‘Lozan diplomatik zaferdir’

Türk tarihi için büyük önem arz eden Lozan Antlaşması 97 yıl önce bugün imzalandı. Türkiye, savaş meydanında dize getirdiği düşmanı masada da yenmesini bildi. Edirne’de Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu mesaj yayımladılar.   

‘Lozan diplomatik zaferdir’

Türk tarihi için büyük önem arz eden Lozan Antlaşması 97 yıl önce bugün imzalandı. Türkiye, savaş meydanında dize getirdiği düşmanı masada da yenmesini bildi. Edirne’de Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü dolayısıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu mesaj yayımladılar.   

‘Lozan diplomatik zaferdir’
24 Temmuz 2020 - 17:30
Reklam

Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Temmuz 1923 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu kazandığı bir tarihtir” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti için 24 Temmuz’un çok önemli bir diplomatik zafer tarihi olduğunu belirten Gürkan, “24 Temmuz 1923 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu kazandığı bir tarihtir, diplomatik bir zaferdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı azim, inanç, cesaret, fedakarlık ve kararlılıkla yürüten yüce Türk milleti, kazandığı bu zaferi Lozan Barış Antlaşması ile taçlandırmıştır. Tabi ki Lozan Barış Antlaşması, Edirne için de çok büyük öneme de sahiptir. Turizme olan katkısı, bereketli toprakları ve doğası ile kentimizde önemli bir yere sahip olan Karaağaç toprakları da Lozan Antlaşması’yla kazanılmıştır. Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümünü kutluyor, başta Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerini rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizin, aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.
 ‘TÜRK DİPLOMASİSİNİN BÜYÜK BİR ZAFERİDİR’
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ”Lozan Antlaşması ,uluslararası politika alanında Türk Diplomasisinin büyük bir zaferidir” dedi.
Pekcanlı Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yılını kutlayarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Türk Ulusu Lozan Barış Antlaşmasıyla varlığını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.
Lozan Barış Antlaşması, yalnız Türkiye’nin, Balkanların ve Orta doğunun değil, tüm dünyanın barışa kavuşması için önemli bir dönemeci oluşturmuştur. Cumhuriyet’e uzanan yolda, uluslararası bir güvence olarak tarihteki yerini alan antlaşma, insan hakları, uygarlık, demokrasi ve tüm ilişkiler yönünden büyük bir aydınlığı getirmiştir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve arkadaşlarının Ulusumuza armağanları olan Lozan Antlaşması, uluslararası politika alanında Türk Diplomasisinin büyük bir zaferidir. Baskılar göz dağları ve hiçbir dayatma, tam bağımsızlık yolundan çevirememiş, Büyük Ulusumuz haklarını ve kendine yaraşan yeri alarak bugünlere gelmiştir. Lozan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı ve öngörülü yönetimi ile İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin üstün diplomatik dehalarıyla ulusumuzu Sevr’e mahkum etmeye kalkışan emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılmış siyasi bir zaferdir.  İçtenlikli ve gerçek dostluktan, kesintisiz barıştan yanayız.  Türkiye Cumhuriyeti' ni sonsuza dek özgür ve tam bağımsız yaşamak hepimizin öz görevidir. Bu yolda Atatürk İlke ve Devrimleri yol gösterici olacaktır. Bu tarihsel bilinçle Lozan' a ve kazanımlarına tüm gücümüzle sahip çıkmalıyız. Lozan Antlaşmasını Türkiye Cumhuriyeti’nin temel olduğu gerçeğinden hareketle  Dünya Barışına unutulmaz katkıları olan büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk ile gerçek devlet adamı İsmet İnönü’yü ve kahraman silah arkadaşlarını özlem ve şükranla anıyoruz.”
‘LOZAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ BELGESİDİR’
 
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ise Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi olduğunu belirterek şunları kaydetti;
“Ulusumuzun bu siyasi başarısı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kahraman ordumuzun ve vefakar halkımızın kanla, canla ve sarsılmaz bir inançla kazandığı büyük bir eserdir.
Asla unutulmamalıdır ki, yıldönümünü kutladığımız Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesidir.
Lozan, Türklerin imha planı olarak bilinen Sevr Antlaşması’nı geçersiz kılan,
Türklerin bu topraklarda ebediyete kadar yaşayacağını ve Anadolu’nun tapusunun Türk milletine ait olduğunu ‘zorla’ kabul ettiren siyasî bir belgedir.
Bu belge ile kurulmuş olan tam bağımsız Türkiye’nin, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan dayanak noktaları, felsefesi ve ruhu vardır.  
Bugün dahi bu yüksek ruhu kabullenemeyen sömürgeci güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin kalkışmalarını görmekteyiz.
Bu kişiler iyi bilmelidirler ki, Lozan ile Türk Milletinin geleceği medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğmuştur.
Türk milleti, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve cumhuriyet kazanımları ışığında dün Lozan’da olduğu gibi gelecekte de mazlum milletlerin kurtuluş mücadelesinde onlara örnek teşkil etmeye devam edecektir.” (Haber Merkezi)
 
                                             
 
 

Bu haber 905 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum