Ortaylı’nın katılacağı çalıştay’ın tanıtımı yapıldı

Avrupa Birliği Go For Youth programı kapsamında, Roman Gençlik Derneği ve Edirne Belediyesi ortaklaşa düzenleyeceği 31 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek "Roman Dili ve Kültürü Çalıştayı"nın lansmanı yapıldı.

Ortaylı’nın katılacağı çalıştay’ın tanıtımı yapıldı

Avrupa Birliği Go For Youth programı kapsamında, Roman Gençlik Derneği ve Edirne Belediyesi ortaklaşa düzenleyeceği 31 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek "Roman Dili ve Kültürü Çalıştayı"nın lansmanı yapıldı.

Ortaylı’nın katılacağı çalıştay’ın tanıtımı yapıldı
29 Temmuz 2021 - 09:26

Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde 31 Temmuz Cumartesi günü saat 10’da Prof. Dr.  İlber Ortaylı, Prof. Dr. Hristo Kyuchukov, Prof. Dr. Emine Dingeç, Dr. Biser Alekov katılımlarıyla gerçekleşecek olan "Roman Dili ve Kültürü Çalıştayı"nın tanıtımı dün Romacted Çocuk Evi’nde yapıldı.
“ÇOK HEYECANLIYIZ”
Projenin tanıtım lansmanına katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne belediyesi olarak roman mahallelerinde dezavantajlı gruplarla çalıştıklarını söyledi. Tanrıkulu,  “Roman mahallelerinde dezavantajlı gruplarla uzun zamandır çalışıyorum. Edirne belediyesi olarak çok uzun zamandır roman mahallelerinde dezavantajlı gruplarla çalışıyorum. Bu konuda Edirne’de gerçekten dernekler sivil toplum örgütleri ile bir yol aldık. Pandemiden önce tiyatro okuma etkinliği gibi çocuklarımız ile etkinlikler yapıyorduk. Pandemide zoom üzerinden eğitim yapalım dedik. Trakya Üniversitesi Enstitüsünde kitabı var. Biz olarak çok heyecanlıyız. Halkımızı Cumartesi günü saat 10’da Halk Eğitim’de yapacağımız çalıştaya davet ediyoruz. Orada romanların tarihleri, kökenleri, göç yolları, dilleri, eğitimleri ve gelenekleri ile ilgili bizlere bilgiler verilecek.” Dedi.
“ÇALIŞTAY’IN KONUSUNUN ROMAN DİLİ VE KÜLTÜRÜ”
Roman Gençlik Derneği Başkanı Selçuk Karadeniz, Çalıştay’ın konusunun Roman Dili ve kültürü olduğunu ifade etti. Karadeniz, “ 31 Temmuz 1 Ağustos tarihlerinde Roman Akademik Gençlik Buluşmasını yapacağız. Roman Dili ve kültürü Çalıştayı olacak. İki gün boyunca 12 ilden katılımcılar bizimle olacak. Katılımcılar 1 Şubat-1 Mayıs tarihleri arasında online yapılan roman Akademi kursu öğrencileri. 10 ders yapıldı. Dünya’da romanların konuştuğu bir dil var ve romanes alfabesi var. Romanes alfabesi 33 harften oluşuyor. Gençlerimizin bu dili konuşamadığını tek tük konuşulduğunu fark ettik. Çalışmanın ikinci ayağı Edirne’de Edirne Belediyesi desteğiyle bir çalıştay yapıyoruz. Öğrencilerle beraber Roman dili üzerine neler yapabileceğimizi tartışacağız. Anketler dağıtılacak. Ekmek, su, git, gel gibi günlük hayatta kullanılan kelimelerin kendi bölgelerinde Roman mahallelerinde nasıl söylendiği ile ilgili çalışmalar yapılıp sonunda Türkiye’de Romanes Grammer kitabının çıkartılması planlanıyor.” Diye konuştu.
“ROMAN DİLİ UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR DİL”
Edirne Dernekler Federasyonu Başkanı Çetin Örs, roman dilinin unutulmaya yüz tutmuş bir dil olduğunu belirterek, “Söz konusu çalışmanın büyük faydasını gördüm. Roman dili artık unutulmaya yüz tutmuş bir dildir. Yaşlılarımız vefat edince bu dili bize öğretecek kimse kalmadı.  Hristo Hocamız’dan bazı bilgilerle tekrardan yaşatmaya çalışacağız.” Dedi.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 214 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum