Meriç nehrinde kano turu

Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) gönüllüleri ile birlikte kanoları suya indirip Meriç nehrinden başlayıp Nato köprüsüne kadar 5 kilometre nehir boyunca konu turu düzenlendi. EDOSK Başkanı Fatih Altun, insanları spora teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi.

Meriç nehrinde kano turu

Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) gönüllüleri ile birlikte kanoları suya indirip Meriç nehrinden başlayıp Nato köprüsüne kadar 5 kilometre nehir boyunca konu turu düzenlendi. EDOSK Başkanı Fatih Altun, insanları spora teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi.

Meriç nehrinde kano turu
18 Haziran 2021 - 09:35

Meriç nehrinde Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) üyeleri kano turu için bir araya geldi. Kano turu başlamadan önce katılımcılara eğitim verildi. Eğitimin ardından kanolar nehirde yol aldı.  
Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Başkanı Fatih Altun, mümkün olduğunca kano sporunu yapmayı çalıştıklarını, insanları spora teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi. Kano sporunda mevsime hava durumuna, suyun birikintinse bağlı olduğunu belirten Altun, “Kano sporu su ile bağlantılı olduğu için bazen yaz aylarında su eksiliyor, eksilince yapamıyoruz. Çünkü kano kuma oturuyor. Aşırı akıntı olduğu Şubat ayı, barajlar açılıyor, burayı sel götürüyor o zaman da kano ya hakim olmak mümkün olmadığından tehlike arz edeceği için o zamanlar da yapamıyoruz. Şu an da çok fazla bir yağmur yağsa yapamayız. Aşırı güneşte yapamıyoruz. Suyun akıntı durumu ve debisi, nehirdeki su miktarı uygun olduğu takdirde biz bu sporu yapmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.
“BU 3. KEZ DÜZENLEYECEĞİMİZ BİR ETKİNLİK”
Pandemi sebebiyle uzun süre ara verdiklerini belirten Altun, “Haziran ayında havalar da güzel. Normal de hafta sonu yapıyoruz ama cumartesi günü herkesin çok kıymetli onun için hafta içi akşam üstü fırsatı olanları buraya çağırıyoruz. Bu 3. Kez düzenleyeceğimiz bir etkinlik.  Belki de fırsat olursa yine yaparız. Olmazsa da sezonu kapatır Eylül ayında tekrar açarız.” Diye konuştu.
EDOSK olarak 8 senedir Meriç ve Tunca nehirlerinde çevredeki göletlerde, Karadeniz kıyısında Saros körfezinde yakın olan her türlü su birikintisinde akarsuda kano etkenlikleri düzenlediklerini belirtti.
Altun, uluslararası düzeyde de turizm haftasıyaptıklarını, Bulgaristan’dan Yunanistan’dan gelen kanocularla burada yarışmada düzenlendiğini belirtti.
EDOSK kano turuna katılan Trakya Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Özden Altun, daha önceden deniz kenarında amatör olarak kanoya bindiğini, böyle bir etkinlikte Meriç nehrinde ilk tecrübesi olacağını söyledi.
Edirne’deki her türlü imkanlardan yararlanmak istediğini ifade eden Altun, “Koşu hariç her türlü spora yavaş yavaş biraz girmeyi düşünüyorum. Belli bir yaştan sonra vücudu zinde tutmak, sağlıklı yaşam kalitemi artırmak için Edirne’deki her türlü imkanları sunan Edirne’deki her türlü imkandan yararlanmak istiyorum. Madem böyle bir kano faaliyeti var, katılıyorum. Elimden geldiğince yürüyüşlere de katılmaya çalışıyorum.” Şeklinde konuştu
Kano turun spor bilimleri fakültesi öğrencisi Çağatay Küçükbenli, EDOSK’u tanıdıktan sonra kano turu yapmak istediğini, böyle bir faaliyet bulduğunda kaçırmak istemediğini belirtti. İlk defa kano turu yapacağını, Kano ile suda deneyim yaşayacağı için heyecanlı olduğunu söyledi.(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 
 
 

Bu haber 212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum