‘Kongrede 2 defa başkan seçildim’

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 2 kongre geçirdiğini ifade ederek, 2 defa il başkanı seçildiğini söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Pekcanlı, “Bugüne kadar hep kongre ile geldim, demokrasi yarışı olduğuna inanıyorum. Tek bir aday olup rahat bir seçim geçireyim diye bir endişemde yok” dedi.

‘Kongrede 2 defa başkan seçildim’

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 2 kongre geçirdiğini ifade ederek, 2 defa il başkanı seçildiğini söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Pekcanlı, “Bugüne kadar hep kongre ile geldim, demokrasi yarışı olduğuna inanıyorum. Tek bir aday olup rahat bir seçim geçireyim diye bir endişemde yok” dedi.

‘Kongrede 2 defa başkan seçildim’
21 Ocak 2020 - 09:48
Reklam

Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı delege seçimleri ve il başkanlığına adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulunarak CHP üyesi olan herkesin aday olmaya hakkı olduğunu dile getirerek, belli şartların olduğunu kendisinin ve bütün adayların da bu şartlara uyacaklarını söyledi.  
9-10 Şubat tarihlerinde il kongresinin gerçekleşeceğini söyleyen CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, “CHP zaten demokrasinin beşiğidir. Hiçbir zaman tek liste ile gelmedim. Aday çıkmalıdır. Ben 2 kongrede 2 defa il başkanı seçildim. Bu partinin öz evladıyım. Bugüne kadar hep kongre ile geldim. Son seçimde de bir önce ki il başkanlığı seçiminde de bana karşı bir liste hep olmuştur. Bence olmalıdır da biraz da heyecan katıyor. Ben demokrasi yarışı olduğuna inanıyorum. Tek bir aday olup rahat bir seçim geçireyim diye bir endişemde yok. Tek adayın getirdiği avantajlar var. Liste yapma konusunda daha rahat oluyorsunuz. Ama aday çıkabilir CHP tüzüğünde her şey açıktır. Delegasyon artık şekillenmiştir. İlçe kongreleri bitmiştir. CHP üyesi olan herkesin aday olmaya hakkı vardır. Tabi ki tüzükte belli şartlar vardır. Benim gibi bütün adaylarda bu şartlara uyacaklardır” şeklinde konuştu.
“KONGREYE KATILIM BENCE REKOR BİR KATILIM”
Merkez ilçe seçimlerinde katılım az olduğu yönünde soru yöneltilmesi üzerine Pekcanlı, “415 delegenin 316 tanesi oy kullandı. Yani yüzde 75 katılım sağlandı. Eğer siyasetin içerisinde siyaseti takip eden insanlar yüzde 75 katılımlı tek listeli başka bir kongre varsa buyursunlar söylesinler Edirne Merkez İlçe kongresinde bütün delegelerimiz görevlerini yerine getirdiler. Tek liste olduğu için şehir dışına çıkanlar gelme zorunluluğu hissetmediler. Çok mazeret bildiren var. Kongreye katılım bence rekor bir katılım. Şuana kadar tek listeli kongrelerde yüzde 75 katılım olmadı. Gönül isterdi ki tamamı oy kullanmasın. Ama iyi bir katılım sağlandı. Bizim eski partililerimiz bu katılımla alakalı çok eleştirisel yaklaşmadılar. 11 civarında boş oy vardı. Delegenin karşısına kongrede divanda okunan bir liste ile çıkıyorsunuz. Bir gün önce delegeye şu yönetim delegeleri ile seçime gireceğiz diye bir şey söylenmez siyasette herkes yazılanlarda ilçe başkanının yaptığı bir listedir. Doğal olarak listede yer bulamayan arkadaşlar olmuş olabilir. Tepki göstermesi ile alakalı boş oy kullanmış olabilir. İl delegeliği ile alakalı beklentisi olup da yazılmayanlar olabilir. 11 boş var. Ama 11 boş demek bizim hain gözüyle gördüğümüz insanlar değil kesinlikle partili olarak görevini yerine getirmişlerdir. Tepki de olsa oyunu kullanmıştır. Bu normal tepki de göstermesi güzeldir. Bizlerde hata yapmış olabiliriz. Bizlerde hatalarımızdan ders çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.
“BİZE ÜYE EN ÇOK SEÇİM ZAMANI LAZIM OLUYOR”
İktidar beklentisi olan bir CHP ülkenin içerisinde bulunduğu süreç göz önünde bulundurulduğunda bir üyenin bile ihtiyacı olduğunu ifade eden Pekcanlı, “ ilçe başkanlığının devir tesliminde belediye başkanımız Recep Gürkan güzel bir şey söyledi. Bize üye en çok seçim zamanı lazım oluyor. Bizim Parti diğer partilerle yarışıyorken üyenin desteğine ihtiyacımız var. Tabi ki normal süreçte de partililerin görevini yerine getirmesi lazım. Ben dâhil bütün üyelerin ilk önce yerel seçim veya genel seçimlerde partinin yanında olması lazım. Keşan’da CHP’li gezip Edirne’de BTP’li üyelere ihtiyacımız yok. Çok net söylüyorum. Biz bunun bazı kişilerle alakalı yerel seçimlerde ciddi anlamda sıkıntısını hissettik. Bazen manevi desteğe ihtiyacımız oluyor. bir genel seçimde veya yerel seçimde partinize çalışmamayı gerektirecek hiçbir sebep olmamalı. Belediye başkan adayını beğenmeye bilirsin, il başkanını beğenmeye bilirsin, belediye meclisinde olmayabilirsin hele ki aktif üye isen mutlaka o göz sizi arıyor. Parti içerisinde iktidarda biz isek ben etkin muhalif isimleri ararım. O saygınlıklarını hiçbir zaman yitirmez o insanlar bizim gözümüzde. Bizlerde de eksiklik olabilir. Bizlerde bunları düzeltmeye çalışmalıyız. Ben yüzde yüz biz haklıyız demiyorum. Ama seçim çalışmalarına katılmamanın hiçbir mazeretinin olmaması lazım. Mazeretini söylerlerse bizde kendimize çeki düzen veririz. Bir eksiğimiz varsa yeni yönetimimizde bunları düzelteceğiz. Yüzde yüz biz haklı değiliz bunu da söylemek istiyorum” dedi.
“BENİM İÇİN DESTEĞİ VE MANEVİ VARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”
Merkez İlçe Başkanı seçilen Burak Güngörmedi’nin devir telim töreninde Belediye başkanı Recep Gürkan’ın benim adayım Fevzi Pekcanlı demesinin üzerine değerlendirmelerde bulunan Pekcanlı, “ Recep başkan ile bizi yakından tanıyanlar iyi bilir. Yani siyasete girdiği ilk gün yanında olan ilk insanımdır. Ben o zaman Gençlik Kolları
Başkanıydım. Uzun süredir bir ağabey kardeş ilişkimiz var. Bunları herkes farklı yorumlayabilir.  Herkesin düşüncesine de saygım var. Zaten ilk il başkanlığı ile alakalı benim niyetim Gençlik Kolları Başkanlığı yaptıktan sonra bu partide çok önemlidir ilçe başkanlığı yapmak. İlçe başkanlığı ile alakalı ciddi bir beklentim vardı. Olmadı. Merkez ilçe kongresi oldu. Bir hafta sonra bizim genç bir il başkanına ihtiyacımız var dediler biz senin yanında olacağız dediler. Diğer partili arkadaşlarımız da söyler örgüt isterse gelir aday olurum diye. Örgüt dedikleri budur aslında. Recep başkanın yaptığı açıklama da söylüyor. Ben de şaşırdım. Ama beni kendisinin desteği ile alakalı veya hiç endişem ve şüphemde yoktu. Belki de partililerin beklediği süreden biraz daha erken ilan etti. Çünkü hep bir ilan süresi vardır. Benim için desteği ve manevi varlığı çok önemli. Diğer belediye başkanlarımızla da il başkanı olduğum için söylüyorum. Enez, Uzunköprü, Süloğlu, Meriç gibi hiçbir belediye başkanıyla sıkıntım yok. Muhtemelen de hepsinin desteğini alacağım” dedi.
“BOYKOT EDECEĞİNE GEL KONGRELERDE ÇALIŞ”
Seçimlerin boykot edilmesi ile ilgili aslında bir disiplin suçu olduğunu söyleyen Pekcanlı, “ben açıkçası boykot edenlerle ilgili bir süreç başlatacaktım. 3-4 kişiyi geçmeyen bir elin parmakları kadar olmayan insanlar ama günümüzün teknolojisi sosyal medyayı işin içine katınca sanki çok fazla kitle varmış gibi algı yaratılıyor. Boykot edeceğine gel kongrelerde çalış. Bizde geçmiş dönemde belediye başkanlığımızı yapan kişi ile hep karşı karşıyaydık. Siyasette hiçbir arada değildik. Hep biz mücadele ettik kongrelerde onlara karşı. Bu arkadaşlar ne partiye gelirler, ne üye kazandırırlar, ne parti politikalarını bir yerde savunurlar sadece kongre dönemi ortaya çıkıyorlar. Takdir delegenin zaten bunları üyeler görüyor. Yaptıklarının doğru olmadığını ama disiplinlik bir hareket olduğunu söylemek istiyorum. Bize karşı art niyet var. Bu saatten sonra da hala aynı şeyi söylüyorum. Diğer partilerle ittifak yapıyoruz. Neden ben kendi partilimi kaybedeyim ki. İYİ Parti il ittifak ortağıyız. Saadet Partisinden destek aldık. Neden kendi partilimi kaybedeyim ki. Benim derdim Edirne’de ki oylarımızı yani çok düştüğü söylenen oylarımızı istenilen seviyeye çıkartmak. Herkes yerel seçimlerde oy kaybettiğimizi söyledi. İYİ Parti’nin desteğine rağmen yüzde 44 aldığımızı söyledi. Ama kimse MHP’nin AK Parti’ye verdiği desteği söylemiyor. 2014 seçimlerinde MHP yüzde 22 oy aldı. AK Parti yüzde 27 aldı. Yüzde 36 ile seçimi aldık. Yerel seçimde yüzde 22 oyu olan iktidar partisine destek vermiş Cumhur ittifakının ortağını kimse söylemiyor. Herkes İYİ Parti CHP ittifakına rağmen bizim az oy aldığımızı söylüyor. Biz beklentimizin altında az oy aldık. Ve son hafta neler ile uğraştığımızı bütün Edirne biliyor. Her türlü kumpasa açıktık. Maalesef hala da devam ediyor. Çok kişiyle çok kurumla uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.
 
 

Bu haber 294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum