‘Ne olacak çingenelerin ve yoksulların hali?’

Çin’den yayılarak Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüsü ardından birçok işletmenin işçileri ücretsiz olarak çıkarttığını söyleyen Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, “çalışan milyonlarca insanımızın durumlarının ne olacağı belirsizliğini korumaktadır” dedi.

‘Ne olacak çingenelerin ve yoksulların hali?’

Çin’den yayılarak Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüsü ardından birçok işletmenin işçileri ücretsiz olarak çıkarttığını söyleyen Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, “çalışan milyonlarca insanımızın durumlarının ne olacağı belirsizliğini korumaktadır” dedi.

‘Ne olacak çingenelerin ve yoksulların hali?’
26 Mart 2020 - 00:16
Reklam

Ülkeyi etkisi altına alan korona virüsünün ardından salgından korunmak için gerekli önlemlerin alındığını belirten Şallı, önlemlerden en önemlisinin de insanların evinde kalması ve kişisel hijyene dikkat etmesi olduğunun altını çizdi.
Şallı, “Çin’den yayılarak dünyayı etkisi altına alan (COVİD-9 ) Virüs salgını, ülkemizi de etkisi altına aldığı bu günlerde, salgından korunmak için gerekli önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Önlemlerden biride insanların evlerinde kalmaları, hijyene dikkat edilmesidir. Virüs salgınının artmaması için insanların yoğun olarak bulunduğu kamusal alanlardan uzaklaşması, evlerinden mümkün olduğu kadar ayrılmamalarıdır. Bizlere düşen görev Sağlık Bakanlığının tüm uyarılarını çok ciddiye almaktır. Bu gelişmeler ışığında; Virüs salgınından kurtulmak için çok sayıda fabrika ve buna benzer işletmeler geçici olarak işçilerini ücretsiz olarak çıkarmıştır. Bunun yanında hizmet sektöründe faaliyet gösteren alışveriş merkezleri, lokanta, kafeterya,  kahvehane, eğlence merkezlerinin geçici olarak kapatılması bu tip işyerlerinde sigortalı ve hatta yevmiye ile çalışan milyonlarca insanımızın durumlarının ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Ülkemizde yüz binleri bulan sokak kâğıt toplayıcısı Romanlar işyerlerinin kapanması noktasında bu tür işlerden kazandıkları günlük kazançlarını da ciddi bir şekilde etkilemiştir. Romanlar daha da sosyal çöküntünün içine düşmüş durumdadır. Resmi açıklamalara bakıldığında virüsün yaratacağı ekonomik çöküntü ciddi bir toplumsal tahribat yaratacağı kesindir. Bu tahribattan en çok ülkemizin en yoksul sosyal sınıflarını oluşturan çingene -Romanlarda hissedeceği gibi, işten çıkarılanlar, geçimini günlük olarak kazananların sosyal yaşamını çok ağır etkileyecektir. Bu insanlarımızın bakmakla oldukları okula giden çocukları, kredi kart borçları ve diğer giderleri bulanmaktadır. Virüs salgını; din, dil dil, ırk af etmiyor. Vücudu bu salgına direnç gösteremeyenleri maalesef kaybediyoruz. Bizlere düşen sorumluluk korunmak için önerilere özenle uymaktır” dedi.
“ANKARA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI YOKSULLARA YÖNELİK YARDIMLARI İYİ BİR ÖRNEK TEŞKİL ETMİŞTİR”
İnsanların virüsten korunmak için evde oturduğunu söyleyen Şallı, virüs değil yoksulluğun ülkeyi vuracağının da altını çizdi.
Şallı, “Çingeneler virüsten korunmak amaçlı evlerinde oturuyorlar. ‘Bu gidişle virüs değil yoksulluk bizi vuracak’ diyenlerin sayısı az değildir. Siyasi irade yaşanacak sosyal olumsuzlara ekonomik tedbir olarak  'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketini açıklamış,  daha çok işveren kesimlerine yönelik ekonomik koruyucu kararlar alındığı görülmektedir.  Diğer farklı toplumsal gurupların sosyal tahribatının önlenmesine yönelik ne tür çalışmalar yapılacağı ve sosyal destekli desteğin yaraya ne kadar merhem olacağı tam olarak bilinmemektedir. Sosyal risklerin en aza indirilmesine yönelik Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığının almış olduğu karar gereği; Romanlara ve diğer yoksul kesimlere yönelik yemek yardımlarına başlaması önemli bir gelişmedir. Bu tür sosyal yardımların diğer yerel yönetimlere iyi bir örnek olmasını ve bu yemek yardımının virüsün etkilerini kaybedinceye, yaşam normale dönünceye kadar uygulanması sosyal tahribatın en aza indirilmesini sağlayacaktır.  Korana virüsün yaratacağı sosyal çöküntüden kurtulmamamız için toplumsal yardımlaşmaya, millet olarak daha da çok bütünleşmeye ihtiyacımız vardır” dedi. (Haber Merkezi)
 
 

Bu haber 297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum