Kürek festivali Edirne’yi merkez yapacak

Kentte bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Edirne Kürek Festivaline 12 kulüp ve 100'e yakın sporcunun katılımıyla Meriç nehrinde gerçekleştirildi. Edirne’de uzun zaman sonra salgının ardından bir festival gerçekleşirken, cumartesi günü uygulanan sokağa çıkma yasağının da kalkmasıyla Meriç nehrindeki festivale çok sayıda vatandaş katıldı. Festival kapsamında nehir kenarlarına yiyecek içecek ve el sanatları stantları kuruldu.

Kürek festivali Edirne’yi merkez yapacak

Kentte bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Edirne Kürek Festivaline 12 kulüp ve 100'e yakın sporcunun katılımıyla Meriç nehrinde gerçekleştirildi. Edirne’de uzun zaman sonra salgının ardından bir festival gerçekleşirken, cumartesi günü uygulanan sokağa çıkma yasağının da kalkmasıyla Meriç nehrindeki festivale çok sayıda vatandaş katıldı. Festival kapsamında nehir kenarlarına yiyecek içecek ve el sanatları stantları kuruldu.

Kürek festivali Edirne’yi merkez yapacak
07 Haziran 2021 - 10:10

 Vali Ekrem Canalp, şehre değer katan kürek sporunu Türkiye’nin merkezi haline getireceklerini belirtti. Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan, Edirne’de İlk kürek festivalinin düzenlendiğini festivalin devamının gelmesini istediğini belirtti.  
Edirne’de düzenlenen 1. Kürek festivalinin ilk küreğini Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan çekti.
Vali Ekrem Canalp, Edirne’nin Meriç tunca, arda nehirlerine sahip olduğunu su ile barışık olunması gerektiğini söyledi.  3 nehir 1 şehir projesinin temellerini haziran ayında atmayı hedeflediklerini belirten Vali Canalp, “Bu proje üç şehir bir nehir projesidir. Bu projeyi hep birlikte hayata geçireceğiz inşallah şu anda da projelendirme aşaması bitmiş durumdadır. Nehir denizinin müsait olması ile birlikte haziran ayının sonlarına doğruda bu projenin temelini de burada hep birlikte beraberce atacağız. Bu proje Edirne’yi ve Edirnelileri tekrar nehirler beraber iççice getirmeyi ön görüyor. Öncelikle Dünyada en büyük lastik savaklı barajı 180 metre uzunluğunda Edirne’de yapacağız. Şu ana kadar Dünyada yapılan en uzunu 120 metre Edirne’deki üç parça halinde ve 180 metre olacak bu barajla birlikte nehrin şu anki su seviyesi 2 metre 80 santim yükselecek ve stabil bir şekilde görmüş olduğumuz bu alanların hepsi belki de Türkiye’deki en büyük havuz haline gelecek. Plastik savaktan 14 adet Arşimet tribünle birlikte enerji üreteceğiz.” Diye konuştu
‘MERİÇ NEHRİNDEN 1000 KİŞİNİN ELEKTRİK ÜRETME İHTİYACINI KARŞILAMIŞ OLACAĞIZ’
Meriç nehrinden bin kişinin elektrik üretim ihtiyacının karşılanacağını vurgulayan Vali Canalp, “Meriç’in suları yine eskisi gibi akmaya devam edecek ancak 14 Arşimet tribünü ile elektrik üretmek sebebiyle ve yeşil enerji üretmek suretiyle 1000 kişinin de elektrik üretme ihtiyacını da bu nehir üzeninden karşılamış olacağız. Aynı zamanda üç nehirlimizin etrafındaki alanlarda Dünyadaki en uzun 30 kilometre uzunluğunda bisiklet parkurlarını yapacağız. İnsanlar başka şehirlerden Edirne’ye pedal çevirmeye gelecekler. Bir tarafımızda harikulade bir orman bir tarafımızda harikulade bir nehir manzarası eşliğinde pedal çevirmenin mutluluğunuz hep birlikte inşallah yaşayacağız.” Şeklinde konuştu.
Kürek sporu için emsali olmayan bir parkur olacağını, 2 kilometrelik uzunluğunda kesintisiz düz bir parkura erişeceklerini ifade etti.
‘EDİRNE’Yİ KÜREK SPORUNDA DA TÜRKİYE’NİN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ’
Edirne’yi kürek sporunu merkezi haline getireceklerini belirten Canalp, “Şu an koruma altına alınmış olan bu alanın içerisinde bütün kulüplere ayıracağımız belli imkanları da onların emrine sunmuş olacağız. Buda bizlere Edirne’yi aynen yağlı güreşte olduğu gibi kürek sporunda da Türkiye’nin merkezi haline getirecektir. Bunu yaparken ne şekilde çalışmamız gerekiyor önümüzdeki 2 haftalık zaman içerisinde Edirne’de yapmış olduğumuz bir başka sportif faaliyetinin temelini atacağız.
‘MOTOKOROS PROJESİNİ SONBAHAR DA TAMAMIYLA BİTİRMİŞ OLACAĞIZ’
Motokoros parkurunun belli bir kısmının bittiğini, parkurun açıldığında Edirne’nin uluslararası müsabakaların ve yarışların yapıldığı yer olacağını söyledi. Türkiye motokros federasyonu ile beraber çalıştıklarını belirten Vali Canalp, “Biz motokros parkurunu hazırlarken Türkiye motokros federasyonu ile beraber çalıştık. Projeyi beraber geliştirdik. Bir tane kıssamız vardı. Uluslararası yarışmaların yapılabileceği nitelik ve standartta bir parkur yapalım. motokros federasyonu ile beraber çalışmamız neticesinde sonbahara bu projeyi tamamıyla bitirmiş olacağız.” Şeklinde konuştu.
Edirne’nin sadece Kırkpınar’da değil kürekte de Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alacağını söyledi.
 Canalp, “Kürek sporunda da şu an TED Edirne Koleji çok büyük bir çaba gösterdi. Edirne’de bir ilki gerçekleştirdi ve önderlik ettiler kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu festival bugün bir başlangıç olsun diğer zamanlarda yapacağımız festivallerde önderlik ve öncelik etmiş olsun.” Dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İlk kürek festivalinin olmasından heyecan duyduğunu belirtti. Dünya’da birçok parkurun olduğunu Edirne’nin tarihi kimliğini de yansıtacağını belirten Gürkan, “Türkiye’de ve Dünyada bir çok parkurlar var ama burası doğal olmasının ötesinde bir nebzede tarihi kimliği ile ayrışacaktır. Kurulduğu ilk günden beri gelişmelerini heyecanla takip ettiğimiz TED Edirne Koleji Kürek Kulübü ile gerçekten heyecan içinde olduğumu ifade etmek isterim. Bugüne kadar yapılmamış bir spor dalı sayın federasyon başkanının da söylediği gibi yaş skalası çok geniş bir spor dalı ve Dünyanın birçok ülkesinde kurumsallaşmış bir spor dalıdır.” Şeklinde konuştu.
Uluslararası Türkiye kürek federasyonunda gurur duyacağı bir tesisi yapılması gerektiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürken, “Başkanım hep beraber yapalım hep beraber bir birimizin yanında olalım sizde destek verin sizde bunun içinde olun hep birlikte Edirne’ye Türkiye’ye kürek federasyonunun uluslararası standartta bir kayıkhanesini kazandıralım. Biz Edirne Belediyesi olarak şehrimizin kulübü olan TED Edirne Koleji Kürek Kulübüne nehir kenarında süresiz tahsis etmiş olduğumuz 5 bin metrekarelik bir alanımız var. Birde bu konuda sizlerin yanında olmak isteriz Valiliğimiz, kulübümüz, federasyonumuz geliniz hep beraber Edirne’mize uluslararası Türkiye kürek federasyonunda gurur duyacağı bir tesisi maddi manevi bütün katkılarla bütün desteklerle beraber yapalım.” İfadelerine yer verdi. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 
 
 

Bu haber 172 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum