‘Öğretmenlikte anahtar kelime sevgi’

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinleri kapsamında Edirne Valisi Yardımcısı Ali Uysal, emekli olan öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgesi’ takdim etti. Öğretmenlikte anahtar kelimenin sevgi olduğunu söyleyen Uysal, “Sevgi varsa her şey var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak en güzel şey budur.” Dedi.

‘Öğretmenlikte anahtar kelime sevgi’

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinleri kapsamında Edirne Valisi Yardımcısı Ali Uysal, emekli olan öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgesi’ takdim etti. Öğretmenlikte anahtar kelimenin sevgi olduğunu söyleyen Uysal, “Sevgi varsa her şey var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak en güzel şey budur.” Dedi.

‘Öğretmenlikte anahtar kelime sevgi’
24 Kasım 2021 - 17:23

Öğretmenler günü nedeniyle Atatürk anıtında düzenlenen törenle başlayan program, Halk eğitim merkezinde yapılan etkinlikle devam etti. Buradaki programda Vali Yardımcısı Uysal, emekli öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgesi’ takdim etti.
24 Kasım Öğretmenler Günü etkinleri kapsamında ilk olarak Atatürk anıtında tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumu yapılarak, saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde istiklal marşı okundu. Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenleri günü yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı. Dün gerçekleşen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, emekli öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgesi’ verirken, burada yaptığı konuşmada; “ Bir çocuk dersini aldığı öğretmenini seviyorsa o dersi seviyor. Bence anahtar kelime sevgi. Bu her meslek için böyle ama öğretmenlikte bu biraz daha fazla. Ben eşimden de bu konuda çok şey öğrendim. Kendisi çok fedakâr bir öğretmen. Sevgi varsa her şey var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak en güzel şey budur.” Dedi. 
Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Duygu Nalbant, mesleğe yeni girmiş öğretmenler adına konuşma yaparken, pandemi dönemindeki zorlu şartlarda büyük tecrübeler edindiklerini dile getirdi. Nalbant, “Toprak altına atılan bir tohumun filiz verebilmek için kendini feda etmesi gibi öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda etmektir. İşte biz tüm bunları mesleğe yıllarını adamış öğretmenlerimizden öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Toplumun geleceğinin harcını yoğuran, gençlere şekil veren her çeşit meslek erbabının yetişmesine öncülük eden bir mum gibi eriyen ve eridikçe etrafını aydınlatan öğretmenleriz. Öğretmen bu toplumun hem mazisidir hem de geleceğini öğretendir. Göreve yeni başlayan öğretmenler olarak salgın döneminde zorlu şartlarda eğitim vermeye mecbur kaldığımız dönemde değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu daha iyi gördük. Ne mutlu ki böyle zorlu bir süreçte büyük tecrübeler edindik ve bunu başarmanın haklı gururunu yaşadık.” Dedi.
“ÖĞRETMEN İÇİN MESLEKTEN AYRILIŞ KOLAY DEĞİLDİR”
Emekli olmuş öğretmenler adına konuşma yapan Şükrüpaşa İlkokulu öğretmenlerinden Ergin Kervan ise bir öğretmen için meslekten ayrılmanın kolay olmadığını ifade etti. Kervan, “Öğretmenlik, hepimizin hayatında unutulmayacak anılar, izler bırakır. Öğrenciler çocuğumuz okul evimiz olmuştur. Biz öğretmenlerin en büyük mirası yetiştirdiği öğrencileridir. Onların yüreğinde bir iz bırakabildiysek ne mutlu bize. Her veda bir hüzündür. Ancak öğretmenlik mesleği ölene kadar devam eden bir meslektir. Yüreğimizde her zaman öğrencilerimiz, okulumuz olacaktır. Genç öğretmenler, mesleğinizde başarılı olmak istiyorsanız öncelikle çocukları ve mesleğimizi çok sevmeliyiz.” Diye konuştu.
“ÖĞRETMEN EĞİTİMİN LİDERİ GELECEĞİN MİMARIDIR”
Günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak, öğretmenlerin geleceğin mimarı olduğunu söyledi. Bayrak, “Öğretmen eğitimin lideri geleceğin mimarıdır. Umudun adaletin güveni şefkatin abidesidir. Memleketin her köşesinde yüreklere sevgiyi zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir. Öğretmenlik bir meslek değil hiç eksilmeyen bir sevdanın adıdır. Öğretmen geleceği öğrencisinin gözünde görür ve yüreğinde yaşar. Ne mutlu ki insanlığın tüm işlevleri bizim bahçemizde yetişir. Hedefimiz Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir sözündeki görevi en iyi şekilde gerçekleştirmektir.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Edirne’de bulunan öğretmenlerin seslendirdiği ‘Öğretmen çocuklar için söylüyor’ isimli video gösterimi izlendi. Video salondakiler tarafından büyük beğeni topladı.
Video sonrası mesleğe yeni başlayan öğretmenler, ‘öğretmenlik yemini’ ederken, şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Ardındansa öğrencilerin hazırladığı ‘Öğretmenim’ adlı oratoryo gösterimi yapıldı.
(Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 

Bu haber 135 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum