Restoranlara tedbirli paket dönemi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Koronavirüs ek genelgesi kapsamında restoranlar saat 20.00 den sonra ise sadece telefon ya da online siparişle paket servisi yapabilecek. Hıfzıssıhha Kurulları şehirlerarası dinleme tesislerindeki yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutabilecek.

Restoranlara tedbirli paket dönemi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Koronavirüs ek genelgesi kapsamında restoranlar saat 20.00 den sonra ise sadece telefon ya da online siparişle paket servisi yapabilecek. Hıfzıssıhha Kurulları şehirlerarası dinleme tesislerindeki yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutabilecek.

Restoranlara tedbirli paket dönemi
19 Kasım 2020 - 09:30

                 
Ciğerci Esnafı Erdal Akgün, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu dönemde paket servisi yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Akgün, “Bu duruma hazırlıklıyız. Müşterilerimizin hizmetine paket servisi veya gel al hizmeti ile devam edeceğiz.” Dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs (Kovid-19) salgının artış göstermesi üzerine Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından ek tedbirler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge doğrultusunda pandemi başlarında uygulanan tedbirler tekrar uygulanmaya başlayacak.  Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde saat 10.00 ila 20.00 arasında hizmet sunabilecek. Koronavirüsle mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde uygulanacağı bildirildi.
Koronavirüs salgını nedeniyle devamlı hazırlık halinde olduklarını belirten Ciğerci Esnafı Erdal Akgün, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu dönemde paket servisi yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Akgün, “Daha önce yaşadığımız pandemi sürecinde sadece paket servis yapılmıştı. O dönemde her türlü bilgiyi, beceriyi edindik. O süreçte tüm hijyen kurallarına uyarak paket servisi hizmetimize belirli bir süre devam ettik. Cuma gününden itibaren paket servise geçeceğiz ama bu duruma hazırlıklıyız. Müşterilerimizin hizmetine paket servisi veya gel al hizmeti ile devam edeceğiz.  Gönül isterdi böyle şeyler olmasın. Dünyadaki en güzel şey sağlıklı olmaktır. Sağlık ve insan bizim için her şeyden öncedir. Sağlıklı bir ortamda müşterilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.
                “HER TÜRLÜ HİJYEN KURALLARINA HAZIRIZ”
               
Esnaf Erdal Akgün, Mutfaktan başlayıp yemeğin müşteriye verildiği ana kadar tüm hijyen kurallarına uyduklarını söyledi. İnsan sağlığı için gereken tüm tedbirleri aldıklarını belirten Akgün, “Mutfaktan başlayıp müşterimize kadar her türlü hijyen kurallarına hazırız. Zaten gıda sektöründe hizmet verdiğimiz için bu işlerde hijyen olmazsa olmuyor. Devletimizin ön gördüğü şekilde paket servisini sağlıklı bir şekilde müşterilerimize ulaştıracağız. Bir bütün içerisinde insanların sağlığı için elimizden gelen her türlü tedbiri aldık ve almaya devam edeceğiz.  Alınan tedbirler dükkânımızda ve paket serviste bugüne kadar devam etti. Tuzundan, sirkesine kadar hepsi hijyen kuralları içerisinde müşterimizin önüne geldi. Bu işlerde olmazsa olmaz dezenfektan ve kolonya geliyor. Bizde müşterilerimize bol şekilde kolonyalı mendil ulaştırmaya ve tek kullanımlık ürünleri vermeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, tekrar işlerine kavuşabilmek adına Dünya genelinde uygulanması gereken üç ortak kural dikkat çeken Dinar, “Maske, mesafe ve hijyen o yüzden bütün toplumun, bütün bireylerin bu kurallara uyması gerekiyor.” Dedi.
 Dinar, “1 Haziran’da dükkânlarımızı açtık. 1 Haziran’dan beri çalışıyorduk. Fakat bu lanet olası hastalık bir türlü gerilemedi. Bizlerin kapatılmasına ve paket servise dönmemize karar verildi. Cuma gününden itibaren arkadaşlarımız paket servise dönecekler. Paket servis hijyen açısından çok önemli hijyen kurallarına uygun titiz bir şekilde çalışılacak. Paket serviste ‘gel al götür’ ya da ‘evlere servis’ yapılacak. Bundan sonraki hayatımız bu olacak. Ne kadar sürecek onu bilmiyoruz ama topyekünde bir mücadele gerekiyor. Bizim işimize tekrar kavuşabilmemiz için Dünya’da üç tane ortak kural var. Maske, mesafe ve hijyen o yüzden bütün toplumun, bütün bireylerin bu kurallara uyması gerekiyor. Kurallara dikkat edelim ki bizde bir an önce işimize kavuşalım. Hepimiz kurallara dikkat edelim. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarsak bu lanet hastalıktan bir an önce kurtuluruz.” Şeklinde konuştu.
Koronavirüs salgını döneminde sağlık çalışanlarının büyük emek verdiğini söyleyen Dinar; “Biz zor günler geçiriyoruz ama asıl sağlık çalışanları daha zor günler geçiriyor. Onlara buradan diyoruz ki Allah sizlerden razı olsun. Allah sizi başımızdan eksik etmesin.” Şeklinde konuştu.  (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1016 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum