Kuyumculara yetki belgesi dönemi  

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemesi amaçlanan Kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılması hakkında yönetmelik resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

                Kuyumculara yetki belgesi dönemi  

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemesi amaçlanan Kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılması hakkında yönetmelik resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

                Kuyumculara yetki belgesi dönemi  
16 Nisan 2021 - 09:43


                Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Bu yönetmeliğin amacı kuyumcuları belli bir standarda çekmek olduğunu belirterek, yetki belgelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar alınması zorunlu olduğunu bakanlık tarafından yönetmeliğe göre bir sistem kurularak bu sistemin 6 ay içerisinde oluşturulacağını söyledi.  

                Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan kuyum ticareti hakkında yönetmelik ile kuyumculara 2021 sonuna kadar yetki belgesi alma zorunluluğu getirildiğini söyledi.
                Ticaret İl Müdürü Altun, “Bu yönetmeliğin amacı kuyumcuları belli bir standarda çekmektir. Ben kuyumcuyum diyen işletme bu yönetmelikteki kurallara uymak zorunda olacak. Yetki belgesi olmayan işletme kuyumculuk yapamayacak. Mutlaka yetki belgesi alması gerekiyor. Bu belgenin 31 Aralık 2021 tarihine kadar alınması zorunludur. Bakanlık da bu yönetmeliğe göre bir sistem kuruyor. Bu sistemi 6 ay içerisinde oluşturacak. Bakanlık, bu yönetmelikteki şartları taşıyan ve müracaat eden işletmelere yetki belgesi verecek. İllerde ise bu belgeler Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek.” Dedi.
                “YETKİ BELGESİ İÇİN ŞARTLAR”
                Ticaret İl Müdürü Altun, Yetki belgesi verilebilmesi için aranan şartlar olduğunu belirtti.
                Altun, “Meslek odasına kayıtlı olması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması, yetki belgesi başvuru tarihi itibariyle vadesi geçmiş borcu olmaması gerekiyor. Meslek odası veya herhangi bir veri kaydı arasında kuyum ticareti olduğuna dair kodu olması gerekir. Yoksa yetki belgesi alamaz ve bu işi yapamaz. En az 1 kişinin sağlık belgesine sahip olması gerekiyor. Kasten işlenmiş suçlardan 5 yıl hapis cezasının bulunmaması gerekiyor. Devletin güvenliği ve anayasal düzene aykırı suç işlememiş olması gerekiyor. Bu gibi şartları taşımayanlara yetki belgesi verilmiyor.” İfadelerine yer verdi.
                “BİJUTERİ İLE KUYUMCU AYNI YERDE OLMAZ”
                Ticaret İl Müdürü Altun,  Kuyum ticareti ile başvuracak kişilerin bu iş yerinden başka bir ticari faaliyeti yapmaması gerektiğini söyledi.
                Altun, “Yani sadece yönetmelikte belirtilen ürünlerin satışını yapması gerekiyor. Kuyum niteliği taşımayan başka bir iş yapıyorsa bu yetki belgesini alamayacak ve faaliyetine devam edemeyecek. Bijuteri ile kuyumcu aynı yerde olmaz. Mutlaka yönetmelikteki ürünleri satması gerekiyor.” Dedi.
                Ticaret İl Müdürü Altun, Sistem oturduktan sonra bakanlık tarafından  yönetmeliğe uyulup uyulmadığını yönetmeliğe aykırı davranılıp davranmadığı konusunda il müdürlüklerine yetki verileceğini ve denetimlere başlanılacağını söyledi.
                “YÖNETMELİKTEKİ ŞARTLARI TAŞIMAYAN KUYUMCULUK FAALİYETİNE DEVAM EDEMEZ”
                Ticaret İl Müdürü Altun,  Mevcut olan kuyum işletmelerinin yayınlanan yönetmeliğe uymak zorunda olduklarını söyledi.
                Altun, “ Kişisel verilerin korunması kanununa uymak kaydıyla bakanlık bu verileri sisteme aktaracak. Edirne’de yetki belgesi olan bir kuyumcudan altın almak istediğinizde onun listesini görebileceksiniz. Bu yönetmelikteki şartları taşımayan kişi yetki belgesi alamayacağı için kuyumculuk faaliyetine devam edemez. Yapılan denetimlerde yetki belgesi olmayan birisinin faaliyetine devam ettiği görülürse idari para cezası uygulanacak. 31.12.2021’den sonra bu belgeye sahip olmayan kişi bu kuyumculuk faaliyetine devam edemeyecek.” Şeklinde konuştu.
                “KUYUMCULARDA DA SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR”
                Ticaret İl Müdürü Altun,  Yönetmeliğin amacının kuyumculuk mesleğini standarda oturtmak ve daha güvenilir hale getirmek olduğunu söyledi.
                Altun, “Mesleği daha onurlu bir hale getirmek ve güven oluşturmak adına yapılan bu çalışma ile Emlakçılarda olduğu gibi kuyumcularda da sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor. Başvuru yapıldı yetki belgesi alındı sonrasında da iş yerinde başka bir ticari eşya satışı yapıp yapmadığına dair denetimlerimizi sürdüreceğiz. Yapılan denetimlerde bir eksiklik ya da yönetmeliğe aksi bir duruma rastlasak o yetki belgesini de iptal edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.
                “SİSTEMDEN YETKİ BELGESİ ALMIŞ KUYUMCUYU GÖRÜLEBİLECEK”   
Ticaret İl Müdürü Altun,  Edirne genelinde yapılan ve çalışmada esnaf odası ticaret odasına kayıtlı 54 kuyumcu olduğunu bu kuyumcularında kendilerini yönetmeliğe uydurmak zorunda olduklarını belirtti.
                Altun, “Mevcut kuyumcuların yanı sıra yeni iş yeri açacak olanlar da bu yönetmeliğe uygun şekilde planlama yapacak ve yetki belgesini aldıktan sonra faaliyetini sürdürebilecek. Yetki belgeleri sisteme yüklenecek. Dışarıdan birisi kente geldiğinde buradaki kuyumculardan alışveriş yapmak istediği zaman sistemden yetki belgesi almış kuyumcuyu görebilecek.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 257 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum