Pekcanlı’nın hedefinde milletvekilliği var

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, geçtiğimiz gün gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan kongresinde İl Başkanlığına 3. Kez seçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, her başarılı siyasetçinin bir hikâyesi olması gerektiğini söyleyerek, kendisinin de önünde bir hikâyesi olduğunu ve ilk genel seçimlerde milletvekilliğine adaylığını koymak istediğini dile getirdi.

Pekcanlı’nın hedefinde milletvekilliği var

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, geçtiğimiz gün gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan kongresinde İl Başkanlığına 3. Kez seçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, her başarılı siyasetçinin bir hikâyesi olması gerektiğini söyleyerek, kendisinin de önünde bir hikâyesi olduğunu ve ilk genel seçimlerde milletvekilliğine adaylığını koymak istediğini dile getirdi.

Pekcanlı’nın hedefinde milletvekilliği var
11 Şubat 2020 - 09:46
Reklam

Haber-Fotoğraf: Hatice ÖZSOY
Kendisinin sadece parti yetkililerin oylarıyla seçildiğini söyleyen Pekcanlı, bundan sonraki süreçte seçimlerde Edirne halkının önüne çıkmak ve onların onurunu almak istediğinin altını çizdi
Pekcanlı, “Yani her siyasetçinin bir yaşam hikâyesinin olması lazım, Siyasetin yerel anlamda il başkanlığı en üst mertebesi, 3. dönem il başkanı seçildim dün. Bundan sonrası içinde bir hikâyemin olması lazım, eğer başarılıysa bir sonrasına geçmek lazım aynı yerde durmanın da bir mantığı yok. Tabi ki kurultayda bununla ilgili beklentim var bir talebim olacak sayın genel başkanımızdan parti meclisi ile ilgili, uygun görürse olur uygun görmezse il başkanlığı olarak devam eder. Ama genel seçimde tabi ki bende bu fırsatı değerlendireceğim. Gizlenecek saklanacak bir şey yok bununla ilgili. Böyle bir hikâyem var benimde önümde. İlk genel seçimde milletvekilliğini düşünüyorum. 3. dönem il başkanlığında artık birilerine bir şeyler yapmak lazım. İl başkanlığı sadece parti hizmeti gibi görünüyor. Beni şuan sadece partinin yetkili kurulları seçti, partinin üyeleri delegeleri seçti. Belli bir dönem sonrada tamamen Edirne halkının önüne çıkmak istiyor insan, Edirne halkının onurunu almak istiyor. İlk genel seçimde bu düşüncem var” dedi.
“İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE HEP PARTİDEYİM”
Yıllardır partinin içinde olduğunu söyleyen Pekcanlı, 20 yıldır partinin farklı yerlerinde görev alarak iyi günde de kötü günde de partisini bırakmadığını ifade etti.
Pekcanlı, “Kurultayın mecrası farklı, il başkanlığı kongresini tamamladık. Bundan sonra 28-29 Mart'ta kurultay genel başkanından onun yönetimine girmem ile ilgili bir talebim olacak uygun görürse. Ama il başkanlığı da tabi ki çok önemli bir görev. Genel başkanımız hayır il başkanlığında otur derse il başkanlığında oturacağız tamamen il başkanımızın inisiyatifiyle hareket etmek istiyorum. Diğer süreç genel seçim zaten farklı mecrada gerçekleşiyor. O sizin kendi tercihiniz zaten. Muhtemelen bütün örgütümüz de Ankara'da yani 3 dönemden sonra herkes saygı gösterecektir diye umuyorum. Ben bunu hep söylüyordum, herkes kongre öncesi klasik söylem gibi görüyordu. Ben gerçekten burada 20 yıldır tanıyan gazeteci arkadaşlarımızda var, benim gençlik kolları seçimlerimi takip eden arkadaşlar bile vardır yani sizin camianızda. O süreçten buraya kadar ben partimi bırakmadım. İl başkanlığı evet 3 dönem daha önce ki 2 dönemde böyleydi, ama ana kademe yerinde olmadığı dönemde de ben partideydim. Gençlik kolları başkanı olmadan önce de ben partideydim. Yani iyi günde kötü günde hep partideydim. Şöyle bir örnek vereyim, ben Cumhuriyet Halk Partisine üye olduğum dönemde ne Edirne belediyesi CHP yönetimindeydi ne CHP meclisteydi, mecliste bile değildi baraj altındaydı. Biz o dönem gelen gençleriz o jenerasyondan gelen gençleriz. Daha fazla seviyoruz belki de partimizi kimse alınmasın ama biz o sevgiyle geldik. Böyle olunca da bu partide kendi evladına sahip çıkıyor bunu da dün kongrede hepimiz gördük” diye konuştu.
“EKSİĞİ KABUL ETMEK ÖNEMLİ”
Kırsalda eksikliklerinin olduğunu kabul eden Pekcanlı, genel seçim gelmeden bu eksikliklerin tamamlanması yönünde çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Pekcanlı, “Oylar beklediğimin biraz anlatındaydı samimi olmak gerekirse. Daha fazla fark bekliyordum. Aslında ben uyarı olarak alıyorum bunu. 120 farktan fazlasını bekliyorduk ben ve çalışma arkadaşlarım. 120 fark biraz düşük geldi bana, yani şımarmak falan değil ben bu kongreden ders çıkarttım bizimde eksikliklerimiz oldu ama bütün partililerimiz görecek. Yönetimde güzel bir değişiklik yaptım, daha öncede defalarca söyledim ben kırsalda biraz zayıftım diye. Bu dönem o açığı kapatacağım yönetime aldığım arkadaşlarımla, il genel meclis üyelerini ve milletvekillerini daha fazla çalıştıracağız. Demek ki yeterli olmadı kırsalda böyle bir eksik gördüm ben. Bu da bizim eksikliğimiz, genel seçim gelmeden bu eksiklerimizi tamamlayıp öyle hareket edeceğiz. Bunu da vaktinde görmek eksiği kabul etmekte çok önemli. Bir kere 9 ilçenin il başkanı benim, beni desteklesin desteklemesin. Büyük bir çoğunluk desteklediği için İl Başkanıyım. Hatta şöyle söyleyeyim size ilk dönem beni desteklemeyen ilçe başkanları 2. dönem aday ol diye ilk önce onlar ısrarcı oldu. Onların verdiği azimle aslında 2. dönemde aday oldum. Tabi ki kendi ekip arkadaşlarınızla yürüyorsunuz, ekibi büyütmek önemli olan ama dün itibariyle o sandıklar açıldıktan sonra o ilçe başkanı bu ilçe başkanı artık ben bunları aştım. 9 İlçemiz var 9 İlçe Başkanımız var, 9 İlçe Başkanının da bir tane İl Başkanı var. Onları da onlar bilecek. Bizim artık işimiz partimizi iktidar yapmak, partililerimizin ve partimizin bizden beklediği bu. Cumhuriyet Halk Partisinin Edirne'de 11 bin üyesi var ama yaptığımız istatistiklere baktığımızda 11 bin üyenin 17-18 oy karşılığı var arkadaşlar çok ciddi bir rakamdır. Biz bunu hem üye olarak arttıracağız hem de oy olarak arttıracağız. Önemli olan bu geçmiş dönemlerle biz bir ortalama yaptık bu rakamlar çıktı. O yüzden hem iyi üye kaydedeceğiz, bu üye talepleri İstanbul seçimlerinden sonra baya bir arttı, partimize karşı ilgi çok arttı biz bunun farkındayız yapılan üyeliklerden görüyoruz. Üyelerimizin sayısını da arttıracağız tabi ki bununla paralel seçimde oyumuzu da arttıracağız. Tek hedefimiz şuanda bu” dedi.
“KLAVYE KAHRAMANLIĞINI BİR KENARA BIRAKSINLAR”
İl başkanlığının kapısının 24 saat boyunca herkese açık olduğunu söyleyen Pekcanlı, sosyal medya da yerli yersiz eleştiri yapanlara sert çıktı. Pekcanlı, “sosyal medyadan bu partinin milletvekilinin bu partinin belediye başkanının bel altı siyaset ile vuranlara da artık bir dur demenin vakti geldiğine inanıyorum. Eleştiri bir yere kadar” dedi.
Pekcanlı, “Tabi şimdi arkadaşlar hiç bir İl Başkanı hiç bir ilçesini hiç bir beldesini kaybetmek istemez, bunun altını çizmek istiyorum öncelikle. Biz burada 31 Mart gecesi Edirne'yi kazandık diye sevinmedik, Keşan'ı ve Havsa'yı kaybettiğimiz için bizde bu bilinçle siyaseti yapıyoruz. Biz adaylıklarla ilgili kendi endişelerimizi kendi görüşlerimizi atamaların ertesini günü zaten İl Başkanı olarak ben söyledim. Keşan ile ilgili ne söylediğimi de Genel Başkanım da biliyor, bu işe bakan yerel yönetimle alakalı olan herkeste biliyor. O yüzden içimde bir ukde yok yanlış yaptığımla alakalı. Eleştiri alıyor muyuz? Alırız normaldir. Ama ben dün kongrede şunu da söylemeye çalıştım. Biz oralardan kaybettiğimiz iki ilçemizden eleştiri alırken, kazandığımız hiç bir ilçeyle ilgili de kimse bize kalkıp siz burada doğru tercih yaptınız demedi. İşte Meriç'te öyle bir aday buldunuz ki, yani Erol Başkanım çok büyümüz bizim 1948 doğumlu bir partilimiz 71 yaşında 6. defa aday oldu 4. defa Belediye Başkanı oldu yüzde 62 ile Türkiye 20.si oldu. Erol Dübek'inde tanısına imzasını ben attım, Enez'de Özkan Gönenç çok genç Belediye Başkanımız,  Özkan Gönenç yüzde 58 oy aldı. Onunda altına imzayı ben attım. Bu 2 Belediyeyi de biz iktidar partisinden aldık biz muhalefet partisiyken iktidar partisine belediyeyi kaptırdık. Havsa'nın halini gidin görün yani şimdi insanlar bir umut iktidar partisinin nimetlerinden faydalanmak için AKP'ye oy verdiler muhalefet partisinin belediyelerini kaybettik. Biz buna inat yaptığım hatalarla iktidar partisinden belediye aldık arkadaşlar. Tabi bunları kongrede böyle uzun uzun anlatamıyoruz danışma kurulları yapıyoruz, danışma kurullarında da kimse bunları sormuyor. Gidiyoruz o saygı çerçevesinde danışma kurulu başlıyor ve bitiyor. Biz üyelerin tamamına açık danışma kurulu yapıyoruz. Önemli olan iletişim, iletişim kuramadığız üyemizle mesafemiz açık demektir. Köyde ve şehirde yaşayan üyelerimizde daima iletişim halinde olacağız çünkü bu kopukluk bizim aramızda ki mesafeyi açıyor, sorunlarımızı dertlerimizi birbirimize anlatamıyoruz. Bunları gidereceğiz bu dönemde. Bizimde eksikliklerimiz olabilir bize karşı söylenen bazı muhalif söylemler çığırından çıkmış vaziyette ama bizimde bazılarıyla ilgili kendimize çeki düzen vermemiz lazım. Hiç kimse farklı bir şey düşünüyoruz zannetmesin sadece at gözlüğü ile önümüze bakmıyoruz geniş bakmaya çalışıyoruz ama tekrar söyleyeceğim dün kongrede de söyledim sosyal medyadan bu partinin milletvekilinin bu partinin belediye başkanının bel altı siyaset ile vuranlara da artık bir dur demenin vakti geldiğine inanıyorum. Eleştiri bir yere kadar, İl Başkanlığının kapısı 24 saat açık. Gelecek arkadaşlar burada benimle konuşacaklar, en güzeli klavye kahramanlığı yapmak bunu biraz kenara bırakacağız” dedi.
“LİSTEMİZ ŞAMPİYONLAR LİGİ GİBİ”
Kongrenin ardından işlerine bakarak eksikleri gidermeye başlayacaklarını söyleyen Pekcanlı, hazırladıkları listenin ‘Şampiyonlar ligine’ benzetilmesinden dolayı gurur duyduğunun altını çizdi.
Pekcanlı, “Kesinlikle artık kongre bitti zaten, işimize bakacağız eksikliklerimizi gidereceğiz. Biz kucağımızı açtık muhalif olan tüm arkadaşlarımıza, İl Başkanlığında bana karşı aday çıkan Serkan arkadaşımla hiç bir sıkıntımız yok. Onlar bizim yol arkadaşımız, dün dünde kaldı hepimiz önümüze bakacağız artık.  Listem iyi, çok güzel bir liste yaptım. Şöyle söyleyeyim özellikle kurultay delegeleri her zaman Cumhuriyet Halk Partisinde çok önemlidir. İl Başkanlığı görevi kadar önemlidir. Edirne Belediye Başkanı ilk defa kurultay delegesi oldu. 3. dönem yol arkadaşlığımız var Recep Başkan ile daha önce milletvekili iken doğal kurultay delegesiydi ama seçilerek ilk defa kurultay delegesi oldu fedakarlık etti kendisi gençler olsun diye. Yani ilk dönem İl Kadın Kolu Başkanı da Gençlik Kolları Başkanı da İl Başkanı olarak da bende kurultay delegesiydim. 2 ilçe başkanımız vardı o zaman 6 delegeydik. Geçen dönemde 6 delegeydik, 6 delegenin de yarısı ilçe başkanıydı yine hatta 3-4 tanesi ilçe başkanıydı yine örgüt ağırlıklıydı. Bu seferde yerel yönetimlerde başarı kazanan belediye başkanlarımızı ve kurultay delegeleriyle onurlandırmak istedim ama Recep Başkan kamudan siyasete geçtiği için İlçe Başkanlığı İl Başkanlığı gibi görevlerde bulunmadı. Diğer belediye başkanımızda Uzunköprü, Meriç, Enez ve Süloğlu ilçe başkanlarımız hepsi geçmişte bu partide ilçe başkanlığı yapmış, bizim tabirimizle tabandan gelen insanlar. 5 kurultay delegesi kurultay başkanı yani kuvvetli bir liste hatta dün salonda şampiyonlar ligi gibi bir söylem oldu, hoşuma da gitti. Evet, bizim bütün belediye başkanlarımız kendi ilçesinin şampiyonudur. Bende onları kurultay delegeliğiyle onurlandırmak istedim. Tabi ki 8 delegenin 8'ide Kılıdaroğlu'nun arkasında durmak şartıyla yazdım, bunu da buradan söylemek istiyorum” diye konuştu.
 

Bu haber 387 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum