNİ PLATFORMLARDA DA SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Merkez bankasın rezervinin nerede olduğunu sormaya devam edeceklerini belirten Pekcanlı “Türkiye gündeminde CHP tüm örgütlerinin eş güdümlü bir çalışmasıydı vatandaşa ait olan Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin hakkı olduğuna inandığımız Merkez Bankası rezervinin 128 miyar doların verildiğinin sorusunun sorulması bunu çeşitli platformlarda da sormaya devam edeceğiz. genel merkezimiz beraber cuma günü bir çalışma yaptık ve cumartesi günü Edirne’de öğleden sonra kısıtlamanın olduğu saatlerde reklam şirketi ile anlaşıp bir billboard çalışması yaptık. Muhtemelen gece geç saatlerde bu afişlerimizin toplatılması ile ilgili bir sıkıntı yaşadık. Dün sabah Edirne Emniyetindeki yetkililer ile görüştüğümde bu afiş neden toplatıldığı ile ilgili bilgi almak için aradığımda bana savcılık kararı olduğu söylendi. Dün sabah bu karar bize tebliğ edildi bu karardan sonrada Edirne adliyesinde partimizin hukukçuları ile itiraz ettik.” Diye konuştu.
Pekcanlı, Kararın hukuk devleti ile bağdaşmadığını, demokratik ülke kavramına uygulanmadığını gösterdiğini söyledi.
Kararın kaldırılması gerektiğini vurgulayan Pekcanlı, “125 milyar dolar nerede yazılı afişlerimiz dayanaksız şekilde alınan el koyma kararına istinaden toplatılmıştır. Bu el koyma kararının kaldırılması gerekmektedir.Şöyle ki ifade özgürlüğü kişilerin düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim ve başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama, yayma resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek sahip olmasını ifade eder. Anayasa da belirtildiği üzere ifade hürriyeti ancak milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği cumhuriyetin temel nitelikleri ve  devletin ülkesi ve milleti bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması başkalarının şöhret veya haklarının özel ve aile hayatlarını yada kanunun ön gördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğinin uygun olarak yerine getirmesi amaçları ile sınırlandırılabilir denmektedir.” Şeklinde konuştu.(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 
 
 

Bu haber 362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum