Rusya’ya götürülen çiniler Selimiye’ye gelecek 

Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selimiye Camii'nin hünkâr mahfilinden 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Rus General tarafından sökülerek Rusya’ya götürüldüğü söylenen çinilerin Türkiye'ye getirilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

Rusya’ya götürülen çiniler Selimiye’ye gelecek 

Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selimiye Camii'nin hünkâr mahfilinden 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Rus General tarafından sökülerek Rusya’ya götürüldüğü söylenen çinilerin Türkiye'ye getirilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

Rusya’ya götürülen çiniler Selimiye’ye gelecek 
18 Kasım 2020 - 09:55

İl genel Meclisinin Kasım ayı toplantılarının 12'inci bileşimi gerçekleştirildi.  Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, il genel meclisine katıldığı toplantıda il genel meclis üyelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Edirne’de devam eden yatırımları ve 2021 yatırım planını anlattı.
İl genel meclisinin 12'inci bileşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı yoklamanın alınmasının ardından bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasının ardından devam etti.     
                Toplantıya Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne’de turizmde neler yapıldı ve turizm gelişimi hakkında il genel meclis üyelerine sunum yaptı.
               Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Soytürk, Katıldığı toplantıda il genel meclis yaptığı sunumda müzeler hakkındaki projelerden bahsetti. Soytürk, "Gül ve kılıç, su ve köprü, saray ve fetih, Rumeli ve Osmanlı terimleri denildiği zaman akla Bursa’nın oğlu İstanbul’un babası Edirne gelir. Balkanları, Rumenliyi ve İstanbul’u fetheden Edirne’de İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev yapmak ayrı bir onur ve şereftir.
Edirne İl kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak sayın valimizin himayelerinde siz il genel meclis üyelerimizle beraber Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önemli yatırımlarıyla tarım ve turizm şehri Edirne’yi 2021 yılı hedefimiz ve 2023 yılı kültür ve turizm bakanlığımızın ülkemizin turizm hedeflerinde Edirne’nin ne kadar pastadan faydalanması gerektiği üzerine çalışmalarımızı belirledik. " Dedi.
                Edirne Kültür turizminin başkenti olacağını söyleyen Soytürk, “hedeflerimizden bir tanesi Edirne Kültür turizminin başkenti olması. Özellikle hızlı tren sonrasında ilk turizminde ciddi anlamda pastadan pay sahibi yapmak.” Dedi.
                İl Kültür Ve Turizm Müdürü Soytürk, il genel meclis üyelerine yaptığı sunumda şehirdeki müze durumları hakkında bilgiler verdi. Soytürk, “ilimizde kültür ve turizm bakanlığına bağlı 9 adet müzemiz bulunmakta. Bunlardan 2 tanesi resmi müze statüsünde 7 tanesi ise özel müze statüsünde geçiyor. 9 müzeden en bilindik olanı 1930 yılından arkeoloji ve etnografya müzesidir.  Türk İslam eserleri müzesi ve özel müzeler içerisinde de en önemlisi ise ziyaretçi sayısından dolayı 2. Beyazıt Külliyesi Sağlık müzesidir. Edirne belediyesi kent müzesi, Selimiye vakıf müzesi, İlhan Koman Heykel ve Resim müzesi, TÜ Milli Mücadele ve Lozan müzesi, Osman İnci müzesidir.  Arkeoloji  müzemiz 1969 yılında başlanarak 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır. Arkeoloji müzemizin ziyaretçi sayılara dikkat çekmek istiyorum. 2018 yılında toplam 30 bin 519 2019 yılında 35 bin 2020 yılı malum 3 ay pandemi nedeniyle kapalı  kaldı. Açıldıktan sonra da 11 bin 611 ziyaretçisi var. Bu müzemizde toplam ziyaretçiye gösterilen eser sayısı 29 bin 225 olarak kayıtlarımızda yer alıyor. Türk İslam eserleri müzesi önemli müzelerimizden bir tanesi 17 tane sergi odası var. Ziyaretçi sayılarımız ise 2018 yılında 42 bin 2019 yılında 51 bin 2020 yılında ise 14 bin ziyaretçi ağırlamıştır.” Şeklinde konuştu.
                İl Kültür Ve Turizm Müdürü Soytürk, “ Sayın Valimizin talimatları ile Türk İslam eserleri müzesinde çocuk atölyeleri yapıldığını belirtti. Soytürk, “ Çocukların daha keyifli vakit geçirebilecekleri müzeden keyif alabilecekleri kazı yapacakları, sikke basımı yapacakları alanlar oluşturuyoruz. Çocuklarımıza müzelerimizi, eserlerimizi sevdireceğiz, Tarihine sahip çıkmasını sevindireceğiz. Önümüzdeki günlerde çocuk atölyelerimiz faaliyete geçtinten sonra şehrimizde hem kendi çocuklarımız hem de yurtdışından ziyarete gelen çocuklarımız da bu müzemizde keyifli vakit geçirecek. Artık kuşaklar arası farkı ortadan kaldırmalıyız. Yeni nesil tutum ve davranışları gözlemlemeliyiz. Ve mekanları onlara göre dizayn etmeliyiz.” Dedi.
                İl Kültür Ve Turizm Müdürü Soytürk, Pandemi sürecine rağmen durmadan şehrin tanıtımına katkı sağlamak için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Şehrimizin sınır istatiklerine baktığımızda Edirne’nin 3’üncü sırada yer aldığını söyledi. Soytürk, “şehrimizin kıymetini bilmemiz lazım. Özellikle Kapıkule ve Bulgaristan’dan gelen turist anlamında ocak ve Eylül ayı 2020 yılı sayılarına baktığımız zaman ülkemizdeki tüm iller arasında şehrimiz turist bakımından 3’üncü sırada yer alıyor. Araç anlamında ise şehrimiz yine 3’üncü sırada yer alıyor. Yani Edirne pandemiye rağmen özellikle kapıkule’deki Bulgaristan’ın karantina uygulamasını kaldırdıktan sonra gelinen nokta da hafta sonları Cuma’dan başlayıp Pazartesi gününe kadar devam eden ortalama 1,86 konaklama oranımız yani aynı aylarda Eylül ve Kasım ayında başka illerle kıyasladığımız zaman konaklama sayılarının sıfır olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Şehrimiz dış turizm anlamında Bulgaristan ciddi anlamda bize katkı sağladı. 2019 yılına göre 2020 Ocak ve Eylül ayına bakıyoruz. Pandemi sürecine rağmen daha yüksek oranımız var. Alınması gereken tedbirler var. Onu ayrı bir gündemde konuşmak gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

                İl Kültür Ve Turizm Müdürü Soytürk, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Selimiye Camii ile ilgili okumalarda Selimiye Camii  Hünkar mahfilindeki çinilerin Rus General tarafından alınarak Rusya’ya götürüldüğünü öğrendiklerini Türkiye’ye getirmek için çalışma başlattıklarını söyledi.
                 Soytürk, “ Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı Sayın İskender Pala’nın Edirne ile ilgili yazdığı makaleyi okudum. Bu makalede diyor ki; Hünkar mahfilinde kaybolan çiniler var. Bu çiniler için bir yetkilinin bir girişim başlatması için çağrıda bulunmuş. Bizlerde bu girişimi başlattık Hünkar mahfilindeki çiniler maalesef Rus general tarafından 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında alınıp götürülüyor ve Moskova Müzesi'nde sergilendiği ya da depoda tutulduğu söyleniyor.  Biz bu konuyu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı Sayın İskender Pala’ya ilettik. Kendiside hemen talimatlandırdı. Bu çalışma sonunda Rus general tarafından sökülüp alınan çinileri Kültür ve Turizm Bakanlığı Rusya’dan getirilmesi için çalışıyor. Önemli bir eser kazandırmış olacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı son iki yıldır özellikle ülkemizden yurtdışına kaçırılan kendi topraklarına ait bu eserleri çok ciddi çalışmalar yaparak ciddi eserler ülkemize getirildi. İnşallah bizde Selimiye Camii’nin Hünkar mahfilindeki çinileri Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Hünkar mahfelindeki çiniler yerine gelecek. Çünkü bu eserler kendi topraklarında değerli kendi topraklarında olması gerekiyor. Sayın valimizde bu çalışmayı hızlıca başlattı.” Dedi.  (Haber- Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum