Öğrencilere Tarhana çorbası

“Sağlıklı Nesiller Tarhana İl Büyüyor” projesi kapsamında Edirne Merkez’de bulunan Vali Fahri Yücel İlkokulunda Vali Yardımcısı Ali Uysal öğrencilere tarhana çorbası ikramında bulundu. Geleneksel tarhana çorbasını tanıtmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için böyle bir proje başlattıklarını söyleyen Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, yaklaşık 2 ay 8 hafta boyunca devam edeceğini söyledi.

Öğrencilere Tarhana çorbası

“Sağlıklı Nesiller Tarhana İl Büyüyor” projesi kapsamında Edirne Merkez’de bulunan Vali Fahri Yücel İlkokulunda Vali Yardımcısı Ali Uysal öğrencilere tarhana çorbası ikramında bulundu. Geleneksel tarhana çorbasını tanıtmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için böyle bir proje başlattıklarını söyleyen Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, yaklaşık 2 ay 8 hafta boyunca devam edeceğini söyledi.

Öğrencilere Tarhana çorbası
15 Şubat 2020 - 09:40
Reklam

Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Kış aylarında öğrencilerin sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için Sağlıklı Nesiller Tarhana İl Büyüyor projesi kapsamında öğrencilere tarhana çorbası ikram edildi. Vali Yardımcısı Ali Uysal, “Buradaki amacımız siz basın mensuplarına tanıttığımız gibi “Sağlıklı Nesiller Tarhana İle Büyüyor” slagonuyla başladık. bu projeyi yaklaşık bin 100 öğrenciyle uygulamaya başladık. 8 hafta boyunca devam edecek. Amacımız sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bu tarhana ata çorbası bağışıklık sistemini geliştiren bir yiyecek. İnsan vücudundaki besinler bir ülkeye benzetmek gerekirse orduları gibidir. Bizim bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse virüsleri hastalıkları kapmaz. Sayın valimiz Ekrem Canalp’in çok büyük katkıları ve gayretleri ile her ilçemizde Havsa’dan başladı. Kadın kooperatifleri kuruldu. Yerelden el emeği bizzat kaynağından bu ürünleri aldıracağız. Ve yine valimizin gayretleri ile büyük şehirlerde satış noktaları oluşturacağız. Kendi öz kültürümüz tarhanayı yaygınlaştırmak istiyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin bağışıklık sistemi daha güçlü olsun istiyoruz. Daha sağlıklı olsun istiyoruz. Şöyle düşünelim; milleti, ulusu oluşturan gençler, bireyler ne kadar sağlıklıysa biz o kadar güçlüyüz. Türkiye’de ki sağlık harcamalarını bir hayal edin. Biz bunları en azından yüzde 50 azalttığımızı düşünürsek müthiş bir şey olur. Biz bizzat yerelden kadın kooperatiflerimizden alacağız” diye konuştu.
“ÖNEMLİ OLAN GÜZEL HİZMETLER BIRAKABİLMEK”
            2 ay boyunca devam ettirecklerini söyleyen Uysal, “Fakat seneye tabi sayın valimzin talimatına bağlı. Ben umut ediyorum ki bunu tarım bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, sağlık bakanlığı ortaklaşa yapacağı bir proje olduğunu hayal ediyorum. Biz seneye inşallah yaygınlaştırarak devam edeceğiz. Her sabah Aralık ayından itibaren Şubat ayının sonuna kadar en az 3 ay okul girişlerinde erkenden okulların yapmış olduğu satın alınmış değil de tarhanayı çocuklara bir kâsede ikram etiğimizi hayal edelim. Çocuklar okulda derse giderken kapıda bizim bir görevlimiz tarhana ikram edecek. Muhteşem olmaz mı? Hepimiz bu dünyayı terk eyleyeceğiz. Önemli olan güzel hizmetler bırakabilmek. İngiliz milletinde bir değiş var. We are what we eat yani biz ne yersek oyuz. Bende bunu şöyle söylüyorum; biz sadece besin olarak değil, ruhsal olarak da kendimizi nasıl beslersek oyuz. İnsan mekanizması, vücudu sadece besin ile değil aynı zamanda ruhsal kendimizi nasıl besliyorsak oyuz. Onun için tarhana bizde geleneksel bir besin bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin. Bizi virüslerden hastalıklardan koruyabilecek en önemli besin kaynağımız. Ve çok sade basit bir şekilde dağıtımı olabilecek bir besin. Onun için restoranlara gerek yok. Sadece okulların girişinde seneye inşallah yağacağız. Bu sene sadece tanıtım amaçlıydı. Her okulda yapmayı planlıyoruz. Okulların girişine okul aile birliği tarafından yapılan çocuklara bardaklar da verebileceğiz. Kahvaltı yapmamış olsa bile öğleye kadar tok tutacak çocuklarımızı. Hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.
            “HİÇBİR KATKI MADDESİ YOK”
Evde nasıl yapılıyorsa kooperatif de de aynen o şekilde yapıldığını söyleyen Havsa Kadın Kooperatifi Başkanı Hülya Tuncer, “ Vali beyin destekleriyle özel kurduğumuz imalathanede tarım il müdürlüğünün kontrolünde imalathanemizde özenerek yapıyoruz. Hiçbir katkı maddesi yok. Aynen evde annelerin çorbası gibi güç çorbası, vali beyin dediği gibi çok değerli bir çorba. Tüm Türkiye’nin tanıması lazım. Tarhana her ilde var. Ama Trakya, Edirne tarhanası çok farklı. Bunu besin değerlerimizden de anlayabiliyoruz. Böyle bir kampanya için teşekkür ediyoruz” dedi.
Tarhananın yoğrulurken sevgiyi içilirken de bağışıklığı arttırdığını söyleyen Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, “Gerçekten de bu slogan ile milli eğitim müdürlüğümüz ile halk sağlığımızla tarım il müdürlüğümüzle beraber bağışıklık sistemimizi güçlendirmek amacıyla geleneksel besin öğelerimizi sayın valimizin çok nezih benzetmesi ile ata çorbamızı tekrar laik olduğu değerine kavuşturmak amacımız” dedi.
“SAĞLIK AÇISINDAN TARHANA”
Kalkan, “Öncelikle sayın valimiz Ekrem Canalp’in teşvikleriyle il sahamızda ve il sağlık kurulumuzda yaptığımız toplantılarda alınan bir karardı. Büyük bir destek ile bugün hayata geçti. Okullarımızda başlayarak tüm ülkemizde yayılmasını arzu ediyoruz. Sağlık ve sıhhat açısından müthiş bir beslenme kaynağı kalsiyum, protein, vitamin, mineral açısından olan zenginliklerin yanında bağırsak florasını toparlayıcı düzenleyici etkisi ve bağırsak sağlığını kazandırıcı etkisiyle tüm hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmada ata çorbamız sevgi ile hazırlanan yoğrulan içildiğinde de bağışıklığı artıran bir fonksiyonu var tarhananın bunu gündeme getirmek. Bizim kendi milli içeceğimiz olan bu ürünlerimizin bundan böyle de yayılarak hastalıklara karşı gerçek bir engel oluşturma gücünü kullanılmasını arzu ediyoruz. Gerçekten de sağlık için tarhana için diyoruz.
 

Bu haber 597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum