Köyde kalan gençlere destek şart

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında konuşan Edirne Ziraat Odası Meclis eski Başkanı Erdal Akgün, “Benim evladıma köye dönüş için 100 bin liralık hibe versen 100 bin lira ile neyi halleder? On tane inek alır burada ki işini de batırır. Esas Köyde kalmış 3-5 tane gençliğe sahip çıkılması gerekir” dedi.   

Köyde kalan gençlere destek şart

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında konuşan Edirne Ziraat Odası Meclis eski Başkanı Erdal Akgün, “Benim evladıma köye dönüş için 100 bin liralık hibe versen 100 bin lira ile neyi halleder? On tane inek alır burada ki işini de batırır. Esas Köyde kalmış 3-5 tane gençliğe sahip çıkılması gerekir” dedi.   

Köyde kalan gençlere destek şart
13 Ocak 2020 - 09:31
Reklam

 
Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Tarım ve Orman Bakanlığınca, kırsal kalkınmaya katkı vermek, köyden kente göçü önlemek ve eğitimli girişimcileri desteklemek için Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi” çerçevesinde verilecek destekle tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversitelerden mezun gençlerin, kırsal alanda istihdamına katkı sağlanması amaçlanıyor. Akgün “ tarım neden bitti, hayvancılık neden bitti. Köyler neden boşaldı? Adrese teslim kararlar alırsan, adrese teslim programlar yaparsan asla ve asla tarım ve hayvancılığı ayağa kaldırman mümkün değildir. Yanlış uygulamalar, köye dönüş falan. İnanın bin tane de 1 tane de tutmaz. Çünkü daha şimdiden verilecek olanlar adrese teslimdir. Birileri için bu kararlar alınmıştır. Birileri için bunlar programlanmıştır. Yani ben kendi evlatlarımla ilgili konuşayım. Benim evladıma köye dönüş için 100 bin liralık hibe versen 100 bin lira ile neyi halleder? On tane inek alır burada ki işini de batırır. Benim evladımı köye döndüreceksin. Zaten köylü bunlar hep kâğıt üzerinde olan şeyler. Esas köyde kalanlara destek çıkacaksın. Köyde kalmış 3-5 tane gençliğe sahip çıkacaksın. İneği yavrulayacak diye saman balyalarının üzerinde yatan gençliğe sahip çıkacaksın. Sabahın 5’inde 6’sında ineğini sağmak için ahırına girmiş insanlara sahip çıkacaksın. Sorsunlar bana ben tarım bakanına bazı şeyler söyleyeceğim. Eğer iki yılda Türk hayvancılığı ayağa kalkmasın ne derseniz diyin. Süt para yapmadığı sürece, bu girdiler her yıl üzerine yüzde 100 eklediği sürece hayvancılığın ve tarımın ayağa kalkması mümkün değildir” dedi.
“ESKİ TARIM BAKANI İYİYDİ”
AKP iktidarı döneminde sadece ve sadece ilk dönemde bir tarım bakanı gördüklerini belirten Akgün, “O tarım bakanı Türk çiftçisine faydalı olmaya başladığı noktada bakanlıktan alındı. Ondan sonra tamamen Diyarbakırlılık yapan bir bakan atandı tarım bakanlığına, onun uzun süre Tarım Bakanlığı süresi boyunca sadece ve sadece o bölgenin insanı faydalandı. Türk çiftçisinin geneli asla ve asla hiçbir projede faydalanamadı. Benim evladımı köye döndürürse, yani bana verirse bu bir katkı mıdır? Bu bir proje midir? Bunlar torpildir torpil başka hiçbir şey değil. Bunlar torpili işlerdir. Bazıları için bunlar kaymaklı işlerdir. Bu boş projeleri bıraksınlar adam gibi proje yapsınlar. Bir tane gerçek üretici, köylüyü tarım bakanı çağırsın o zaman hayvancılık ayağa kalkar, tarım ayağa kalkar. Kararlar alınırken, sabah hayvanını ilk önce iş için elini yüzünü yıkadığında ilk işi hayvanını bakmak olan, akşam evine girmeden önce hayvanlarına bakmadan evine girmeyen insanlara sorulmalı. Ben ziraat odası meclis başkanlığı dönemimde de buna benzer projelerle ilgili oda genel sekreterimizi görevlendirdik. Müthiş bir çalışma, hiç kimsenin hakkı yenmeyecek bir çalışma. Hibe desteği için ihtiyacı olanlar belirlendi. Liste bize geldi. Ziraat Odası Genel sekreterimiz tarafından ama öyle bir sihirli el değdi, Ankara’dan liste asla ve asla hiçbir tane yatırımcı düve desteğinden faydalanamadı. Tamamen ismi önceden belirlenmiş insanlar Ankara’ya gönderiliyor. Tarım il müdürünün, ziraat odası genel sekreteri, diğer sivil toplum kuruluşlarının hiçbir tanesinin sözüne bakılmadı. Böyle olunca daha çok hayvancılığı batırıyorlar. Hadi benim evladıma devlet 100 bin lira hibe desteği versin, 10 tane hayvan alır benim 20 hayvanım 30 olur. Bunlarla hem devlet kendini hem millet devleti kandırıyor bu şekilde olaylarla. Sorgusuz sualsiz, hatta ve hatta geri dönüşümsüz bu işlerle uğraşmasınlar. Gelsinler benim köyümde 7-8 tane köyde kalan, çiftçilik yapan, hayvan bakan genç var. Tek kuruş para almadan 10 tane düve desteği versin devlet. Çünkü bunun karşılığında sıfır faizle hayvancılık kredisi de verilse ne verilirse verilsin, asla ve asla hiçbir köylü ve geri döndürülen insan bu projelerin altından kalkamaz.
 

Bu haber 450 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum