Pekcanlı, ‘Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz’

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Başkan Pekcanlı düzenlediği basın toplantısında pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talip olduklarını dile getirdi.

Pekcanlı, ‘Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz’

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Başkan Pekcanlı düzenlediği basın toplantısında pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talip olduklarını dile getirdi.

Pekcanlı, ‘Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz’
19 Eylül 2020 - 18:26
Reklam

 Pekcanlı, “Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB,  sivil toplum örgütleri birlikte “senin de televizyonun olsun”  kampanyası açmalıdır” dedi.          


Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında Ülkenin ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığını vurguladı. Başkan Pekcanlı, “ 18 yıllık AK Parti döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir” dedi.
“EĞİTİM SICAK SİYASETİN KONUSU OLAMAZ”
Salgında eğitim sürecine ilişkin CHP Genel Başkanının açıkladığı 14 maddelik çağrıyı yinelediğini söyleyen Pekcanlı, “Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir” dedi.
“3 MİLYON 17 BİN 718 ÖĞRENCİNİN İNTERNET ERİŞİMİNİ SAĞLAMALIDIR”
Başkan Pekcanlı, “Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlaması gerektiğini söyledi. Pekcanlı, “Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB,  sivil toplum örgütleri birlikte “senin de televizyonun olsun”  kampanyası açmalıdır.” şeklinde konuştu.
“KOVİD-19 ÜLKE GENELİNDE BİR STANDARDA OTURDU”
Başkan Pekcanlı, Devletin birçok kurumunun yaptığı açıklamalara İl Başkanı olarak güvenmediğini söyledi. Pekcanlı, “Edirne’nin Türkiye ortalamasının biraz altında olduğunu biliyorum. Edirne olarak bu konuda iyiyiz. Bu anlamda bölgemizde çalışan bu işin başındaki başta sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Ama bölgemizde de konuyla ilgili üstü kapalı olarak ülke ortalamasının altında Edirne’nin belki de kendi yapısıyla insanların dikkat etmesiyle alakalı diğer illere göre durumumuz iyi. Bazı yerlerden dikkat edilmesi gereken yerlerden devletin kontrolünde olan kurumlardan Kovid ile ilgili duyumlar aldık. Mesela huzurevinde Kovid hastaları olduğuna dair duyumlar aldık. Bu kurumların başındaki insanlar mahalle aralarında muhtarları gezeceklerine kendi kurumlarındaki bu alanları denetlerlerse daha iyi olur. Bu anlamda buralarda daha dikkat edersek Edirne diğer yerlere göre daha iyi. Paralel olarak bir artış Edirne’de de var. Bazı yerlerde çok uçuk rakamlar söylüyorlar. Ben öyle bir şey duymadım. Vatandaşlarımız biraz daha dikkatli olursa daha iyi olur. Huzurevinde 2-3 kişi civarında vaka olduğunu duydum. Bunlar devletin kontrolünde olan yerler. Evet, bireysel olarak dışarıda virüsü kapma ihtimalimiz, kapalı ortamda kontrol altında olan insanlara göre daha kolay ama devlet bünyesinde kapalı kurumlarda devletin himayesinde olan insanların bu virüsü kapması bütün dikkatleri oraya çekiyor. Huzurevinden birkaç partili üyemizden, büyüğümüzden duydum. Bu anlamda yetkilileri bu kurumlarda daha dikkatli çalışmaya davet ediyorum. Kendiişlerini daha dikkatli yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)


 

Bu haber 659 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum