Maratonda Edirne’ye özgü ürünler tanıtılacak

Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, 20 Haziran tarihinde gerçekleşen olan Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda Kadın emekçilerinin el emekleriyle ürettikleri Edirne’ye özgü ürünlerinin satışının yapılacağını belirtti. Bu farkındalığın Edirne’nin tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Akdağ, Maraton ve sporcuların fotoğraf çekimini Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD)’un üstlendiğini söyledi.

Maratonda Edirne’ye özgü ürünler tanıtılacak

Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, 20 Haziran tarihinde gerçekleşen olan Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda Kadın emekçilerinin el emekleriyle ürettikleri Edirne’ye özgü ürünlerinin satışının yapılacağını belirtti. Bu farkındalığın Edirne’nin tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Akdağ, Maraton ve sporcuların fotoğraf çekimini Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD)’un üstlendiğini söyledi.

Maratonda Edirne’ye özgü ürünler tanıtılacak
09 Haziran 2021 - 09:57

Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Pandemi tedbirleri kapsamında 20 Haziran’da gerçekleşecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda Kadın Meclisi ve Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi, Edirne’ye özgü ürünleri hem tanıtmak hem de satışını yapmak için stant açacağını açıkladı. 
“BU YIL FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”
Bu yıl farkındalık yaratmak için böyle bir projeye imza attıklarını belirten Akdağ; “Sınırsız Dostluk Maratonu 20 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek. Organizasyon kapsamında detayları anlatacağım. Çevre ve sıfır atık temasıyla gerçekleşecek olan organizasyonumuzda pandemi kuralları da uygulanacak. Etkinlik alanına kısıtlama gününe denk geldiği için seyirci alınamayacak. Pandemi sürecinde özellikle kadın emekçilerimiz çok sıkıldılar, onları yeniden hızlı bir şekilde motive etmek adına ortak çalışma yapacağız. İki gün boyunca festivalimizde kadın emekçilerimizin stantları ve ürünleri olacak. O stantlarda sergilenen ürünler sayesinde şehrimize gelen sporcu ve konuklarımıza şehrimizi ve el emeklerimizi tanıtmış olacağız. Bu organizasyon şehrimize bir nefes getirecek. Kürek Festivali’nde de bunu gördük insanlarımız bu tür organizasyonlara özlem duyuyor. Gönül isterdi ki kısıtlama olmayan bir günde bu etkinliği yapsaydık. Söylediğim gibi sporcularımız şehre cumartesi gününden gelecek. Sporcu kitlerinin dağıtımını Selimiye Meydanı’nda dağıtacağız. Ertesi gün yani Pazar günü de maraton yapılacak ve aynı etkinlik alanında yapılacak. Bu yıl farkındalık yaratmak istedik. Kadın emekçilerimizin el emekleriyle ürettikleri kâğıtlardan ve bu kâğıtların üzerine yapılmış Edirne’ye has Edirne kari sanatıyla, konuklara takdim edeceğimiz plaketleri buradaki kadın emekçilerimiz hazırladılar.” Dedi.
“SERGİ VE KATALOG ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”
Fotoğraf çekimleri için EFOD’la anlaştıklarını söyleyen Akdağ, “Bu yıl ayrıca fotoğraf çekimlerimiz için Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) ile çalışmaları yürüteceğiz. Maratonun ve sporcularımızın fotoğraflarının tamamı EFOD sanatçıları tarafından çekilecek. Daha sonraki süreçte de bu fotoğraflarla ilgili sergi ve katalog çalışması yapacağız. Önümüzdeki günlerde maraton sonrası detaylar hakkında bilgi vereceğiz”
“TANITIMA ARTI BİR KATKI SAĞLIYOR”
Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, projenin Edirne’nin tanıtımına katkı sağlayacağının altını çizdi. Gökerküçük, “Kentimizin sivil toplum örgütleri kente dair güzel şeyler yapmaktalar. TUYUB da bunlardan birisi. Bu etkinliklerde kentin üreten kadınların emeklerinin ön plana çıkarılması tanıtıma artı bir katkı sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Diğer derneklerimiz de benzeri çalışmalar yapabilir. Genel kurullar başladı bu kurallar da üyelerin ihtiyaçlarını sağlamak adına belediyenin kadın meclisinin sonuna kadar destek verdiği ürünler değerlendirilebilir. Kadın emeği ürünlerini pazarlamada, tanıtmada katkısı olan derneklere çok teşekkür ederiz.
 
“TÜM TÜRKİYE’YE DUYURMAK İSTİYORUZ”
Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Serdar İyiiz, maratonun fotoğraf çekimlerini EFOD’un üstlendiğini belirterek, Edirne’yi tanıtan fotoğraflar çekeceklerini söyledi. Sanal bir fotoğraf sergisi yapıp bunu tüm Türkiye’ye duyurmak istediklerini aktaran İyiiz, “Biz EFOD olarak maratonu çeşitli noktalarda üyelerimizle birlikte fotoğraflayacağız. Amacımız güzergâh boyunca hem Edirne’mizi tanıtan fotoğraflarla birlikte çekmek hem de sporcuların aktivitelerini ortaya çıkarmak.  Hemen sonrasında da seçilen fotoğraflardan sanal bir fotoğraf sergisi yapıp bunu tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Belli bir bütçe sağlayabilirsek bu sergiyle ilgili de katalog çalışması yapacağız. Kadın Meclisi’ne, TUYUB’a, Edirne Kent Konseyi’ne teşekkür ederiz.” Diye konuştu.
 
“AMACIMIZ ETKİNLİĞE RENK KATMAK”
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman, amaçlarının etkinliğe renk katmak olduğunu ifade etti. Karaman, “Bir buçuk ay önce Önder beyle tanıştık. Uzun zamandır Edirne kari ile ilgili çalışmalar yapıyorduk. Yarışmaya gelecek sporculara verilecek hediyeleri hazırlıyoruz. Aynı zamanda hem ayın 19 ve 20’sinde stant açacağız. Stantlarda öncelikle sıcak satışımız olacak. Lokma, gözleme, yaprak sarması gibi satışlarımız olacak. Aynı zamanda da Edirne’ye özgü ürünlerde tasarladık. Gelecek olan turistler ve sporcu arkadaşlarımız buradan Edirne’yi temsil eden Edirne süpürgesi, sabunu, Edirne Kari ürünlerini hazırladık. Amacımız etkinliğe renk katmak aynı zamanda da kadınların yaptıkları ürünlerden para kazanmasını sağlamak.” Dedi.
“EL EMEĞİ ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPACAĞIZ”
Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, Edirne Belediyesi Kadın emek evinin de etkinlikte yer alacağını söyledi. Takındı, “ Belediyemiz kadın emek evi de 19 ve 20’sinde yapılacak olan maratonda yerini alacak. Sevim hanımın söylediği gibi sıcak satışlar, Edirne’ye özgü ürünler kadınlarımızın el emeği ile yaptığı ürünlerin satışını yapacağız.” ifadelerini kullandı.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)

Bu haber 154 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum