Patlayan borular yenilenerek, kaçak önlenecek

Edirne Belediyesi kentin alt yapı sorununu ileri dönük çalışmalarla sürdürürken, bir yandan da kuraklık nedeniyle yaşanan su sıkıntısını önüne geçmek ve önlem almak için çalışmalarına devam ediyor. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, belediyenin amacının patlayan boruları yenileyerek, yüzde 40’a yakın yaşanan su kaçağını önüne geçmek olduğunu söyledi.

Patlayan borular yenilenerek, kaçak önlenecek

Edirne Belediyesi kentin alt yapı sorununu ileri dönük çalışmalarla sürdürürken, bir yandan da kuraklık nedeniyle yaşanan su sıkıntısını önüne geçmek ve önlem almak için çalışmalarına devam ediyor. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, belediyenin amacının patlayan boruları yenileyerek, yüzde 40’a yakın yaşanan su kaçağını önüne geçmek olduğunu söyledi.

Patlayan borular yenilenerek, kaçak önlenecek
11 Ocak 2021 - 10:04
Reklam

                Alt yapı ihalesi sonrası kentin tamamında devam eden çalışmalarda sona yaklaşılırken yapılan bazı ilaveler ve teknolojik entegrasyonda tüm hızıyla devam ediyor. Yeni içme suyu hatlarının bazı noktalarda tamamlanması ve abone bağlantılarının yapılması ile su verilmesine başlanırken, yeni hatlarda oluşan basınç su deposu olmayan binaların iç hatlarında da arızalara yol açıyor. Edirne belediyesi tüm bu çalışmalar yaşanırken olası mağduriyetleri de ortadan kaldırmak için yoğun çaba sarf ediyor. Dünya’da yaşanan kuralık tehdidine karşı vatandaşları bilinçlendirmenin yanında kayıp kaçak ile de mücadeleye hız veren Edirne Belediyesi, barajlardan gelerek kente dağıtılan içme suyu hatlarının eski olmasından kaynaklı yüzde 40’lık su kaybının da önüne geçmek için müdahalelerine hız verdi. İletişim çağının verdiği avantajları fırsata çevirin Edirne Belediyesi bu sayede su dağıtım merkezi başta olmak üzere arıtma ve diğer tesislerinde tam anlamıyla otomasyona geçti. 7/24 kente sağlanan içme suyunun kalite kontrolü, ilaçlanması ve hangi bölgede ne kadar suya ihtiyaç var gibi sorulara anında sistem üzerinde otomatik olarak cevap veren belediye bu sayede hem enerji tasarrufunu hedefliyor hem de kayıp kaçak ile mücadele konusunda önemli bir yol alıyor.
                “KENTTEKİ TÜM SU DAĞILIMINI AN BE AN GÖREBİLİYORUZ”
                Sistem hakkında bilgi veren Edirne Belediye Başkan yardımcısı Makine Mühendisi Yaver Tetik kente suyun iletimini sağlayan ve belirli bölgelerde bulunan ana depolara ilaveler yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini kaydetti.
                Kentin değişik noktalarında 9 adet 18 bin metreküplük depolar bulunduğunu bunların enerji maliyetini azaltmada önemli rol üstlendiklerini ve yapılacak 38 bin metreküp seviyeli depolarla suyun kendi cazibesi ile abonelere ulaşarak basınçlarının kontrol altında tutulabileceğini kaydeden Yaver Tetik “Bizler bu sayede kentteki tüm su dağılımını an be an görebiliyoruz. Sistem otomasyona bağlı olduğu için ben hangi noktaya su ihtiyacım var bunu görerek müdahale ediyorum ve otomatik olarak ta dağıtım yapılabiliyor.”dedi.
                “KAYIP KAÇAĞI ORTADAN KALDIRACAĞIZ”
                Kentte alt yapı tamamlanana kadar asıl amaçlarının kayıp kaçağı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Tetik “başkanımızın bize kesin talimatı var! İlk olarak biz Edirne Belediyesi olarak kayıp kaçağı ortadan kaldıracağız. Yüzde 40 olan bir oranımız var. Buda çok yüksek bir oran. Eğer bu zor günlerde biz bunu ortadan kaldırabilirsek ki bunu başarırız; işte o zaman bireysel uygulamalarla suyun tasarruflu kullanılması yönünde çalışmalara başlayacağız.” Dedi.
                “3 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM”
                Enerji maliyetlerini düşürmek içinde 3 milyon TL’lik bir yatırım atağında olduklarını belirten Başkan yardımcısı Tetik “bildiğiniz gibi yeni yapılan arıtma tesisimi var. Burada her şey otomasyona bağlı.Ancak bir enerjinin doğru kullanılabilmesi için bir proje çalışması yaptık ve bunu İller Bankasına sunduk.Kabul edilmesi an meselesi.Eğer proje onaylanırsa yeni arıtma tesisimizin olduğu alanda 20 bin metreküplük deponun üzerine güneş panelleri koyacağız.340 Kw. gücünde olan bu panellerin üreteceği enerji ile arıtmanın enerji maliyetini düşürmüş olacağız.” Şeklinde konuştu.
                “BARAJDAN GELEN SUDA EKSİLME OLURSA SİSTEM BUNU OTOMATİK OLARAK ALGILIYOR”
                Paşaçayırı su kuyularında 90 metre derinden su çekmeye başladıklarını ve burada aylık 200 bin TL’lik bir enerji maliyetinin olduğunu belirten tetik “su kuyularından suyu çeken motorlar akıl almaz büyüklükte ve enerji harcaması çok fazla. Bu yüzden bizim için çok rantabl değil fakat şu an mecburuz. Barajdan gelen suda eksilme olursa sistem bunu otomatik olarak algılıyor ve Paşaçayırı su kuyularından su çekerek bahsettiğimiz depolara aktarım yapıyor” diyerek Mimar Sinan modelini uyguladıkları su depolarını su terazisi gibi kullandıklarını ve suyun kendi cazibesi ile abonelere ulaştırma gayretinde olduklarını kaydetti. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 674 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum