Öğrenciler projelerini sergiledi

Trakya Üniversiteler Birliği tarafına Balkan Kongre merkezinde dün Robotrak22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğrenciler yaptıkları projeleri sergilediler.  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gelişen dünyada, geleceği gençler ile yakalayacaklarını belirtti.

Öğrenciler projelerini sergiledi

Trakya Üniversiteler Birliği tarafına Balkan Kongre merkezinde dün Robotrak22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğrenciler yaptıkları projeleri sergilediler.  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gelişen dünyada, geleceği gençler ile yakalayacaklarını belirtti.

Öğrenciler projelerini sergiledi
25 Mayıs 2022 - 17:25

Yarışmanın güçlenerek ilerlediğini belirten Kırklareli Üniversitesi Rektörü ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Bülent Şengörür, yarışmayı uluslararası yapmak istediklerini ifade etti.

2015 yılında Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenmeye başlayan Robotrak yarışması2019 yılından itibaren Trakya Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenmeye başlandı. Trakya Üniversiteler Birliği tarafına Balkan Kongre merkezinde dün Robotrak22 Ulusal Robot Yarışması ve Teknoloji Sergisi gerçekleştirildi. Öğrenciler yaptıkları projeleri sergiledi.  Birinci olan projeye 30 bin lira ödül verilecek.
Robotrak22 Ulusal Robot Yarışması öncesinde konuşma yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin tarihte büyük işler yaptığını belirterek, ecdattan alınan güç ile daha iyisini yapabileceklerini inandıklarını belirtti. 10 Yıldır Trakya Üniversiteler Birliğinin devam ettiğini ve en iyi çalışan üniversiteler birliği olduğunu ifade etti.
“GELECEĞE ŞİMDİDEN HEDEF ALIP ATEŞ ETMEMİZ LAZIM”
Türkiye’nin geleceğe ateş etmeye başladığını ifade eden Tabakoğlu, “Trap sporunda bir porselen parça atılır ve onu tüfekle vurmaya çalışırsınız. Üstüne ateş ederseniz ıskalarsınız. Ne kadar hızlı gittiğini görüp önüne ateş etmek gerekiyor. Buna geleceğe ateş etmek diyoruz. Dünya çok büyük bir hız ile ilerliyor. Biz geleceği nerede yakalarız diye şimdiden hedef edip ona ateş etmemiz lazım. Türkiye bu konuda çok şükür geleceğe ateş etti. Bu sayede diğer ülkelerden ayrılıyor.” Şeklinde konuştu.^
“GELECEĞİ GENÇLERLE YAKALAYACAĞIZ”
Gençler ile birlikte geleceğin yakalanacağını vurgulayan Tabakoğlu, “Burada şimdi 300 tane yarışmacı var. Kendine güvenen kazanacağız diyen gençlerimiz var. Büyük gurur. Geleceği sizinle yakalayacağız. Hatta daha iyisini inşa edeceğiz.” Dedi.
“YARIŞMA GÜÇLENEK İLERLİYOR”
Kırklareli Üniversitesi Rektörü ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Bülent Şengörür ise Robotrak yarışmasına katılımın yüksek olduğunu ilerleyen yıllarda katılan sayısının daha çok artacağına inandığını ve yarışmanın güçlenerek devam edeceğini belirtti.
Robotrak yarışmasını uluslararası bir yarışma haline getirmek istediklerini belirten Şengörür,  “Robotrak yarışması aslında Trakya Üniversitesinin 7. Yarışması. Ancak Trakya Üniversiteler Birliğine geçtikten sonra bu yarışmayı ikinci olarak düzenlemiş oluyoruz. Araya bir pandemi girdi ve bir araya gelemedik. Daha büyük bir organizasyon olan Trakya Üniversiteler Birliği adına yapma önerisi getiren TÜ Rektörü ErhanTabakoğlu Hocama teşekkür ediyorum. Şu an bu yarışma ulusal seviyede yapıyoruz. Ama bundan sonra belki de daha coşkulu uluslararası bir seviyede yine Trakya Üniversiteler birliği kapsamında yaparak daha ürüne dönük daha başarılı uygulamalar elde edeceğimize inanıyorum.”Şeklinde konuştu.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, buradaki öğrencilerin yaptığı çalışmaların Teknofest2e altyapı oluşturduğunu belirtti. Şahin, “Gençlerin birlikte bir araya gelmesi bile teknoloji bilim anlamında katkı sağlayabiliriz demesi çok önemli. Farklı fikirlerin ortaya çıkması çıkan fikrin tasarım ile ürünlere dönüşmesi çok önemli.” Dedi. Konuşmaların ardından öğrenciler tasarladıkları projeleri sergilediler.
Kırklareli üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliğinden Yiğit Deniz Çallı Yücel Usta ve Melek Gönen oluşan ekip su altı arama kurtarma aracı yaptı. Çallı, yaptıkları araç hakkında bilgilendirmede bulundu.
“MOTORLARIMIZ TAMAMEN KENDİ TASARIMIMIZ”
Çallı, insanların dalgıçların hareket edemediği yerde yaptıkları aracın kendi başına aram kurtarma yapabildiğini belirtti.  Motorların zor bulunduğunu yaptıkları üründeki motoru kendilerinin yaptığını ifade eden Çallı, “Şu anda burada sualtı arama kurtarma aracımız var. Suyun altında dalgıçların, insanların hareket edemediği yerde kendi başına arama kurtarma yapabilen tasarımız var. Projemizdeki motorlarımız tamamen kendi tasarımımız ve su geçirmez.  Bunlar kolay kolay Türkiye tedariki olan makineler değildi. Bunları biz kendimiz yaptık.” Diye konuştu
Suyun altında kaza yaptığı zaman eski hailine dönebildiği belirten Çallı, Suyun altında üç farklı eksende hareket edebiliyor. 7 metreye kadar başarı ile dalış yaptık. Onun dışında ki görüntü işlememiz, kendi ara yüzümüz. Kendi ara yüzümüzü kullanıyoruz. Hareket sensörlerimizile suyun altında başımıza gelecek şeyler ile bunun ters ve düz çalışması ile eksen hareketleri ile kendimizi toparlıyoruz. Suyun altında herhangi bir kazada ters dönmede tekrar eski haline getirip hareket sağlıyoruz. Kapalı havuzda cihazımı test ettik ve güzel bir şekilde çalışıyor.” şeklinde konuştu.
“İNSANSIZ SİSTEMLER REVAÇTA”
İnsansız çalışan sistemlerin daha fazla talep gördüğünü belirten Çallı, “İnsansız sistemler şu an için çok revaçta olan sistemler. Artık en az insana ihtiyaç duyarak devam edilmek isteniyor. Bundan kaynaklı olarak biz de su altında daha önceden yapılmamış, küçük daha düşük maliyetleri sistemler geliştirmeyi planlamıştık. Ondan kaynaklı olarak böyle bir projede yer almak istedik.” Sözlerine yer verdi.(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 

Bu haber 162 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum