‘Okulların açılmasını İl hıfzıssıhha kurulları belirleyebilir’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Edirne ziyaretinde Edirne Lisesinde A Haber’in canlı yayın konuğu olarak gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, “Okulların açılması ya da sınav yapılmasına ilişkin, çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulunun, valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebileceğini ifade etti.

‘Okulların açılmasını İl hıfzıssıhha kurulları belirleyebilir’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Edirne ziyaretinde Edirne Lisesinde A Haber’in canlı yayın konuğu olarak gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, “Okulların açılması ya da sınav yapılmasına ilişkin, çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulunun, valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebileceğini ifade etti.

‘Okulların açılmasını İl hıfzıssıhha kurulları belirleyebilir’
26 Şubat 2021 - 09:43

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Edirne Lisesi’nde canlı yayında Spiker Hikmet Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, Ağustos ayından itibaren okulların 1 milyon öğrencinin okula devam ettiğini belirtti. Bakan Selçuk, “Çünkü gerek bilim insanlarıyla yaptığımız toplantılardaki eğitim bilimciler, büyük bir grubumuz var danıştığımız. Onlarla, uzmanlarla, il müdürlerimizle, okul müdürlerimizle konuşuyoruz.  Zaten ağustostan beri okula devam ediyor 1 milyon civarında öğrencimiz. Yani destekleme yetiştirme kursuna, hazırlık için geliyorlar okullarımıza." Dedi.  
                “YÜKSEK RİSKLİ OLAN BİR ŞEHİRDE İLİN HIFZISSIHHA KURULU KARAR VERECEK”
                Bakan Selçuk A Haber’in canlı yayında yaptığı açıklamada pandemi sürecinde okulların ve sınavların İl hıfzıssıhha kurulları tarafından yerinde karar ile risk analizleri ile karar verileceğini belirtti.
                 Bakan Selçuk, “Yani diyelim ki yüksek riskli illerimiz var. Biliyorsunuz yerinde karar diye bir şeyden söz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan toplantıda yerinde karar konusunda tüm bakanlıklara verilen görevler var. Çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulu, sayın valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebilir. Yani 'Burada çok yüksek risk var, biz bu hafta sınav yapmayalım, bu hafta okulu açmayalım, açalım.' diyebilir. Genel prensipler konusunda standartlarımız var. Ama illerin vaka sayısı anlamındaki durumu iller tarafından hıfzıssıhha kurulu tarafından yönetilecek. Ve bu kurul 'Filanca ilde hiç vaka yok ya da çok az, biz okullarımızı açıyoruz şu kademelerde.' diye karar verebilir. Ama başka bir il de diyebilir ki 'Bizim ilimizde çok yüksek risk var bu hafta açmıyoruz iki hafta açmıyoruz.' ve bu süreçte de biz okulların açılma durumuna göre onların sınavlarını erteleyeceğiz." Şeklinde konuştu.
                “DAHA FAZLA ÖĞRETMEN ATAMASI OLMASI GEREKTİĞİNİ NET SÖYLÜYORUM”
                Bakan Selçuk, 20 bin öğretmen ataması takvimiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.
                Bakan Selçuk, “Dün bir toplantı yaptık, hemen önümüzdeki aylarda kısa bir zamanda bu takvim nasıl olacak ve nasıl işleyecek Personel Genel Müdürlüğümüz taslaklar halinde bize getirdi. Elimizde 2 taslak var, bunlardan hangisini ne şekilde değerlendirelim, Ankara'ya döndüğümde tekrar ekiple bunu konuşup atama takvimini ilan edeceğiz. Daha fazla öğretmen ataması olması gerektiğini net söylüyorum. Haklılar, hayalleri var, gelecek beklentileri var, ev kuracaklar, aile kuracaklar evlenecekler bunun farkındayız. Ekonomik imkanlar çerçevesinde de ilgili bakanlıklarla yapılan değerlendirmeler sonucu böyle bir tablo ortaya çıktı. Temennimiz, çabamız bunu daha da yükselmesi yönünde.” İfadelerine yer verdi.
                “YENİ DEĞERLENDİRMELER DE ÖNÜMÜZDEKİ TOPLANTILARDA YAPILACAK”
                Milli eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitimde değerlendirmelere devam edildiğini belirtti.
                Bakan Selçuk, “Bu karar Sağlık Bakanlığı marifetiyle Kabine toplantılarında yapılan sunumlarla, tartışmalarla fotoğraf ortaya koyuluyor. Neticede Kabine bir karara varıyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu açıklıyor. Bu süreç tamamen Bilim Kurulunun önerilerinden başlayan süreç böyle tamamlanıyor her 15 günde bir, 2 haftada bir 'Bu kararları değiştirelim mi, yeni kararlar alalım mı, ihtiyaç var mı, durum uygun mu?' şeklinde değerlendiriliyor. Yeni değerlendirmeler, yani diyelim ki 10. sınıf için, 11. sınıf için, mesela 6. sınıf için, 7. sınıf için yeni değerlendirmeler de önümüzdeki toplantılarda yapılacak. Bunun uygun olup olmadığı sağlık açısından koşullarından başlayıp, eğitimsel olarak değerlendirilecek." Şeklinde konuştu.
                “SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE 14 KİTAPTAN OLUŞAN PAKET İLE DESTEK VERİLECEK”
                Milli eğitim Bakanı Selçuk, Sınavlara hazırlanan öğrenciler için oluşturulan kanal ile öğretmenlerin sınava ilişkin ders anlattığını ve soru çözümleri yaptığını belirtti.
                Bakan Selçuk, “"Bir defa iki ayrı kanalımız var, 8. sınıflar ve 12. sınıflar için özel kanallarımız var. Orada öğretmenlerimiz sınava yönelik ders anlatıyor, soru çözümü yapıyor. Bu sadece onlar için kanal. Ayrıca hafta içinde başka öğretmenlerimiz aynı dersi veriyor televizyonda.  Ayrıca kendi öğretmenleri de aynı dersi veriyor. Video kütüphanemizde benzer derslerin filmini, videosunu izleyebilirler. Bakın 4 yaptı. Ayrıca soru çözüm hattımız var. Öğrenciler burayı arayıp çözemediği soruda yardım isteyebiliyor. Ayrıca yüz yüze eğitim, geçen sene ağustos ayından itibaren, destekleme yetiştirme kurslarımız var. 1 milyon civarında öğrenci okula gidip geliyor. Küçük gruplar halinde çalışıyor, tüm standartlara uyuyorlar. Sınava kadar gelip gidecekler. Biz öğrencilere sadece evinde televizyon, internet ve dijital platformla bırakmıyoruz. Ayrıca  her öğrenciye 14 kitaptan oluşan bir paket hazırladık. Sınava girecek öğrencilere bu kitapları takdim edeceğiz." Dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 585 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum