Ölçü aletleri için son gün 28 Şubat

Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, ölçü aletleri için kurumlara veya muayene servislerine beyanname verilmesini gerektiğini ifade etti. Akbulut, maksimum kapasitesi 2 bin kg üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarlarının ve hız ihlal tespit donanımlarının ilk, periyodik ve stok muayene müracaatları için TSE’ye elektronik ortamda başvuru yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ölçü aletleri için son gün 28 Şubat

Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, ölçü aletleri için kurumlara veya muayene servislerine beyanname verilmesini gerektiğini ifade etti. Akbulut, maksimum kapasitesi 2 bin kg üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarlarının ve hız ihlal tespit donanımlarının ilk, periyodik ve stok muayene müracaatları için TSE’ye elektronik ortamda başvuru yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ölçü aletleri için son gün 28 Şubat
13 Ocak 2022 - 17:23

 
 
Akbulut, “Dağıtım şebekelerinde abonelerde kullanılmakta olan 10 yıllık periyodik muayene süresini doldurmuş su, elektrik ve doğalgaz sayaçları için muayene başvurularının ilgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından https://dijitalbakanlık.sanayi.gov.tr üzerinden en geç 28 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar sanayi ve teknoloji il müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.” Dedi.
Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, 3 bin 516 sayılı “Ölçüler ve Ayar Kanunu” ve “Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği ve Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği’ ne göre kullanılan her bir ölçü aletinin belirli süreler içerisinde periyodik muayenesinin yaptırılması zorunluğu olduğunu ifade etti. Şubat ayının sonuna kadar ilgili kurumlara veya muayene servislerine beyanname verilmesini gerektiğini ifade etti. Akbulut, ölçü aletleri ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Ölçü aletleri ile ilgili olarak 2022 yılı şubat ayı sonuna kadar ilgili kurumlara veya muayene servislerine beyanname verilmesi gerekmektedir.
TSEilk, periyodik ve stok muayeneleri için beyannamesi verilecek ölçü ve ölçü aletleri
2 (iki)  Yıllık periyodik muayene süresi dolan su dışındaki sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemleri (akaryakıt ve LPG), sıkıştırışmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’dan yukarı kütle ölçüleri, demir yolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan   otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarlarının ve hız ihlal tespit donanımlarının ilk, periyodik ve stok muayene müracaatları için; https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru portalı üzerinden şubat ayı son günü resmi tatile geldiğinden en geç 28 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’ ye elektronik ortamda başvuru  yapılması gerekmektedir.
BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA İLK, PERİYODİK VE STOK MUAYENELERİ İÇİN BEYANNAMESİ VERİLECEK ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİ
Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malları doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı acık veya kapalı olan Pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg’ın altında olan III ve IV. üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden Masa Terazileri, Asma Teraziler, Tek Kollu Kantarlar, İbreli Terazi için muayene başvurularının en geç  28 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılması gerekmektedir.
YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİNE İLK, PERİYODİK VE STOK MUAYENELERİ İÇİN BEYANNAMESİ VERİLECEK ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİ
Kapasitesi 2000 kg altında olan I,II, III ve IV. üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, okuma ve çıktı verebilme özelliği ile yazar kasa veya başka bir cihaza bağlı çalışma özelliği bulunan tartı aletleri ile otomatik tartı aletleri,  için muayene başvuruları Bakanlığımızdan yetki almış Tartı Aletleri Muayene Servislerine Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Cihazları, Tagokraf, Taksimetre ve Isı Cihazlarının muayene başvuruları ölçü aleti ile ilgili yetkili muayene servislerine en geç  28 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekmektedir.
Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Muayene Servisleri listesine https://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.
Dağıtım şebekelerinde abonelerde kullanılmakta olan 10 yıllık periyodik muayene süresini doldurmuş su, elektrik ve doğalgaz sayaçları için muayene başvurularının; ilgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından https://dijitalbakanlık.sanayi.gov.tr üzerinden en geç 28 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar sanayi ve teknoloji il müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
Yapılacak denetimlerde Ölçü ve Ölçü Aleti kullanıcılarının cezai duruma düşmemeleri için yasal süreler içerisinde muayene başvurularını yapmaları hususu, Kamuoyuna önemle duyurulur.” (Haber Merkezi)
 
 
 
 
 

Bu haber 159 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum