Kırkpınar’ın duayen güreşçilerinden TÜ’ye ziyaret

Türk güreş camiasının duayen isimleri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Kırkpınar’ın duayen güreşçilerinden TÜ’ye ziyaret

Türk güreş camiasının duayen isimleri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Kırkpınar’ın duayen güreşçilerinden TÜ’ye ziyaret
07 Ağustos 2020 - 13:18
Reklam

TRT ekranlarından yayınlanan Güreşin Adresi Künde programının yapımcısı, Spor Bilimleri ve Kırkpınar Tarihi Uzmanı Gökhan Günaydın, 2003 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Kenan Şimşek ve gönüllü spor elçisi Yavuz Sönmez, Kırkpınar’a ve yağlı güreşlere katkı ve desteklerinden ötürü Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür etti.
TRT Spor’da yayınlanan ve Türki Cumhuriyetlerde de ilgi görmesinden sonra TRT AVAZ kanalından yayınlanmaya başlayan “Güreşin Adresi Künde” programının yapımcısı ve sunucusu Gökhan Günaydın, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine 650 yıldan fazla ev sahipliği yapan Edirne’de Trakya Üniversite gibi bir kurumun bulunmasının Kırkpınar ve yağlı güreşler için büyük bir avantaj olduğunu belirtti. Trakya Üniversitesi’nin kurumsal olarak Kırkpınar’a özellikle akademik alanda büyük katkılar sunduğunu belirten Gökhan Günaydın, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun da spora ve yağlı güreşe olan ilgisinin bunda belirleyici rol oynadığını belirtti.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise görüşmede yaptığı açıklamada Trakya Üniversitesi olarak Kırkpınar’a ve Kırkpınar’da güreşen pehlivanlara büyük önem verdiklerini belirterek akademik ve bilimsel anlamda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Başında “Kırkpınar” bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun Mart ayında Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi olduğuna dikkat çeken Tabakoğlu, “Er meydanında başpehlivanlık kategorisinde mücadele eden güreşçilerimizin üniversitemizde yüksek lisans yapabilmeleri adına geçtiğimiz yıllarda kontenjan açtık. Hatta 652 ve 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı İsmail Balaban ve kardeşi Turan Balaban ilk öğrencilerimiz oldu. Pehlivanlarımıza destek olmak adına 6 lisans kontenjanı daha açtık. Trakya Üniversitesi olarak ata sporumuz güreşe ve bu sporu icra eden güreşçilerimize katkı sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
2003 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Kenan Şimşek ve gönüllü spor elçisi Yavuz Sönmez ise yağlı güreşin geliştirilmesine yönelik projeler ile ilgili Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile görüş alışverişinde bulunduklarını ifade ederek “Yağlı güreşte dünyadaki en önemli organizasyona ev sahipliği yapan serhat şehrimiz Edirne’de Kırkpınar’a ve ata sporumuz güreşe değer verilip, sahip çıkılması bizleri memnun ediyor. Rektör Hocamıza ve üniversitemize, Türk güreşine vermiş olduğu değerli katkılardan dolayı teşekkür ederiz” dediler.
Ziyaret sonrası Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Güreşin Adresi Künde programının yapımcısı ve sunucusu Gökhan Günaydın’a günün anısına bir hediye takdim etti.
(Haber Merkezi)
 
 
 
 

Bu haber 633 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum