‘O acı tabloların son bulmasını sağlayacağız’

Edirne’de düzenlenen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Boşanma davalarında zarar gören çocukların mağduriyetlerini sona erdireceklerini vurguladı.

‘O acı tabloların son bulmasını sağlayacağız’

Edirne’de düzenlenen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Boşanma davalarında zarar gören çocukların mağduriyetlerini sona erdireceklerini vurguladı.

‘O acı tabloların son bulmasını sağlayacağız’
24 Eylül 2021 - 21:42


Bakan Gül, “Çocuklar boşanma sırasında veya sonrasında sürecin en masum bir o kadarda kırılgan ve örselenen tarafıdır. Ayrılmış çiftler arasında anne baba arasında kalan çocukların maruz kaldığı o acı tabloların son bulmasını sağlayacağız. Dünyanın her yerinde de ya polis ya icra gibi, belli bir kurum devlet otoritesi çerçevesinde çocuk diğer tarafa gösterilmediği zaman devreye girmektedir.” Dedi.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısına katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne’ye gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediyesi Başkanvekili Selçuk Çakır ve İl protokolü tarafından karşılandı.
Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün katılımıyla kentte bulunan bir otelde gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı Adli destek ve mağdur hizmetleri ile ilgili tanıtım videosunun izlenmesiyle devam etti.
Açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan Mağdur Hizmetleri Biriminin mağdur ve insan odaklı adalet anlayışı olduğunu ve bu seferberliği Edirne’den başlattıklarını ifade etti.
“O ACI TABLOLARIN SON BULMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Ele alınacak meselelerin başında çocukların geldiğini belirten Bakan Gül, boşanma davalarında çocukların en masum tarafta olduğunu söyledi. Ayrılmış çiftler arasında anne baba arasında kalan çocukların maruz kaldığı sıkıntıların son bulmasını sağlayacaklarını vurgulayan Gül, “Bu kapsamda ele alacağımız meselelerin yine başında çocuk teslimi meselesi gelmektedir. Evet bu bir meseledir. Çünkü çocuğun çok üzülerek söylüyorum bir eşya gibi icraya konu olmasını kabul edemeyiz. Bu konu çok hassas ve önemlidir. Çocuklar boşanma sırasında veya sonrasında sürecin en masum bir o kadarda kırılgan ve örselenen tarafıdır. Ayrılmış çiftler arasında anne baba arasında kalan çocukların maruz kaldığı o acı tabloların son bulmasını sağlayacağız. Dünyanın her yerinde de ya polis ya icra gibi, belli bir kurum devlet otoritesi çerçevesinde çocuk diğer tarafa gösterilmediği zaman devreye girmektedir. Gösterdiğinde medeni bir şekilde onu görüp tekrar teslim ettiğinde sorun yok. Sorun gösterilmediğinde çıkıyor ve burada da devlet mekanizması devreye giriyor. Ama biz diyoruz ki 'Bu devlet otoritesi icra kanalı ile olmasın.' İcra Müdürlüğü değil Mağdur Hakları Merkezi ile uzman arkadaşlarımız eşliğinde psikologlar, pedologlar, sosyologlar, çalışmacılarla arkadaşlarımızla yine valiliklerimizin koordinasyonunda bu konudaki uzmanlar marifetiyle bu çocuk teslimini, çocuk teslim merkezleri de oluşturarak sağlamayı hedefliyoruz ve bu konuda da netice alacağımıza inanıyoruz.” Dedi.
“İCRAYA PARA YATIRMA UYGULAMASININ SONA ERMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”
‘Kendi çocuğunu görmek için icraya para yatırma uygulamasını da sona ermesini sağlayacağız’ diyen Bakan Gül, “ İnsanı, çocuk, yaşlı, kadın, engelli insan olarak yaşatmak, o değeri ile yaşatmak devletin temel vazifesidir. Bunu da hep birlikte ortaya koyacağız ve çocuklarımıza bu anlamda daha yakın sahip çıkmış olacağız.” İfadelerini kullandı.
“KADINA ŞİDDETE KARŞI TOLERANSIMIZ YOKTUR, OLAMAZ”
Boşanma sürecinde kadınların şiddete maruz kaldıklarını gördüklerini ifade eden Bakan Gül, kadına şiddet konusunda toleranslarının olmadığını vurguladı. Bakan Gül, “Boşanma sürecinde kadınların şiddete maruz kalmalarına yol açan olayların çok sık yaşandığını müşahede ettik, gördük. Kadına şiddet konusunda en küçük bir tahammülümüz ve en küçük bir şekilde toleransımız yoktur, olamaz. Nerede olursa olsun, ne şekilde yaşanırsa yaşansın kadına karşı şiddetle mücadelede en güçlü bir şekilde tavrımızı, kararlılığımızı ve mücadelemizi kesintisiz bir şekilde sürdüreceğiz. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Meclis kapanırken 4. Yargı Paketi'nde boşanmış eşe karşı işlenen suçlar ve şiddetlere yönelik bir artırım getirdik, müeyyidesini artırdık. Yine bu çerçevede elbette sıfır tolerans ilkesi, şiddeti önleyici tedbirleri de yine ayrıca sürdüreceğiz.” Açıklamasında bulundu.
“EN KALİTELİ KAMU HİZMETİNİ ALMIŞ OLACAKLAR”
Edirne Valisi Ekrem Canalp, devlet olarak asli amaçlarının herkesin hakkının herkese verebilmek olduğunu belirtti.
Kadınlar ve özel grupların merkez kurulduğunda adli anlamda en kaliteli kamu hizmetini alacaklarını bildiğini söyleyen Canalp, “Devlet olarak bizim en asli fonksiyonumuz herkesin hakkını herkese verebilmek için bu gruplara yönelik olarak yapmış olduğumuz hizmetlerin çok daha nitelikli ve kaliteli olması ehemmiyet arz ediyor. Cumhuriyet Başsavcımız bana gelip de, Edirne Adliyemizde bu merkezi kurmak yönünde düşüncesi olduğu zaman bu merkezle ilgili gerekli her türlü maddi desteği sağlamak noktasında kendimde çok büyük bir heyecan ve coşku hissettiğimi paylaşmak isterim. Çünkü biliyordum ki bu merkezi kurduğumda buraya gelen çocuklar, kadınlar özel gruplardan geldikleri zaman adli anlamda en kaliteli kamu hizmetini almış olacaklar. Kısa süre içerisinde Cumhuriyet Başsavcımızla entegre çalışma yapmak suretiyle bu merkezi faaliyete geçirmenin gurur ve onurunu yaşıyoruz. Türkiye olarak bu noktada çok ileri noktaya ilerliyoruz. Bu hizmetlerimizi önümüzde aylarda tüm Türkiye'ye yayılmak suretiyle çok gelişmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.
 “ÇOCUKLARIN SUÇTAN UZAK TUTULMASI EN TEMEL AMACIMIZ”
Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Edirne Adliyesi’nde çocukların taraf olduğu suçları Cumhuriyet savcılarının yakından takip ettiğini söyledi.
Gerçekleşen toplantının kurumlarla işbirliği açısından önemli olduğuna vurgu yapan Çakmak, “Edirne Adliyemizde çocukların taraf olduğu suçlar belirli cumhuriyet savcılarımız tarafından takip edilmekte. Çocukların suçtan uzak tutulması en temel amacımız. Bunun ilk adımı çocuklarımız hakkında sosyal inceleme yapılması ve uygun tedbirlerin belirlenmesi. İkinci adım ise bu tedbirlerin etkin şekilde uygulanması ve takip edilmesi. Bu konuda adli mercilerin ve tüm kurumların birlikte hareket etmesi gerekmekte. Bizlerde müdürlüğümüz bünyesinde geçtiğimiz ay bir kurumun katılımıyla zoom üzerinden bu toplantımızı gerçekleştirmiştik. Bu değerlendirme toplantısının da bu işbirliğinin arttırılmasına vesile olacağını düşünüyorum. Adliyemizde yer alan adli görüşme odalarından ağır ceza mahkemelerimiz ve cumhuriyet savcılarımız etkin şekilde istifade etmektedir. Çocuklarımız ve mağdurlar sanıklarla yüz yüze gelmeden ifade ve beyan işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Sayın Bakanım tarihi başkent Edirne’de böyle bir toplantının yapılmasından son derece mutluyuz. Sizleri ve kıymetli heyetinizi Edirne’de ağırlamaktan onur ve gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim. “ şeklinde konuştu.
 “MÜDÜRLÜKLERİN SAYISI 116’YA ULAŞTI”
Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan, Adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinin sayının 116’ya ulaştığını belirtti.
Dünya’da daha çok mağdur odaklı onarıcı adalet anlayışının ön plana çıktığını ifade eden Gürkan,  “2019 yılında yedi pilot adliyede faaliyetine geçen ve bugün sayıları 116’ya ulaşan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine sunulan hizmetlerin değerlendirmesi ve tanıtılması amacıyla bugün burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. Klasik ceza adaleti anlayışında işlenen suçun daha çok toplumu huzursuz ettiği ve suçtan zarar görenin özelikle toplum ve devlet olduğu varsayımlarla hareket edilerek geçmişte suç mağdurlarına yeteri kadar özen gösterilemiyordu. Yakın zamana kadar etkisini sürdüren bu anlayış sonucu olarak hem akademik dünyada hem de uygulamada sanık hakları üzerinden daha çok tartışmalar yürütülmekte ve mağdurlara ancak ceza mahkemesinin unutulan bir projesi olarak değinilmekteydi. Artık bugün dünyada daha çok mağdur odaklı onarıcı adalet anlayışının ön plana çıktığını görüyoruz.” Dedi
“UZMAN SAYISI 8’E ÇIKACAK”
Edirne’de adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinde 2 uzmanın görev yaptığını söyleyen Gürkan, bu sayının yakın zamanda 8’e çıkacağını söyledi. Gürkan, “Yakın zamanda aramıza yeni arkadaşlarımızda katılacak yeni müdürlüklerimizi kurmuş olacağız. Mevcut müdürlüklerimizin de kapasitesini arttırmış olacağız. Şu an Edirne adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüğünde 2 uzman arkadaşımızla hizmet veriyoruz bu sayı yakın zamanda 8’e ulaşmış olacak. Bu müdürlüklerimiz ile adli sürece dahil olan mağdurlara ve adli süreçte bilgiye ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yapmayı hedefledik.” Diye konuştu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 

Bu haber 160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum